Romans prowincjonalny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-09116-1
Lugal

Romans prowincjonalny to mikropowieść, która opisuje przyjazd wybitnego poety do małego miasteczka i jego romans z prowincjonalną panną. Autora interesuje zestawienie różnych osobowości, pokazuje on, jak na te różnice wpływają środowiska i okoliczności życia obojga bohaterów: wielkie miasto i sława — nudna prowincja i niedowartościowanie. Nade wszystko jednak kreśli mistrzowski obraz „tak zwanej prowincji, świata, który ginie na naszych oczach razem ze wszystkimi jego specjalnymi urokami, wzruszeniami, smakami, dziwactwami”.
Na podstawie tego opowiadania powstał film.

czytankianki | 2018-03-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2018

To opowiadanie nie zrobiło na mnie szczególnego wrażenia (chyba jednak się zestarzało), ale dostrzegam w nim parę smaczków: grę psychologiczną prowadzoną przez głównych bohaterów, dobrze uchwycony świat małego miasta oraz postać Turleja, odpowiednika wiejskiego głupka. Dla mnie to proza spod znaku dobrego rzemiosła, bez zachwytów.

Rosalia_de_Castro | 2013-02-15
Na półkach: Przeczytane, Pozyczone, 2013
Przeczytana: 15 lutego 2013

Prozy Kornela Filipowicza od dawna byłam ciekawa i tylko czekałam na możliwość. Udało mi się zamówić w bibliotece niewielką książeczkę, na której stronach (ok. 85) opowiedziana jest historia jednego spotkania.
Bohaterką opowieści jest Elżbieta, mieszkanka prowincjonalnego miasteczka, która wdaje się w romans z poetą przybyłym do miasteczka na wieczór poetycki.

Historia banalna opowiedziana jednak pięknym, uniwersalnym językiem.

Bożenka | 2018-04-22
Przeczytana: 24 kwietnia 2018