Król Snów

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Cykl: Kroniki Majipooru (tom 7)
Wydawnictwo: Solaris
The King of Dreams
fantasy
Ag2S

Majipoor to olbrzymia planeta, zamieszkana przez wiele ras napływowych, wśród których ludzie są rasą dominującą. Na Majipoor żyją też tubylcy, dziwna i wyobcowana rasa zmiennokształtnych, których wszyscy się boją. Z racji braku surowców cywilizacja na planecie jest raczej słabo rozwinięta, ale nie brak i zaawansowanych technologii.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2010

źródło okładki: www.wydawnictwosolaris.pl

Krzysztof Baliński | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Z wielkim żalem czas kończyć tą niezwykłą literacką podróż na odległą, fikcyjną, wielką planetę Majipoor. Książka teoretycznie science fiction, a jednak czytelnik odnosi wrażenie, że bliżej całemu cyklowi „Kroniki Majipooru” do fantasy. Udowodniłem to empirycznie, chociażby jakiś czas temu recenzując książkę zatytułowaną „Pani śmierci” Terry’ego Goodkinda. Jest to pierwszy tom inicjujący cykl „Kroniki Nicci”, których akcja toczy się dalej w „Uniwersum Miecz prawdy”. Zauważyłem tam szereg uderzających podobieństw między twórczością Goodkinda, a Silverberga. Nie ma potrzeby opisywać ponownie całej tej argumentacji radzę po prostu zajrzeć do tamtej recenzji. Co z tego wynika oprócz tego, że obaj pisarze to wybitni twórcy fantastyki? Na pewno to, że pewne koncepcje literackie mogą sprawdzić się i w fantasy i w science fiction i będą odbierane z zachwytem przez czytelników. O moich zachwytach nad opisami Majipooru również w kolejnej recenzji nie muszę się powtarzać, bo jak można się...

marta_456 | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Fabuła niezła, ale poprowadzenie wątków miłosnych mi się nie podobało. Chyba dobrze, że to ostatnia część, bo mam wrażenie, że autorowijuz zabrakło pomysłów. Trudno mi było odczuć sympatię do bohaterów i kibicować im. Pod tym względem poprzednie części znacznie lepsze.

Piotr | 2017-07-17
Przeczytana: 25 lipca 2017