PESEL 890604... mieszkam w Polsce

83-7054-171-2

"Pesel 890604..." to jedenaście nowel, jedenaście dramatycznych ludzkich losów. Ich akcja dzieje się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, od pamiętnego czerwca 1989, ale przesłanie Harasimowicza ma wymiar uniwersalny. Autor jest gorzkim moralistą, skojarzenia z "Dekalogiem" Kieślowskiego nasuwają się nieodparcie, choć w swych diagnozach Harasimowicz jest od Kieślowskiego chyba jeszcze bardziej przenikliwy. I okrutniejszy. Opowiadania Harasimowicza porażają też zastosowaną przez niego literacką formą: jest ona niezwykle oszczędna, brak w niej stylistycznych ozdobników, a język - praktycznie w każdej z nowel inny - jest językiem prawdziwym, takim, jakim się obecnie w Polsce mówi. Harasimowicz doskonale zna i rozumie nasze społeczeństwo: z równą pewnością wczuwa się w sytuację i sposób myślenia młodych chuliganów, małomiasteczkowych pijaczków, jak i ludzi wykształconych, "robiących" w polityce, telewizji czy biznesie.

musialka002 | 2016-05-13
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Znaleziona przypadkiem w bibliotece bardzo fajna książka, zbiór opowiadań, historii różnych ludzi, Polaków, żyjących w szarych latach 90-tych... Każda z tych historii pobudza do przemyśleń. Książka chwilami dołuje, czasem nawet przeraża, ale od czasu do czasu pojawia się jakaś iskierka nadziei.

Magdalena | 2011-11-12
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo dobra,przejmująca i trochę dołująca książka. Ale szczerze polecam

Zosia | 2015-02-16
Kasia Ławniczak | 2014-08-29