rozwińzwiń

Słownik symboli

Okładka książki Słownik symboli Władysław Kopaliński
Okładka książki Słownik symboli
Władysław Kopaliński Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM encyklopedie, słowniki
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
encyklopedie, słowniki
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2015-09-17
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373996267
Tagi:
symbol symbole
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
122 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
21
20

Na półkach:

Nieustannie wracam do tej książki. Bogactwo wiedzy. Wielki trud autora włożony w przygotowanie tej pozycji.

Nieustannie wracam do tej książki. Bogactwo wiedzy. Wielki trud autora włożony w przygotowanie tej pozycji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
567
443

Na półkach: ,

Zachwyca. Bogactwem cytatów, odniesień do literatury, filozofii. Co rusz to można tu spotkać cytaty z Szekspira, Izajasza, Hioba, ale i Dantego, Nietzschego, Goethego, z eposu o Gilgameszu, i naszych np. Kochanowskiego. Jedno hasło można czytać i czytać. Przeważają odniesienia do kultury judeo-chrześcijańskiej, która stanowi fundament naszej kultury, ale można też znaleźć echo innych cywilizacji. Indyjskiej w moim odczuciu zbyt słabe. Nie znalazłam tu cytatów z Mahabharaty, czy Upaniszad, Rygwedy. Być może są, ale nie aż tak wiele, bym na nie trafiła. Brakuje mi tego. Co prawda mam Mity i symbole w indyjskiej sztuce i kulturze Heinricha Zimmera, ale ciekawie byłoby przeczytać o tym więcej w kontekście różnych kultur. I właśnie w ujęciu Kopalińskiego. Niestety jednak nawet w takich hasłach jak ogień, czerwień, taniec, czy tygrys kojarzonych też z Indiami nie ma żadnych odniesień. Znalazłam je natomiast w związku z takimi hasłami jak:

3
Trójka symbolizuje bóstwo, świętość, swastykę, światło, Słońce, ogień, medytację. W hinduizmie Trimurti to Brahma -Stwórca, Wisznu-Życie i Śiwa - Śmierć.

4
Czwórka to symbol Wszechświata materialnego. W hinduizmie i buddyzmie Lokopala to poruszający się na słoniach strażnicy czterech stron świata: Indra panujący nad wschodem, Waruna - nad zachodem, Jama - nad południem i Kubera - nad północą.
W buddyzmie obowiązują cztery prawdy: życie jest cierpieniem; pragnienie i chęć życia są źródłem cierpienia; pokonanie pragnień kończy cierpienie; i kończy cykl reinkarnacji.

BIAŁY
Na Wschodzie bywa kolorem żałoby i śmierci, kolorem całunu. Białość łączy się z absolutem, z początkiem i końcem, stąd często stosowana w ceremoniach narodzin, wtajemniczenia, ślubu i śmierci. "Oznacza nieobecność lub sumę barw".

BLIŹNIĘTA
Mitra i Waruna - w mitologii indyjskiej para bogów, których wzywa się łącznie. Mitra reprezentuje związek między człowiekiem a człowiekiem, a Waruna - związek między bóstwem a człowiekiem.
Rama i Lakszman to w indyjskim eposie "Ramajana", przyrodni bracia, pierwszy jest królem, wcieleniem cnoty, czczonym w Indiach jako awatar boga Wisznu.
Aświnowie - to bóstwa wedyjskie. Przedstawiają sobą gwiazdę zaranną i wieczorną wędrujące w orszaku słońca po niebie.
Brakuje mi bliźniąt spośród pięciu braci Pandawów z "Mahabharaty".

DOLINA
w Indiach północno-zachodnich symbolizuje szczęście. Kaszmir słynie z Doliny Szczęścia, które budzi doświadczane w tym miejscu uczucie oddzielenia od reszty świata.

DRZEWO
w tradycji indyjskiej odwrócone korzeniami do góry przedstawia Kosmos; korzeniami wysysa ono z nieba moc Słońca i światła duchowego, oddając je w postaci liści opadających na ziemię; Wg Upaniszad gałęzie tego drzewa to ogień, woda, ziemia i powietrze. Figowiec pagodowy jest symbolem wiedzy duchowej, wszechświata i Trimurti (trójcy bogów Śiwy, Wisznu i Brahmy) - to drzewo określa całość Wszechświata i sytuację człowieka w świecie; w niektórych miejscach w Indiach drzewa są obiektem kultu, związanego z nadzieją na potomstwo; drzewo to też znak wiecznego odradzania się; zrzucając liście umiera częściowo trwając jako całość; iglaste - symbolizuje wiecznego ducha i nieśmiertelność.

LOTOS
Kwiat otwarty ku słońcu, znak medytacji, dążenia do spokoju, prawdy absolutnej, nirwany. Lotos jest też symbolem Koła Życia, nieustającego cyklu narodzin, życia i śmierci. W mitologii indyjskiej z pępka Wisznu wyrasta lotos ruchomy zmienny Wszechświat zrodzony z nieruchomej centralnej siły Słońca. Lotos jest też atrybutem żony boga Wisznu Lakszmi, bogini pomyślności. Brahmę, boga stwórce przedstawia się na liściu lotosu, Buddę na jego kwiecie. Lotos dla Wschodu jest odpowiednikiem symbolu róży i lilii dla Zachodu.
"Lotos 5-płatkowy symbolizuje narodziny, wtajemniczenie, małżeństwo, odpoczynek po pracy, zgon. 8-płatkowy - harmonię kosmiczną. 1000-płatkowy - ogół objawień duchowych".
"Om mani padme hum (sankryt) - Om, klejnot jest w kwiecie lotosu, amen - mantra oznaczająca nirwanę utajoną w realnym świecie". To formuła mistyczna lamaistycznego buddyzmu (bezustanna modlitwa lub zaklęcie).

MAŁPA
W mitologii indyjskiej Hanuman to boska małpa o czerwonej twarzy, czczona w postawie stojącej. Pojawia się w eposie "Ramajana" jako wzór bohaterskiej przyjaźni okazanej Ramie, awatarowi Wisznu.

MOTYL
w buddyzmie jest atrybutem Buddy.

OBOJNAK
Indyjski lingam, symbol falliczny przedstawiany razem z swym żeńskim odpowiednikiem joni reprezentuje prasiłę, światło z którego promieniuje życie".

ODDECH
Tchnienie, Atman (sanskryt: dusza, jaźń, Najwyższy Duch, Jaźń Uniwersalna) to sedno osobowości człowieka, niezmienne w cyklu reinkarnacji.
"Oddychanie w ćwiczeniach jogi (pranajama- kontrola oddechu),prowadzi do samadhi, stanu koncentracji doskonałej, kiedy organizm wchłania nie tylko powietrze, ale i światło słoneczne. Trudności w oddychaniu symbolizują trudności w przyswajaniu zasad ducha i Kosmosu".

OKO
"Wszechwidzące "oko świata" (Słońce) to także indyjski bóg ognia Agni i Budda."


PAW
- "kontrast między świetnymi pozorami a szpetną treścią"; "paw płacze patrząc na swe nogi", zgodnie z indyjską legendą paw stracił swoje równie piękne jak upierzenie nogi zamieniając się na czas konkursu tanecznego na nogi z przepiórką; konkurs się skończył, a przepiórka uciekła na pawich nogach. Paw jest symbolem Indii, ptasim godłem Indii, tak jak Polski orzeł i bocian.

SŁOŃ
A architekturze hinduskiej używa się figury słonia jako podpory (kariatydy),bo w mitologii indyjskiej na słoniu wspiera się świat.jawi się jako symbol ziemi o strukturze kosmosu - kula wsparta na czterech słupach. Występuje w hinduizmie w postaci słoniowogłowego boga Ganeśa, syna Śiwy i Parwati, pana początku i wejścia, tego, kto usuwa przeszkody, kto troszczy się o literaturę i naukę. Bywa wierzchowcem bogów (Indry) i królów. W buddyzmie Mahajanie bodhisattwa symbolizujący uprzejmość i szczęście dosiada trój- lub sześciogłowego słonia.
Słoń odgrywał rolę w walkach między innymi z Aleksandrem Macedońskim podczas jego najazdu na Indie.
Zgodnie z legendą Budda pod postacią białego słonia wszedł w łono swej matki Mai.


SWASTYKA
(sanskryt: svastika- tworzący dobrobyt; svasti-powodzenie, su-dobrze, asti - on jest) - znak dobrobytu i pomyślności u hindusów, buddystów i dżinistów.
U dżinistów swastyka symbolizuje cztery możliwe miejsca odrodzenia się duszy: w świecie zwierząt, roślin, w piekle, w ludziach i duchach.
Swastyka u buddystów oznacza Buddę, to obraz Koła Prawa obracającego się wokół nieruchomego Centrum.

TRÓJZĄB
to atrybut hinduskiego boga Śiwy. Poszczególne zęby oznaczają "przeszłość, teraźniejszość i przyszłość lub stawanie się, istnienie i przemijanie".

WĄŻ
Wąż Kundalini (z sanskrytu o Kali "ozdobiona kolczykami"). Według Tantra-jogi przedstawia on sobą energię kosmiczną, pociąg seksualny, umiejscowioną u podstawy kręgosłupa człowieka. Tatra -joga dąży do przebudzenia w człowieku węża Kundalini i rozciągnięcia go w górę aż do ośrodka siły duchowej,który znajduje się tuż pod czaszką.


Fascynująca książka. Kopalnia i studnia wiedzy jednocześnie.
Boleję jednak, że mam ją w klejonym wydaniu, więc coraz częściej mam w ręce nie tylko książkę, ale i pojedynczą kartkę.

Zachwyca. Bogactwem cytatów, odniesień do literatury, filozofii. Co rusz to można tu spotkać cytaty z Szekspira, Izajasza, Hioba, ale i Dantego, Nietzschego, Goethego, z eposu o Gilgameszu, i naszych np. Kochanowskiego. Jedno hasło można czytać i czytać. Przeważają odniesienia do kultury judeo-chrześcijańskiej, która stanowi fundament naszej kultury, ale można też znaleźć...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2277
2209

Na półkach: ,

Każdego rodzaju słownik sygnowany przez pana Kopalińskiego to prawdziwa kopalnia wiedzy. Oczywiście nie jest to pozycja do przeczytania na jeden raz w całości. Ale warto po nią sięgać w wolnej chwili i po prostu czytać. Taka lektura nigdy się nie znudzi!!

Każdego rodzaju słownik sygnowany przez pana Kopalińskiego to prawdziwa kopalnia wiedzy. Oczywiście nie jest to pozycja do przeczytania na jeden raz w całości. Ale warto po nią sięgać w wolnej chwili i po prostu czytać. Taka lektura nigdy się nie znudzi!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1438
925

Na półkach: ,

Zaglądam do niej bardzo często:)

Zaglądam do niej bardzo często:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
224
25

Na półkach:

Tak jak z każdym innym słownikiem - czyta się go wciąż od nowa:) A Kopaliński to klasa sama w sobie.

Tak jak z każdym innym słownikiem - czyta się go wciąż od nowa:) A Kopaliński to klasa sama w sobie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2322
500

Na półkach:

Książka, do której często zaglądam.

Książka, do której często zaglądam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1485
572

Na półkach: ,

Nieocenione źródło wiedzy dla humanistów:)

Nieocenione źródło wiedzy dla humanistów:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
186
116

Na półkach: , ,

Kiedyś myślałem, że "Kopaliński" to pseudonim, za którym skrywa się grupa ekspertów, znawców wybranych dziedzin. Ale żeby tak jeden człowiek to wszystko sam, i to w czasach przed Internetem? Cóż, byłem pod wrażeniem. W dodatku erudycja idzie tu w parze z kulturą literacką i językową. Nie ma czczych efektów, fajerwerków, popisów i szokowania czytelnika. Jest rzetelność i, mimo wszystko, własny, rozpoznawalny styl. Słowniki Kopalińskiego - ze "Słownikiem mitów i tradycji kultury" na czele - wyznaczają dziś, w epoce multiplikowania wszystkiego, niedościgły wzorzec.

Kiedyś myślałem, że "Kopaliński" to pseudonim, za którym skrywa się grupa ekspertów, znawców wybranych dziedzin. Ale żeby tak jeden człowiek to wszystko sam, i to w czasach przed Internetem? Cóż, byłem pod wrażeniem. W dodatku erudycja idzie tu w parze z kulturą literacką i językową. Nie ma czczych efektów, fajerwerków, popisów i szokowania czytelnika. Jest rzetelność i,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
26
12

Na półkach:

interesujacy.

interesujacy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
721
348

Na półkach:

najlepiej i najdokładniej opracowany słownik w tej teatyce

najlepiej i najdokładniej opracowany słownik w tej teatyce

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  205
 • Przeczytane
  185
 • Posiadam
  75
 • Teraz czytam
  8
 • Chcę w prezencie
  7
 • Ulubione
  6
 • Studia
  2
 • Nauka
  2
 • We fragmentach
  2
 • Encyklopedie, słowniki
  2

Cytaty

Więcej
Władysław Kopaliński Słownik symboli Zobacz więcej
Władysław Kopaliński Słownik symboli Zobacz więcej
Władysław Kopaliński Słownik symboli Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich Katarzyna Ceklarz, Urszula Janicka-Krzywda
Ocena 8,6
Góralskie czar... Katarzyna Ceklarz, ...
Okładka książki Wielki słownik frazeologiczny PWN z przysłowiami Anna Kłosińska, Elżbieta Sobol, Anna Stankiewicz
Ocena 8,0
Wielki słownik... Anna Kłosińska, Elż...
Okładka książki Star Wars: Świat Gwiezdnych Wojen. Kronika ilustrowana. Nowa edycja Kristin Baver, Pablo Hidalgo
Ocena 8,0
Star Wars: Świ... Kristin Baver, Pabl...

Przeczytaj także