Konstytucja wolności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Centralne miejsce w myśli Hayeka zajmuje problem wolności indywidualnej pojmowanej jako niezależność lub brak przymusu. Krytykuje teorie wolności politycznej jako mocy oraz możliwości spełnienia osobowości czy dobrobytu. Hayek łączy wolność osobistą jednostki z funkcjonowaniem wolnokonkurencyjnej gospodarki opartej na prawie popytu i sprzedaży. Przeciwstawia się klasycznie pojmowanej sprawiedliwości, znajdującej wyraz w regułach podziału dóbr. Uważa, że narzucenie społeczeństwu jakiegokolwiek mo

trycha | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

W zasadzie - podręcznik do nauki myślenia. Pobudza do dyskusji, otwiera oczy, zaskakuje. Niektóre, a wręcz większość, z prognoz autora, aktualnie dzieją się w rzeczywistości. Dla mnie - must read, choć nie potrafię zgodzić się z tak totalnym skoncentrowaniem na zysku, np. w kontekście ochrony przyrody. Nie mniej, książka wielka.

Mairon | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ekonomia
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Pozycja niezwykle skomplikowana i zawiła. Czytanie jest przyjemne jak krojenie cebuli. Gdyby to było moje pierwsze "spotkanie" z autorem to mógłbym pomyśleć że to moja wina ale jako że nie jest, to mam prawo stwierdzić że Hayek mógł napisać tą książkę w przystępniejszy sposób.

Ogólnie rzecz biorąc, co nieco wartości z pewnością z tej książki wyciągnąłem. To że mamy do czynienia z osobą ponadprzeciętnie inteligentną widać już po pierwszych stronach.
Najcenniejsze co w niej znalazłem to kilka ciekawych definicji, z których zwłaszcza cenię sobie to co dowiedziałem się o pojęciu "racjonalizm" które okazuje się mieć znaczenie niemal dokładnie przeciwne niż przypuszczałem (aczkolwiek dopuszczam możliwość że dotąd znałem po prostu jedną z definicji, i że w tym wypadku może być zupełnie jak ze słowem "wolność" które ma przynajmniej sto rożnych - jak nie sprzecznych - definicji).

Ostatecznie, jest to pozycja ciekawa ale jeśli chodzi o to co wolnościowiec powinien widzieć to raczej...

Filemona | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Dziwi mnie tak nikła liczba czytelników - to książka zdecydowanie godna polecenia! Liberałów utwierdzi w ich przekonaniach, a pozostałym da do myślenia. Co prawda, momentami ciężko się ją czyta, ale po kilku rozdziałach można przywyknąć do stylu autora.
PS Sto stron książki to przypisy.

Janku Janecki | 2016-11-04

Konstytucja wolności jest książką, którą uważam za obowiązkową lekturę w szkołach (pod warunkiem, że obowiązek lektur już w szkole istnieje).
Uważam, że z tej książki każdy polityk powinien zdać egzamin.
Uważam, że każdy człowiek, który narzuca innym swoje poglądy powinien wziąć tą książkę do ręki.

Nigdy tak mocno nie utożsamiałem się z książką jak z dziełem "Konstytutcja wolności".
Przyznaję, bardzo często musiałem korzystać ze słownika wyrazów polskich aby sprawdzić znaczenie nowych dla mnie słów.

Tej książki nie powinno się czytać na lotnisku, w barze, przy muzyce czy przy grającym telewizorze. Każde zdanie na kartkach tej lektury sprawia wrażenie idealnie skomponowanego. Odnosi sie wrażenie, że nie ma słowa, które nie byłoby potrzebne.

Książki nie czyta się łatwo. Wymaga skupienia, czasem kilkukrotnego przeczytania tej samej strony.

Najlepsze jest również to, że w książce tej nie ma grama hipokryzji. Hayek, pisząc o wolności pisze o niej w sposób w ogóle jej nie łamiący,...

Tatsunoko | 2016-10-27

TO ciekawe że na uczelniach ekonomicznych tak rzadko sięga się do "Austriaków". Najrozsądniejsza i najbardziej ludzka ekonomia.

daniel137_2008 | 2016-02-16
Przeczytana: 29 września 2015

Pozycja nktóra uświadomiła mi czym jest wolność gospodarcza

Kamil Wysocki | 2017-01-04
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Zdecydowane warte przeczytania! Dziwi i smuci jednocześnie, że tak mało osób ma tę książkę oznaczoną jako przeczytaną. Ludzie, niestety, wolą czytać jakieś czytadła niż książki, które mogą otworzyć im oczy, pokazać inny sposób myślenia czy w ogóle, nauczyć myśleć.

monia8802 | 2017-06-03
Sobb | 2017-04-22