Drogowskazy

Vägmärken
filozofia
filozofia i etyka
Larysa

Po śmierci Daga Hammarskjölda znaleziono w jego mieszkaniu nowojorskim rękopis "Vägmärken" wraz z listem bez daty, skierowanym do Leifa Belfrage, sekretarza Stałego Przedstawicielstwa Szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ONZ, w którym Hammarskjöld dał mu prawo do zarządzania rękopisem.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 1981

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mr_BC | 2015-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2015

Na książkę tą czyhałem kilka lat by wreszcie złowić okazję i zakupić ją za dość rozsądną cenę. Egzemplarze chodzą na aukcjach internetowych po niebotycznych kwotach.

Legendarny ksiądz Zieja ponoć uczył się 2 lata języka szwedzkiego tylko po to, żeby przetłumaczyć Drogowskazy.

Autor był szwedzkim politykiem, ekonomistą i prawnikiem, który zginął w katastrofie lotniczej 18 września 1961 roku. Przy zwłokach Hammarskjölda, leżących obok szczątków rozbitego i spalonego samolotu, znaleziono w kieszeni marynarki książeczkę Tomasza à Kempis "O naśladowaniu Chrystusa”.

Autor także jako jedyny w historii otrzymał pośmiertnie pokojową Nagrodę Nobla.

Kilka lat temu gdy usłyszałem powyższe informacje to natychmiastowo Drogowskazy trafiły w moich myślach na półkę "Chcę przeczytać". Aż wreszcie postanowiłem przestać odwlekać zamiar kupna i zrealizowałem wiercący mi dziurę w brzuchu zamiar. Nie rozczarowałem się... książka obecnie trafia na półkę książek wyjątkowych, których nigdy nie mam...

Edyta | 2014-07-31
Przeczytana: 01 maja 2013

Ksiazka niesamowita, ukazujaca wewnetrzny bogaty swiat autora - sekretarza generalnego ONZ,odznaczonego Pokojowa Nagroda Nobla, tragicznie zmarlego. Byl doceniany przez wielu, nawet Kennedy stwierdzil, iz w porownaniu z nim jest "malym czlowiekiem".

Ewelina Tondys | 2014-03-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014