Kościół a wolny rynek

Tłumaczenie: Szymon Czarnik
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
The Church and the Market. A Catholic Defence of the Free Economy
Łukasz Kuć

Katolicka obrona wolnego rynku. Czy bieda jest błogosławiona, a bogactwo przeklęte? Książka o tym, że liberalizm, jak niewiele innych prądów umysłowych, jest bliski nauczaniu Chrystusa, który w swoich naukach uwalniał człowieka z więzów opresyjnej władzy i zakazów odbierających mu godność i wolną wolę.

| 2017-06-28

Tytuł tej intrygującej książki jest nieco mylący i zawęża krąg potencjalnych czytelników do garstki osób zainteresowanych myślą społeczną Kościoła. Tymczasem jest to po prostu znakomity podręcznik do ekonomii, tym różniący się od innych tytułów, że nacisk jest tu położony na związki ekonomii z etyką. Nie tylko chrześcijańską wbrew pozorom, bo autor nieraz pozwala sobie na krytyczne uwagi pod adresem tzw. katolickiej nauki społecznej.

Na zagadnienia etyczne zwykle zwracają uwagę ekonomiści o poglądach lewicowych, nawiązujący do dorobku Keynesa i popierający państwo socjalne. Tymczasem Woods pisze o etyce w ekonomii jako przedstawiciel najbardziej chyba wolnorynkowej ze wszystkich szkół ekonomicznych -szkoły austriackiej, postulującej minimalne zaangażowanie państwa w rynek. Rzecz w tym że współczesnego kapitalizmu („dzikiego”, jak powiedzą niektórzy) nie należy utożsamiać z wolnym rynkiem, twierdzi autor. Krytyka współczesnego systemu gospodarczego dominującego na Zachodzie może...

książek: 2055

Książka zdecydowanie przerosła moje oczekiwania. Jest to niezwykle klarowne w argumentacji i bogate w przykłady oraz przypisy dzieło, uczące podstaw ekonomii. I mówiąc podstaw nie mam na myśli liźnięcia kilku losowych tematów, by pasowało pod tezę "kapitalizm jest kompatybilny z katolicyzmem". Jest to naprawdę obszerny przekrój wszelkich tematów społecznych, o których dyskusje ciągle są aktualne z racji niskiej kondycji intelektualnej społeczeństwa. Pomińmy nawet takie oczywistości jak metodologia, handel międzynarodowy, ceny minimalne, przywileje związkowe, dystrybytyzm, czy redystrybucję które są tu świetnie opisane - Woods naprawdę przystępnie i krótki wyjaśnił istotę cyklów koniunkturalnych, co wydawało mi się rzeczą niewykonalną. Naprawdę, czapki z głów, Panie Tomaszu.
Dzieło polecam nie tylko katolikom, dla których argumentacja czysto ekonomiczna jest wzbogacona opiniami uczonych chrześcijańskich takich jak Akwinata, czy scholastycy z Salamanki oraz fragmentami encyklik...

mts | 2012-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2012

Znakomita książka, którą wszyscy zwolennicy wolnej gospodarki mogą polecać swoim znajomym, którzy krytykują liberalizm gospodarczy z pozycji katolickich. Woods przedstawia podstawy austriackiej szkoły ekonomii, tłumaczy skutki wpływania państwa w działania ludzi na rynku. Odnosi się do wielu dzieł katolickich, do encyklik papieskich, do klasyków ekonomii. Książkę podsumować można krótko: tak, jak Kościół nie może kwestionować tego, że 2+2=4, tak nie powinien negować prawideł ekonomii. Przykładowo: o ile katolicy są zobowiązani do pomocy bliźnim, to jej sposób jest rzeczą dyskusyjną, stąd popieranie redystrybucji przez wielu hierarchów Kościoła nie jest dogmatem. Woods w sposób dobitny pokazuje, że to wolny rynek jest najskuteczniejszym systemem gospodarczym, a wiara katolicka i jej widzenie człowieka świetnie uzupełnia to, które reprezentuje austriacka szkoła ekonomii. Zdecydowanie polecam!

| 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Naprawdę bardzo dobra książka. Przyznam się, że kiedy wstępnie ją przeglądałem, to nie spodziewałem się niczego nadzwyczajnego; myliłem się -- ta książka zawiera dużą ilość argumentów i bogatą bibliografię. Tak powinno się pisać książki.

Meirid | 2015-12-27

Wyśmienita książka dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się dlaczego ekonomia wolnorynkowa w ujęciu austriackiej szkoły ekonomii jest najbardziej efektywnym systemem gospodarczym i do tego najbardziej sprawiedliwym i zgodnym z etyką katolicką. Thomas E. Woods opisuje wszystkie najważniejsze pojęcia związane ze szkołą austriacką w sposób zrozumiały absolutnie dla każdego, podbudowując je solidną bazą źrodłową. Autor nie ogranicza się jednak do samych ściśle ekonomicznych aspektów gospodarki wolnorynkowej, a kiedy trzeba powołuje się na twórców nauki Kościoła, przede wszystkim na św. Tomasza i papieskie encykliki, wykazując że wierzący katolik powinien popierać wolnorynkowców. Woods udowadnia, że polityka socjalna wywodzona z encyklik "Rerum novarum" i "Quadragesimo anno" nie doprowadza do poprawy sytuacji życiowej najuboższych, a także, że jest nieetyczna. Szczególnie mocno w obszernym rozdziale dostaje się dystrybustom z Hillaire Bellociem na czele. Przykładem jest forsowanie...

Mairon | 2017-02-25
Przeczytana: 20 lutego 2017

Świetny wykład ekonomii austriackiej w zestawieniu z nauką kościoła (nie mylić ze społeczną nauką kościoła, bo to porównywalny błąd z pomyleniem krzesła z krzesłem elektrycznym). Auror skrupulatnie przedstawia co ważniejsze aspekty ekonomii którymi Kościół się w ogóle interesuje a następnie objaśnia kto się za jakim rozwiązaniem opowiadał.

Nie bez powodu dodaję tę książkę nie tylko na półkę "ekonomia" lecz również "historia". Jesteśmy wprost zasypywani danymi historycznymi z najróżniejszych źródeł , co skłania mnie do przypuszczenia że "Kościół" w tytule ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż początkowo sądziłem, po namyśle stwierdzam że o Kościele napisana jest mniej niż połowa treści, a katolicyzm jest dla pana Woodsa opakowaniem w którym przemyca do naszych głów ideologie wolnorynkową. I to się chwali.
Mistrzowska krytyka związków zawodowych, płacy minimalnej, państwa opiekuńczego a przede wszystkim krytyka dystrybucjonizmu i "rehabilitacja" lichwy to największe...

| 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Ten tytuł zawiera rozwinięcie tez przedstawionych w rozprawie „W obronie zdrowego rozsądku”. Z kilku czytanych przez mnie książek na temat związków ekonomii z etyką ta jest chyba najlepsza – przejrzysta, logiczna, przekonująca, kompleksowa, napisana językiem zrozumiałym dla laika. Autor porusza takie zagadnienia jak bankowość, pomoc zagraniczna, monopole, handel międzynarodowy, związki zawodowe, regulacja cen i płac, pomoc socjalna. I za każdym razem pokazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie wolnorynkowe. Każdy z tych problemów analizowany jest nie tylko pod względem ekonomicznej efektywności, ale także biorąc pod uwagę kryteria etyczne. Warto dodać, że podejście autora do katolickiej nauki społecznej jest dość krytyczne i nie boi się on wytykać kościelnym prominentom braków w wiedzy ekonomicznej. Biorąc pod uwagę jak rzadkie i niepopularne są próby udowadniania moralnej wyższości wolnego rynku nad państwowym interwencjonizmem, wysiłek jaki podjął w swojej pracy Thomas...

Andrzej | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

Świetna książka! Wprowadziłbym ją jako lekturę obowiązkową do liceum/technikum/zawodówki.
Solidna dawka zdrowego myślenia na temat ekonomii i tego, jak realnie pomagać sobie i innym. Pragnienie zysku wcale nie musi oznaczać egoizmu i chciwości, ale może być zdrową motywacją do działania i służenia innym.
Polecam lekturę!

Corwin77 | 2013-09-28
Przeczytana: 10 września 2013

Ta książka wydaje się być obowiązkową pozycją dla każdego katolika ( i nie tylko), który dodatkowo chociaż trochę chciałby zrozumieć prawa rządzące ekonomią i gospodarką państwa i świata.

| 2017-06-04
Przeczytana: kwiecień 2017