Oko w piramidzie

The Eye in the Pyramid
8371200110
okultyzm, humor, piramida
Wojciech N

Powieść ukazała się u schyłku epoki hippisów, okresu bardzo znaczącego w najnowszych dziejach cywilizacji zachodniej. Pod wieloma względami stała się zwieńczeniem i podsumowaniem lat, w których problem wolności, prawdy, miłości zyskał nowy, nie znany wcześniej wyraz. Pierwsze polskie wydanie w 1994 roku.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Roland | 2016-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2016

Nic nie istnieje, albo też wszystko istnieje

Czego w tej powieści nie było? Jeden z największych literackich miszmaszy jakie można przeczytać. Czytelnik bombardowany jest wielkimi konspiracjami, zabójstwem Kennedy’ego, seksem, magią, teoriami spiskowymi, Atlantydą, mówiącym morświnem, niezwykłymi osiągnięciami naukowymi, a także wątkiem miłosnym, kryminalnym oraz fantastycznym. Każdy czytelnik będzie próbował jakoś nadać sens całej fabule, sprecyzować schemat powieści. Być może w pewnym momencie jest to wykonalne, lecz w gruncie niepotrzebne, gdyż w całości powieści panuje taki nieład, że nie na darmo stwierdzę, iż jest to jedna z najbardziej chaotycznych książek na literackim firmamencie.

O czym jest książka? No cóż, prościej chyba napisać, o czym nie jest. Oparta na prostej zasadzie - świat rządzony jest mianowicie przez dwie, wzajemnie zwalczające się tajemne organizacje. Jedna to reprezentujący porządek, kontrolę, państwo, religię, patriarchat itd. itp. - ...

Merythia | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Czego tu nie było! Teorie spiskowe, ale przedstawione w taki sposób, że już samemu można we wszystko zwątpić, zwłaszcza że fabuła zawiera zarówno elementy prawdziwe (osoby, które kiedyś żyły albo żyją nadal, wydarzenia, które naprawdę miały miejsce) jak też czystą fikcję i fantazję ograniczoną jedynie wyobraźnią autorów. Jest śledztwo detektywistyczne, akcja rodem z s-f, a to wszytko podane w sosie mistycyzmu, okultyzmu, tajemnych znaków i symboli, bardzo dziwnych religii i sekt (dyskordianizm rządzi i co lepsze - istnieje naprawdę) oraz niesamowitych zbiegów okoliczności. I Oko, Oko, Oko, Wszystkowidzące Oko na szczycie niezniszczalnej Piramidy.

Nie brakuje dowcipu i autoironii; autorzy, najwidoczniej zupełnie świadomi czekających ich porównań i ewentualnych głosów krytyki dotyczących ''zerżnięcia'' koncepcji z Joyce'a, mrugają OKIEM do czytelnika i ustami jednego z bohaterów kpią z samych siebie i z książki, która wyszła spod ich pióra (w sumie to nawet dwóch piór). Wielki...

acwo | 2010-10-27
Przeczytana: 27 października 2010

Jakie jest "Oko w piramidzie"? Myślę, że autorzy puścili oczko do czytelnika i zawarli opis swojej książki, w ustach jednej z postaci, nie bez ironii:

"Na początku jest to powieść detektywistyczna, następnie przerzucają się na science fiction, a potem idą jeszcze w stronę elementów nadprzyrodzonych. [...] Poza tym książce brak uporządkowanej chronologii, przez co stanowi pretensjonalną imitację Faulknera i Joyce'a. Co gorsza, jest tu mnóstwo potwornie obscenicznego seksu, dorzuconego moim zdaniem tylko po to, żeby książka się sprzedawała, a autorzy, o których nigdy nie słyszałam, kierują się wybitnie złym smakiem, wprowadzając w ten caly chaos autentyczne postacie polityczne, i udają, że odkrywają prawdziwy spisek."

Od siebie dodam tylko, że książka mnie wciągnęła w momencie pojawienia się Iluminatów, a już nie mogłem się od niej oderwać, gdy opisywała Dyskordian.

Występują też polskie smaczki:)

Ozzyman | 2014-06-29

Absolutna rewelacja, ale tylko dla osób o bardzo otwartych umysłach i z dystansem do siebie i rzeczywistości :) Bardzo o wolności i o tym, że wszystko jest relatywne i nic nie jest do końca pewne, więc lepiej nie być uparciuchem ;)

Discordia | 2015-06-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dzieło absolutnie kanoniczne..:) IO Eris, IO Discordia. ;)

karla_6 | 2014-11-23

Niestety nie dokończyłam. Książka może i by mi się na pewnym etapie spodobała, ale była bardzo chaotyczna. Musiałabym chyba bardziej skupić się na jej rozumieniu. Może kiedyś zrobię jeszcze jedno podejście, dlatego nie oceniam "Oka w piramidzie" i zostawiam sobie otwartą furtkę na przyszłość.

Kuba | 2012-11-23

10 / 10 - jak inaczej?!?!

Wojciech N | 2010-10-20
Przeczytana: 20 października 2010

Zawiodłem się ostro. Ale wrócę do niej. Strasznie chaotyczna.

Driada | 2016-08-29

Że też nie da się dać więcej gwiazdek...

Miłodziad | 2016-11-07
Przeczytana: listopad 2016