8 (23 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historyczna
piotrex

Trzecia część cyklu powieści historycznych z czasów Jana III Sobieskiego, która jednak stanowi odrębną całość. Losy postaci fabularnych są tu - jak i poprzednio - nierozerwalnie splecione z losami owego jedynego w naszych dziejach króla, który wybrany niejako wbrew naciskom mocarstw europejskich prosto z pola elekcyjnego musiał ruszać na pole bitwy, odkładając koronację niemal o dwa lata, by na czele szczupłych sił zmagać się z potężną, dziesięciokrotnie większą armią turecko-tatarską.

źródło opisu: opis okładkowy

Nitager | 2018-02-01

Trzecia część cyklu „Ostatni zwycięzca”. Po śmierci króla Wiśniowieckiego przygotowuje się sejm elekcyjny. Poważnych kandydatów jest dwóch: jeden z poparciem dworu austriackiego, drugi francuskiego, ale żaden z nich nie jest odpowiednim kandydatem na wojenne czasy. Poznamy tez dalsze losy naszych znajomych: Damiana i Justyny, Bohdana i Tamary, a także Gedeona i pewnej spotkanej już przez nas damy.
Stylem tom nie różni się od poprzednich – historia, pomieszana z dziejami fikcyjnych postaci. Akcja jednak zdecydowanie przyspiesza. Zwłaszcza w takich momentach jak wyprawa Bohdana, z nieodłącznym Debejem, czy dramatyczna obrona Trebowli.
Gdyby była to powieść beletrystyczna, ocena byłaby niższa. Ale jej walorem jest zaznajomienie czytelnika z historią – i tę funkcję spełnia ona w sposób przystępny i ciekawy. Zdarzają się wprawdzie dłużyzny, ale są nie do uniknięcia, jeśli autor chce być wierny historycznym wydarzeniom.

| 2015-05-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Trzeci tom " Ostatniego zwycięzcy" trzyma w napięciu do ostatniej strony. Niesamowite przygody Zawiei w Stambule, brat Eligiusz drżący o życie, ślub Justyny i Damiana, wszystkie te intrygujące historie nie pozwalają odłożyć książki ani na chwilę. Ja przeczytałam ją w dwa dni. Pojawia się też wątek Pauliny ( którą lubię) i Łysoboka ( którego nie darzę sympatią od początku, jest chyba jedynym bohaterem tutaj, którego znieść nie mogę). Król Sobieski władcą jest wybitnym, ale jego niewierność małżeńska kłuje mnie w oczy i przez to dużo u mnie stracił. A podobno tak kochał swoją Marysieńkę.... Znalazł się skarb Wołczara i jego syn. Szkoda mi tylko Tamary, bo nie zasłużyła na taki los. Szczerze mogę powiedzieć, że jak do tej pory " Koło fortuny" jest moją ulubioną częścią tego cyklu. Ciekawa jestem co przyniosą " Oślepłe źrenice"? Polecam z czystym sumieniem!

doman226 | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

3 tom utrzymuję standard dwóch poprzednich. Chociaż w tej cześć wydaję się, że akcji jest dużo więcej. Mamy tutaj świetnie zaprezentowaną intrygę obioru Sobieskiego na króla,czy też tajemniczą wyprawę Zawiei do Stambułu. Dodatkowo, w poprzednim tomie narzekałem na postacie drugoplanowe m.in. postać Łysoboka to tutaj jest go dużo więcej, a jego wątek z Pauliną był naprawdę zabawny. Czytam kolejne części i zbliżam się powoli do końcowego tomu.

jnk44 | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017