Od słowa do słowa. Leksykon.

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-226-9
Anna

Tytuł ten jest wyrażeniem wziętym z łaciny, zadomowionym w języku polskim gdzieś w XVII w. na scharakteryzowanie rodzącej się kłótni: od słowa do słowa aż głowa boli albo nawet sprzeczki posuniętej do bójki. Nosi ono w sobie mocny cień tajemnicy naszego człowieczeństwa. Bo właśnie słowa wyniosły nas na ludzi i różnią od zwierząt. Dobór haseł tej książki, podobnie jak w wypadku Przygód słów i przysłów miał na celu utworzenie interesującej lektury i niemal niczego więcej. Mimo to ośmielam się domyślać, że coś z fascynacji, z jaką zazwyczaj spotykają się u czytelników lektury o historii wyrazów, przebija się do tego tekstu.

źródło opisu: okładka

Anna | 2010-10-25
Przeczytana: 25 października 2010

Jak sam autor pisał we wstępie: "Dobór haseł tej książki [...] miał na celu utworzenie interesującej lektury i niemal niczego więcej", nie należy jej więc traktować jak źródła najnowszej wiedzy na temat poruszanych kwestii, tym bardziej, że niektóre z informacji są już nieaktualne. Dla mnie ta książka jest zbiorem esejów napisanych z perspektywy doświadczonego, refleksyjnego człowieka. Książka skłania do refleksji, momentami zadziwia, sprawia, że na pewne rzeczy patrzy się inaczej.

Sygryda | 2016-01-24
Juriusz Wwa | 2015-03-02