Koło fortuny

Okładka książki Koło fortuny Kazimierz Korkozowicz
Okładka książki Koło fortuny
Kazimierz Korkozowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Cykl: Ostatni zwycięzca (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Ostatni zwycięzca (tom 3)
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1980-01-01
1980-01-01
literatura polska powieść historyczna Jan III Sobieski

Trzecia część cyklu „Ostatni zwycięzca”. Po śmierci króla Wiśniowieckiego przygotowuje się sejm elekcyjny. Poważnych kandydatów jest dwóch: jeden z poparciem dworu austriackiego, drugi francuskiego, ale żaden z nich nie jest odpowiednim kandydatem na wojenne czasy. Poznamy tez dalsze losy naszych znajomych: Damiana i Justyny, Bohdana i Tamary, a także Gedeona i pewnej spotkanej już przez nas damy.
Stylem tom nie różni się od poprzednich – historia, pomieszana z dziejami fikcyjnych postaci. Akcja jednak zdecydowanie przyspiesza. Zwłaszcza w takich momentach jak wyprawa Bohdana, z nieodłącznym Debejem, czy dramatyczna obrona Trebowli.
Gdyby była to powieść beletrystyczna, ocena byłaby niższa. Ale jej walorem jest zaznajomienie czytelnika z historią – i tę funkcję spełnia ona w sposób przystępny i ciekawy. Zdarzają się wprawdzie dłużyzny, ale są nie do uniknięcia, jeśli autor chce być wierny historycznym wydarzeniom.

3 tom utrzymuję standard dwóch poprzednich. Chociaż w tej cześć wydaję się, że akcji jest dużo więcej. Mamy tutaj świetnie zaprezentowaną intrygę obioru Sobieskiego na króla,czy też tajemniczą wyprawę Zawiei do Stambułu. Dodatkowo, w poprzednim tomie narzekałem na postacie drugoplanowe m.in. postać Łysoboka to tutaj jest go dużo więcej, a jego wątek z Pauliną był naprawdę zabawny. Czytam kolejne części i zbliżam się powoli do końcowego tomu.

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Historyczna
  • Egzemplarz papierowy
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Koło fortuny