ROZWIŃ ZWIŃ

83-89812-41-X
Marcin Zieliński
historia polityka Stany Zjednoczone polityczna poprawność

więcej Więcej

Autor zebrał sporą ilość, uwag, anegdot, komentarzy (bibliografia robi wrażenie), jednak styl pisania (zwłaszcza jeśli chodzi o prawo) jest toporny i ciężki w odbiorze. Prawie każdy prezydent, począwszy od Wilsona, ma coś wielkiego na sumieniu. Celowe naginanie prawa, nieprzynoszące skutku programy socjalne, bombardowanie fabryki w Sudanie, etc.

Książka trudna w ocenie. Autor zebrał tyle interesujących faktów, anegdot i wypowiedzi istotnych z punktu widzenia historii USA osób, że jego praca bez wątpienia zasługuje na podziw. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, ponadto posiada cechę którą bardzo cenię: można otworzyć ją w dowolnym miejscu i po prostu zagłębić się w lekturę.;)

Dlaczego więc nie 10-ka? Trudno nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ciekawa, można dowiedzieć się z niej interesujących, dogłębnych informacji odnośnie kluczowych momentów w historii Stanów Zjednoczonych, m.in. o wojnie secesyjnej, Wielkim Kryzysie, i innych.
Minusem za to, że autor zakłada, że czytelnik to mieszkaniec USA, lub osoba dobrze zaznajomiona z historią USA. Kilkukrotnie zdarza się konstrukcja gdzie autor przechodzi...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zawód. Raz, że drażni mnie ogromnie wyróżnianie kluczowych zdań. Sam jednak lubię zdecydować czy coś jest godne zapamiętania czy też nie. Dwa, że jest to zbiór oczywistości (faktycznym powodem wojny secesyjnej niekoniecznie była abolicja czarnych) lub nagięć faktów potrzebnych autorowi do udowodnienia swoich tez. Ot choćby historia budowy amerykańskich kolei z tezą jakoby...

Doskonała książka obalająca wielokrotnie powtarzane mity w historii USA.

Arcyciekawa książka odkłamująca mity z amerykańskiej historii. Fantastyczna! Polecam każdemu, kto ma trochę oleju w głowie by nie wierzyć w historię, która pisana jest przez zwycięzców. Na dokładkę podsuwam piosenkę Pete Seegera, która już kilkanaście lat temu podejmowała ten temat - http://www.youtube.com/watch?v=VucczIg98Gw

Książka pisana z tezą. Tutaj jest to teza o nadrzędności wizji i jej realizacji sposobu konserwatywno-liberalnego. Kilka ciekawostek oraz ciekawych zbiegów okoliczności. Oczywiście, daleka jest ta książka od obiektywizmu, ale w publicystyce o to przecież chodzi. Publicystyka dobra, historycznie jednak słaba to książka.

• Historia
  • Chcę w prezencie