Mistyfikacja

Okładka książki Mistyfikacja Douglas Preston
Okładka książki Mistyfikacja
Douglas Preston Wydawnictwo: G+J Cykl: Wyman Ford (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Wyman Ford (tom 2)
Blasphemy
G+J
2010-09-08
2010-09-08
Robert P. Lipski
apokalipsa Antychryst spisek Wielki Wybuch

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...

Religia jest największym skarbem i jednocześnie największym przekleństwem ludzkości . Ta książka jest właśnie o niej . Najlepsze narzędzie do manipulacji społeczeństwem . Religie są stare , a można też stworzyć nową .
Preston Douglas coraz lepszy , bo dość przeciętnych poprzednich książkach . Ta jest naprawdę dobra . Kontynuacja Kanionu dinozaura , rozgrywająca się 4 miesiące później , a głównym bohaterem jest poznany w tamtej książce , były agent CIA i były zakonnik .
Fajnie się czyta , jest lekka , a momentami klimat jak Z archiwum X .

Największy na świecie wielki zderzacz hadronów ukryty w głębi gór w Arizonie zbada, co wydarzyło się w chwili Wielkiego Wybuchu. Dzieło genialnego naukowca Gregory’ego Hazeliusa, Isabella, jest najdroższym urządzeniem zbudowanym przez człowieka.
Czy zdoła ujawnić tajemnice wszechświata? A może, jak ostrzegają niektórzy, otworzy na Ziemi miniaturową czarną dziurę, doprowadzając do zagłady całej planety? A może, jak twierdzi w grzmiących kazaniach teleewangelista Don T. Spates, to Antychryst chce odwrócić dzieło stworzenia i rzucić wyzwanie samemu Bogu?
Nadchodzi dzień, kiedy Hazelius i jego grupa naukowców ma uruchomić Isabellę. Świat wstrzymuje oddech. Wyman Ford, były mnich i agent CIA, zostaje wynajęty przez rząd, by wydobyć od członków grupy największą tajemnicę, która może unicestwić ten świat… albo ocalić. Rozpoczyna się odliczanie

Tytuł troszkę zdradził książkę mam wrażenie.
Autor za bardzo moim zdaniem skupił się na konfliktach religijno- naukowych. Za dużo moim zdaniem jest tutaj 'filozofii' związanej z nauką. Być może bardziej niż mnie do gustu by ona przypadła miłośnikom fizyki, chemii itd. Ja do nich nie należę, mimo to uważam, że książka nie jest najgorsza lecz czytałam lepsze tego autora choćby z tej samej serii co 'Mistyfikacja'.

Co za dziwna ta pozycja,
Osobiście uwielbiam tego autora jak i solo tak i w duecie z panem Chidem, ale to.
Po rewelacyjnym początku następuje trywialny, nudny pełen naukowego bełkotu i śmiesznej teorii środek po czym przechodzimy do rewelacyjnej końcówki, no i co.
Pozycja oczywiście antychrześcijańska, najłatwiej i najbezpieczniej atakować tą religię, z innymi mógłby być problem.
Panie Peston przyzwyczaił mnie pan do śmiałych i nie głupich (jak w tym przypadku) teorii i niech pan wraca do tego.
Co do stylu no to akcja cały czas oprócz środka i dobrze się czyta.

Co za dziwna ta pozycja,

Recenzja z geeklife.pl
facebook: https://www.facebook.com/zagrywam?ref=ts&fref=ts
ZAPRASZAM :)

Aby lekko uporządkować na wstępie przybliżę wam serię. Kolejność jest następująca:

1. Kanion Tyranozaura
2. Mistyfikacja
3. Konfrontacja
4. Projekt Kraken

Niestety nie mam Kanionu Tyranozaura, bo dostępny jest jedynie w papierze i jakoś mi nie po drodze. Przy okazji pewnie nadrobię.
Bohaterem książek jest Wyman Ford, były agent CIA, który po śmierci żony (również agentki) odcina się od świata i zostaje mnichem. Ford nie znalazł jednak ukojenia wśród mnichów i powoli staje na nogi. Jako człowiek wielu talentów często rekrutowany jest przez rząd USA do delikatnych i nierzadko kontrowersyjnych misji.

Akcja Mistyfikacji ma miejsce w Red Mesa, należącym do Indian terenie w stanie Arizona. To tutaj rząd amerykański za 40 miliardów dolarów wybudował wielki zderzacz hadronów, wzorowany na tym, który znajduje się w Cern. Machina otrzymała nazwę Izabella nadaną przez jednego z genialnych naukowców. Genialnych, ponieważ drużyna zajmująca się włączaniem Izabelli składa się z samych wybitnych osobowości, a przewodzi im samozwańczy najinteligentniejszy człowiek świata - Gregory Hazelius. Naukowcy mimo zapewnień, że wszystko jest w porządku mają już gigantyczne opóźnienie i nie chcą powiedzieć dlaczego nie mogę uruchomić maszyny za kosmicznie wielkie pieniądze. Dlatego też pod przykrywką mediatora z miejscową ludnością z ramienia prezydenta wysłany zostaje Wyman Ford. Prawdziwe zadanie Forda to rozeznania się w sytuacji i raportowanie wszystkich problemów do Waszyngtonu.

Wiecie już czego się spodziewać, ale to nie wszystko. Nie chcę psuć wielkiej niespodzianki, która spotka was już na dość wczesnym etapie książki. Zapewniam jednak, że warto zapoznać się z opowieścią, ponieważ obfituje w bardzo soczyste zwroty akcji.

Jak przyzwyczaił nas Preston, akcja prowadzona jest z perspektywy kilku osób. Każdy ma tutaj swój własny cel i inne motywacje. Na początku każda z postaci ma, wydaje się zupełnie nie związany ze zderzaczem wątek, ale po pewnym czasie wszystko perfekcyjnie się zazębia i tworzy dużo większy obraz. Niby od początku wiem czego się spodziewać, ale i tak zawsze zostaję mocno wkręcony. Jest to największa siła książek Prestona, która swoje apogeum osiąga, gdy razem z Lincolnem Childem biorą się za kolejny tom przygód agenta Pendergasta.

Muszę jednak uczciwie przyznać, że końcówka jest zbyt rozwlekła i zbyt mało spektakularna. W przypadku Konfrontacji zakończenie było wręcz genialne. Tutaj po przebrnięciu 80% tekstu robi się trochę przewidywalnie i zbyt sztampowo. Jest dobrze, ale przydałoby się trochę podkręcić intrygę na ostatnich stronach.

Tak czy inaczej polecam Mistyfikację, jako solidną sensację. Mamy wielkie odkrycia, wielkie spiski, wielkie dylematy moralne i bardzo ciekawych bohaterów w postaci genialanych naukowców. Książka jest na tyle dobra, że bez wahania zabrałem się za Projekt Kraken!

Recenzja z geeklife.pl
facebook: https://www.facebook.com/zagrywam?ref=ts&fref=ts
ZAPRASZAM :)

1. Kanion Tyranozaura
2. Mistyfikacja
3. Konfrontacja
4. Projekt Kraken

Mistyfikacja - to chyba nie do końca dobry tytuł dla tej książki Prestona, bardziej wolałbym coś w rodzaju ,,kwantowa pustka" lub jakoś tak , zresztą o gustach się nie dyskutuje. chyba tytuł zdradził już motyw książki. Generalnie czytam książki fantasy , biografie sportowców, lub literaturę medyczna, czasami jakiś kryminał, staram się omijać ,,szerokim łukiem" książki o tematyce przygodowej, wolę oglądać z tego tytułu i kategorii filmy lub seriale, za dużo zawiłości w niektórych książkach przygodowych, często aż kipi z nich nie nauką lecz pseudonauką, no ale coś mnie jednak podkusiło na przerobienie takiej pozycji : mistyfikacja douglas preston, gdyż sam jestem fanem fizyki kwantowej i ogólnej literatury popularnonaukowej. Nie zawiodłem się na tej książce Prestona, całkiem dobra : przede wszystkim ciekawy wątek kulturowy Indian Nawaho, dużo opisów szczególnie barwnych krajobrazu terenów rodem ze stanu Utah gdzie kręcono westerny, świetny wątek filozoficzno religijny - całkowicie rozwaliła mnie prowadzona przez naukowców Harlana rozmowa jak się okazało później z fałszywym, bogiem, wykreowanie nauki jako religii a nie religii jako nauki w celu własnego uwielbienia, ksiązka trzyma w napięciu , chociaż pierwsze strony troszkę tak mnie zmuliły za to potem wprowadzenie postaci wielebnego Spatesa i pastora Eddiego - człowieka inkwizycję , chyba chorego psychicznie, ambiwalencja na całego nadały dobry kierunek tej książce

Moja pierwsza książka tego autora.
Jeżeli dać wiarę temu co jest napisane w Internetach i książka jest najsłabszą w portfolio pisarza, to powiem szczerze zasuwam do księgarni i kupuje wszystko jest ma w okładce Douglas Preston.

Co do samej powieści: strony praktycznie same się przewracają oraz występuje tzw.efekt jeszcze jednego rozdziału...i nagle robi nam się 4 w nocy.
Jest bardzo dobrze skonstruowana, bez zbędnego mętliku - bohaterem każdego rozdziału jest jeden i tylko jeden człowiek. Psychologia każdego z głównych oraz pobocznych osób jest niemal fizyczna. Ci ludzie mogli by istnieć.
Całość dopełnia sci-fi-filozoficzno-religijny sos, który nie jest ani zbyt tuczący, ani bez smaku.

Polecam, na pewno do książki wrócę.

Moja pierwsza książka tego autora.

Kiedy nauka wypowiada wojnę religii, wynik może się okazać zaskakujący.

Kiedy nauka wypowiada wojnę religii, wynik może się okazać zaskakujący.

Zdecydowanie lepsze książki pisze wraz z L.Child.

Zdecydowanie lepsze książki pisze wraz z L.Child.

Polecam

Polecam

To jest Preston w dobrej formie. Naprawdę wciągająca historia, trzyma w napięciu i nie odpuszcza.

• 2011

Dodaj cytat z książki Mistyfikacja