Kościół a wolny rynek

Tłumaczenie: Szymon Czarnik
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
The Church and the Market. A Catholic Defence of the Free Economy
Łukasz Kuć

Katolicka obrona wolnego rynku. Czy bieda jest błogosławiona, a bogactwo przeklęte? Książka o tym, że liberalizm, jak niewiele innych prądów umysłowych, jest bliski nauczaniu Chrystusa, który w swoich naukach uwalniał człowieka z więzów opresyjnej władzy i zakazów odbierających mu godność i wolną wolę.

Książka zdecydowanie przerosła moje oczekiwania. Jest to niezwykle klarowne w argumentacji i bogate w przykłady oraz przypisy dzieło, uczące podstaw ekonomii. I mówiąc podstaw nie mam na myśli liźnięcia kilku losowych tematów, by pasowało pod tezę "kapitalizm jest kompatybilny z katolicyzmem". Jest to naprawdę obszerny przekrój wszelkich tematów społecznych, o których dyskusje ciągle są aktualne z racji niskiej kondycji intelektualnej społeczeństwa. Pomińmy nawet takie oczywistości jak metodologia, handel międzynarodowy, ceny minimalne, przywileje związkowe, dystrybytyzm, czy redystrybucję które są tu świetnie opisane - Woods naprawdę przystępnie i krótki wyjaśnił istotę cyklów koniunkturalnych, co wydawało mi się rzeczą niewykonalną. Naprawdę, czapki z głów, Panie Tomaszu.
Dzieło polecam nie tylko katolikom, dla których argumentacja czysto ekonomiczna jest wzbogacona opiniami uczonych chrześcijańskich takich jak Akwinata, czy scholastycy z Salamanki oraz fragmentami encyklik...

| 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Naprawdę bardzo dobra książka. Przyznam się, że kiedy wstępnie ją przeglądałem, to nie spodziewałem się niczego nadzwyczajnego; myliłem się -- ta książka zawiera dużą ilość argumentów i bogatą bibliografię. Tak powinno się pisać książki.

mts | 2012-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2012

Znakomita książka, którą wszyscy zwolennicy wolnej gospodarki mogą polecać swoim znajomym, którzy krytykują liberalizm gospodarczy z pozycji katolickich. Woods przedstawia podstawy austriackiej szkoły ekonomii, tłumaczy skutki wpływania państwa w działania ludzi na rynku. Odnosi się do wielu dzieł katolickich, do encyklik papieskich, do klasyków ekonomii. Książkę podsumować można krótko: tak, jak Kościół nie może kwestionować tego, że 2+2=4, tak nie powinien negować prawideł ekonomii. Przykładowo: o ile katolicy są zobowiązani do pomocy bliźnim, to jej sposób jest rzeczą dyskusyjną, stąd popieranie redystrybucji przez wielu hierarchów Kościoła nie jest dogmatem. Woods w sposób dobitny pokazuje, że to wolny rynek jest najskuteczniejszym systemem gospodarczym, a wiara katolicka i jej widzenie człowieka świetnie uzupełnia to, które reprezentuje austriacka szkoła ekonomii. Zdecydowanie polecam!

Meirid | 2015-12-27

Wyśmienita książka dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się dlaczego ekonomia wolnorynkowa w ujęciu austriackiej szkoły ekonomii jest najbardziej efektywnym systemem gospodarczym i do tego najbardziej sprawiedliwym i zgodnym z etyką katolicką. Thomas E. Woods opisuje wszystkie najważniejsze pojęcia związane ze szkołą austriacką w sposób zrozumiały absolutnie dla każdego, podbudowując je solidną bazą źrodłową. Autor nie ogranicza się jednak do samych ściśle ekonomicznych aspektów gospodarki wolnorynkowej, a kiedy trzeba powołuje się na twórców nauki Kościoła, przede wszystkim na św. Tomasza i papieskie encykliki, wykazując że wierzący katolik powinien popierać wolnorynkowców. Woods udowadnia, że polityka socjalna wywodzona z encyklik "Rerum novarum" i "Quadragesimo anno" nie doprowadza do poprawy sytuacji życiowej najuboższych, a także, że jest nieetyczna. Szczególnie mocno w obszernym rozdziale dostaje się dystrybustom z Hillaire Bellociem na czele. Przykładem jest forsowanie...

Mairon | 2017-02-25
Przeczytana: 20 lutego 2017

Świetny wykład ekonomii austriackiej w zestawieniu z nauką kościoła (nie mylić ze społeczną nauką kościoła, bo to porównywalny błąd z pomyleniem krzesła z krzesłem elektrycznym). Auror skrupulatnie przedstawia co ważniejsze aspekty ekonomii którymi Kościół się w ogóle interesuje a następnie objaśnia kto się za jakim rozwiązaniem opowiadał.

Nie bez powodu dodaję tę książkę nie tylko na półkę "ekonomia" lecz również "historia". Jesteśmy wprost zasypywani danymi historycznymi z najróżniejszych źródeł , co skłania mnie do przypuszczenia że "Kościół" w tytule ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż początkowo sądziłem, po namyśle stwierdzam że o Kościele napisana jest mniej niż połowa treści, a katolicyzm jest dla pana Woodsa opakowaniem w którym przemyca do naszych głów ideologie wolnorynkową. I to się chwali.
Mistrzowska krytyka związków zawodowych, płacy minimalnej, państwa opiekuńczego a przede wszystkim krytyka dystrybucjonizmu i "rehabilitacja" lichwy to największe...

Andrzej | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

Świetna książka! Wprowadziłbym ją jako lekturę obowiązkową do liceum/technikum/zawodówki.
Solidna dawka zdrowego myślenia na temat ekonomii i tego, jak realnie pomagać sobie i innym. Pragnienie zysku wcale nie musi oznaczać egoizmu i chciwości, ale może być zdrową motywacją do działania i służenia innym.
Polecam lekturę!

Corwin77 | 2013-09-28
Przeczytana: 10 września 2013

Ta książka wydaje się być obowiązkową pozycją dla każdego katolika ( i nie tylko), który dodatkowo chociaż trochę chciałby zrozumieć prawa rządzące ekonomią i gospodarką państwa i świata.

Lulak | 2015-12-17
Przeczytana: 2015 rok