Dziennik Paniczny

Wydawnictwo: L&L
Journal in Time
83-88595-85-7
cocorosie

Niektórym się wydaje, że czubkiem można zostać, ot tak, ni z gruchy, ni z pietruchy. Że na przykład najspokojniej w świecie spacerujesz sobie z rodziną, aż tu nagle doskakujesz do drzewa i zaczynasz je kopać, albo inaczej, zwyczajnie szykujesz się do spania. Po prostu dostajesz hyzia. Nie, nie i jeszcze raz nie.

owlsareowls | 2014-03-09
Przeczytana: 10 marca 2014

Czytanie tej książki to jak oglądanie dobrej, inteligentnej komedii gdzie humor nie jest ukazany dosłownie - o patrzcie, to było śmieszne, no, śmiejemy się!
Na myśl, że zaraz po nią sięgnę uśmiecham się i mimo iż tak naprawdę zdarzenia tam opisane są poplątane, nie przechodzą płynnie tylko nagle jedne w drugie, czasami nie wiemy o co chodzi to i tak czyta się to fantastycznie. Z resztą sam tytuł mówi wiele, nie należy spodziewać się biblii ogarniętości :)
Naprawdę polecam, bardzo interesująca i przyjemna w odbiorze pozycja!

jatymyoni | 2014-09-20
Przeczytana: wrzesień 2014

Ksiązka, które poprewia człowiekowi humor. Ten rodzaj groteski, humoru czasem przez łzy bardzo mi odpowiada. Pisarz, który potrafi się śmiać z samego siebie jest wart czytania. Polecam.

Mieczysław | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Tym razem Topor wypadł gorzej. Zbiór krótkich historyjek pomysłowy, ale mnie nie zachwycił.

Vanilla | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 lipca 2013

Jak wygląda czysta paranoja? Czy ktoś z nas kiedyś zastanawiał się, jakie to uczucie być schizofrenikiem ? Roland Topor, francuski surrealista, mistrz pure nonsens'u i czarnego humoru, starał się zamknąć szaleństwo w Dzienniku. Oczywiście taki dziennik musi odpowiednio się nazywać: "Paniczny" pasuje idealnie. Szaleństwo wbrew pozorom jest sprawą bardzo skomplikowaną. Już samo zostanie świrem wymaga niemałego wysiłku, a co dopiero opisanie tego stanu !

Topor ukazuje świat od strony całkiem innej - wywracając go do góry nogami. Każda kartka przesiąknięta jest groteską i charakterystycznym dla niego czarnym humorem. Książka składa się na cykl krótkich opowiadań luźno ze sobą powiązanych - jak to bywa w życiu paranoika. I choć bohater jest bezsprzecznie szaleńcem, często zdarza mu się jakaś genialna myśl - totalnie wyrwana z kontekstu. Jego odmienne postrzeganie świata czasem doprowadza go do całkiem logicznych i sensownych wniosków.

Autor wyśmiewa liczne przywary Francuzów, jak i...

Caroline | 2014-12-03

Po tych kilku opiniach wynoszących książkę Topora pod niebiosa (którymi z resztą mocno się zasugerowałam przed przeczytaniem) jestem zmuszona zaburzyć entuzjazm. Autorowi nie odmawiam dobrego stylu, wspaniałej umiejętności mieszczenia się w krótkich formach, lekkiego pióra czy pomysłowości. Jednak humor francuskiego pisarza kompletnie do mnie nie trafia. Szczerze mówiąc nie zaśmiałam się ani razu (a jestem osobą, którą generalnie bardzo łatwo rozbawić). A najgorzej prezentują się pointy. Historyjki wydają mi się mocno naciągane, nie są zabawnym zapisem prawdziwych przemyśleń osoby chorej psychicznie, inaczej pojmującej świat, a raczej wyobrażeniem jak mogłoby to wyglądać. Polecam przeczytać i samemu wyrobić sobie opinię, bez nastawiania się, że będzie to przezabawna książka.

Ania | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 12 września 2014

,,Dziennik paniczny,, jak to dziennik jest pełen różnych historii:) Kiedy się je czyta uśmiech nie schodzi z ust :)
Dobra dawka humoru na jesienne dni :)

Kayunia | 2015-01-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Chyba nie bardzo trafia do mnie rodzaj humoru prezentowany przez Topora. Owszem, uśmiechnęłam się kilka razy i nawet kilka opowiastek pozostało w pamięci, ale jako całość książka nie zrobiła na mnie zbyt dużego wrażenia.

pippi | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Lekkie historyjki z życia nieszkodliwego wariata, a może człowieka postrzegającego rzeczywistość z innej perspektywy? Bo jak to się mówi - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A nasz bohater Roland wbrew przeciwnościom losu, dzielnie stawia czoło różnym sytuacjom i, co najważniejsze, ma dystans do siebie i swojego otoczenia, bo jak sam mawia:"Żyje się tylko raz, lepiej wiec utrzymywać ze sobą dobre stosunki.":)

Danielsson | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Miły przerywnik. Można czytać sobie po rozdzialiku dla wytchnienia, bez zachowania kolejności lub po prostu wracać do tej książki, kiedy tylko się chce. Może sam kiedyś do niej wrócę, gdy będę wiedział, że więcej z niej zrozumiem. Bo niestety pewnych nawiązań lub po prostu żartów nie mogłem zrozumieć.

Jola | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Dość dobre opowiadanka, ale jednak bez szału. Czytałam lepszego Topora.

Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.