Konstytucja wolności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Centralne miejsce w myśli Hayeka zajmuje problem wolności indywidualnej pojmowanej jako niezależność lub brak przymusu. Krytykuje teorie wolności politycznej jako mocy oraz możliwości spełnienia osobowości czy dobrobytu. Hayek łączy wolność osobistą jednostki z funkcjonowaniem wolnokonkurencyjnej gospodarki opartej na prawie popytu i sprzedaży. Przeciwstawia się klasycznie pojmowanej sprawiedliwości, znajdującej wyraz w regułach podziału dóbr. Uważa, że narzucenie społeczeństwu jakiegokolwiek mo

trycha | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

W zasadzie - podręcznik do nauki myślenia. Pobudza do dyskusji, otwiera oczy, zaskakuje. Niektóre, a wręcz większość, z prognoz autora, aktualnie dzieją się w rzeczywistości. Dla mnie - must read, choć nie potrafię zgodzić się z tak totalnym skoncentrowaniem na zysku, np. w kontekście ochrony przyrody. Nie mniej, książka wielka.

Filemona | 2015-01-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Dziwi mnie tak nikła liczba czytelników - to książka zdecydowanie godna polecenia! Liberałów utwierdzi w ich przekonaniach, a pozostałym da do myślenia. Co prawda, momentami ciężko się ją czyta, ale po kilku rozdziałach można przywyknąć do stylu autora.
PS Sto stron książki to przypisy.

daniel137_2008 | 2016-02-16
Przeczytana: 29 września 2015

Pozycja nktóra uświadomiła mi czym jest wolność gospodarcza

Janku Janecki | 2016-11-04

Konstytucja wolności jest książką, którą uważam za obowiązkową lekturę w szkołach (pod warunkiem, że obowiązek lektur już w szkole istnieje).
Uważam, że z tej książki każdy polityk powinien zdać egzamin.
Uważam, że każdy człowiek, który narzuca innym swoje poglądy powinien wziąć tą książkę do ręki.

Nigdy tak mocno nie utożsamiałem się z książką jak z dziełem "Konstytutcja wolności".
Przyznaję, bardzo często musiałem korzystać ze słownika wyrazów polskich aby sprawdzić znaczenie nowych dla mnie słów.

Tej książki nie powinno się czytać na lotnisku, w barze, przy muzyce czy przy grającym telewizorze. Każde zdanie na kartkach tej lektury sprawia wrażenie idealnie skomponowanego. Odnosi sie wrażenie, że nie ma słowa, które nie byłoby potrzebne.

Książki nie czyta się łatwo. Wymaga skupienia, czasem kilkukrotnego przeczytania tej samej strony.

Najlepsze jest również to, że w książce tej nie ma grama hipokryzji. Hayek, pisząc o wolności pisze o niej w sposób w ogóle jej nie łamiący,...

Tatsunoko | 2016-10-27

TO ciekawe że na uczelniach ekonomicznych tak rzadko sięga się do "Austriaków". Najrozsądniejsza i najbardziej ludzka ekonomia.

mansto | 2016-09-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione