Granica lodu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Ice Limit
9788375061949
odkrycie, meteoryt, ekspedycja

Na bezludnej wyspie u południowych wybrzeży Chile dochodzi do niewiarygodnego odkrycia. Znaleziony zostaje gigantyczny meteoryt, największy, na jaki kiedykolwiek natrafiono, spoczywający w ziemi od milionów lat. Wiele tysięcy mil dalej, w zupełnie innym miejscu, miliarder Palmer Lloyd postanawia, że meteoryt musi stać się ozdobą jego nowego olśniewającego muzeum. Gotów jest dać za to każdą cenę - w dolarach i w życiu ludzkim. Dostarczenie meteorytu do Nowego Jorku jest wielkim wyzwaniem, byłby to bowiem najcięższy przedmiot, kiedykolwiek poruszony przez człowieka. Opłacona pieniędzmi Lloyda po meteoryt rusza szczególna ekspedycja. Jej podstawę stanowi nowoczesny supertankowiec, zamaskowany jako zdezelowany, pordzewiały masowiec. Wyprawa pojawia się w tajemnicy u południowych wybrzeży Chile, gdyż meteoryt należy temu krajowi po prostu wykraść. Wkrótce jednak, w miejscach tak nieprzyjaznych człowiekowi, jak tylko można sobie wyobrazić, członkowie ekspedycji stają przed wielką zagadką pochodzenia i natury meteorytu. Muszą tę zagadkę rozwiązać, jeśli chcą z całego przedsięwzięcia ujść z życiem...

Tosiaczek | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Chciałabym zobaczyć film na podstawie tej książki. A może już ją zekranizowano? Ktoś z Was coś o tym wie? Mile widziane podpowiedzi. A teraz do sedna.

Ekspedycja naukowa poparta ogromnymi pieniędzmi ekscentrycznego miliardera i grono naukowców rangi światowej. Cel – odnalezienie meteorytu niespotykanych rozmiarów i dostarczenie go do muzeum owego miliardera. To w wielkim skrócie clou tej książki.

Możecie wyobrazić sobie współpracę ludzi mających wielkie mniemanie o sobie, patrzących podejrzliwie na pozostałych członków ekspedycji? W jakich warunkach dane było im podjąć wyzwanie odnalezienia meteorytu? Środek zimy (w lipcu temperatura w tym miejscu osiąga minus 37 stopni w skali Fahrenheita), pusta, smagana wiatrami wyspa wulkaniczna, a na dodatek niegościnne sąsiedztwo Chile. Rewelacyjne warunki, prawda? Jak określił to jeden z uczestników wyprawy – doskonałe miejsce na piknik.

Członkowie ekipy próbują ugrać coś dla siebie i nie mam tu wcale na myśli materialnej strony...

Piotr | 2016-04-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Rzadko sięgam po literaturę science fiction, a do takiej kategorii można zaliczyć tę książkę. Polecona przez znajomą, od pierwszych stron ogromnie mnie wciągnęła. Momentami przypominała mi przeczytane dawno temu książki Juliusza Verne czy Alistera Macleana. Autorzy trzymają nas w ciągłym napięciu serwując ostatecznie zaskakujące zakończenie.

eva40 | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Wyprawa tankowcem na tereny oceanu w okolicy przylądka Horn. Ekspedycja bardzo kosztowna ale czym są takie wydatki dla miliardera Lloyda. A meteoryt jakie ma znaczenie? I co przyniesie to przedsięwzięcie najlepszej ekipie badawczej na czele z Glinnem.

Anna | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Kupiłam tą książkę na jakiejś wyprzedaży za 10 zł. Długo stała na półce, bo jakoś po zakupie nie miałam nastroju do jej przeczytania. Zaczynałam ją dwa razy ale po kilku stronach odstawiałam na półce. Bo trafiło się coś ciekawszego w tym momencie, albo minęła faza na ten typ książki.

Czasami jestem taka głupia.

Książka jest rewelacyjna. Jedna z najlepszych które ostatnio czytałam. Jest w niej wszystko: przygoda, romansik, napięcie. Tego oczekuje się od dobrej książki, która powinna bawić, ale i uczyć. I ta uczy. Po pierwsze - nie da się oszukać natury, szczególnie na morzu. Po drugie - ludzie są nieprzewidywalni. Po trzecie - czasami warto powiedzieć, iż coś jest niemożliwe - to może zaoszczędzić czas i pieniądze a czasem uratować życie.

I tak w książki przygodowej stała się ona moralistyczną.
Z chęcią sięgnę kiedyś po inne książki autorów.

mkmorgoth | 2015-01-04
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 marca 2014

Zdecydowanie polecam i to bardzo gorąco tę książkę. Przepraszam tylko, że nie dałem więcej gwiazdek, bowiem tylko tyle się dało. Książka wciągnęła mnie od pierwszej sceny. Potem nie mogłem się oderwać. Jest tak realistyczna, że trudno uwierzyć, iż to tylko wymysł dwóch wybitnych autorów. GRANICA LODU to nie tylko barwne i bogate opisy, akcja i fabuła. W tej książce jest coś więcej. Coś, co nie tylko nie pozwoliło mi się od niej oderwać, ale coś, co stale ciągnie mnie do niej z powrotem. Po jej skończeniu (niestety zdarzył się ten moment) byłem na granicy, by wszystkie swoje książki zastąpić tylko tą, jedną,jedyną. Ale nie zrobiłem tego, bo wciąż odkrywam nowe, wspaniałe książki i przypominam sobie o tych, które również uwielbiam. Ale gdzieś w mojej pamięci, majaczy i przypomina mi się GRANICA LODU. Z chęcią przeżyłbym przygodę jeszcze raz. Polecam.

wiejskifilozof | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Hm, taka sobie . Trzyma jednak w napięciu .

TomKwa | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014

Co zrobiłbyś z trzydziestoma miliardami?
Odpowiedź:kupiłbym Ziemię

Duet Preston&Child, znany najbardziej z książek o agencie specjalnym FBI Alyousie Pendergast, gdzie łącznie powstało
(i pewnie na tym nie koniec),czternaście powieści.
Tym razem (czyli w 2000 roku,),na półkach w księgarniach pojawiła się powieść
"Granica Lodu", opowiadająca o ekspedycji która ma wydobyć na jednej z wysp Przylądka Horn największy meteoryt jaki kiedykolwiek spadł na Ziemię.

Palmer Lloyd, jeden z najbogatszych ludzi na świecie,dla którego pieniądze nie stanowią problemu (trzydzieści miliardów dolarów), postanawia że jego celem nie będzie zawładniecie światem, ale tylko i aż, wydobycie wielkiej skały tylko po to żeby była ona jego najcenniejszych eksponatem w największym muzeum na świecie jakie buduje.W tym celu za 300 milionów dolarów (czyli tyle ile kosztowała trzecia część Piratów z Karaibów, najdroższa produkcja w historii kina) wyrusza ekspedycja na czele której stoi Ellie Glinn, człowiek dla...

Marcin | 2013-01-29
Przeczytana: 17 lutego 2013

Książka, która mimo troszkę leniwego i nużącego początku rozkręca się w szalenie ciekawą i fascynującą opowieść o niecodziennym i ogromnym przedsiewzięciu, jakim jest plan wydodbycia ogromnego meteorytu i dostarczenie go tankowcem tysiące mil dalej do Nowego Yorku. Niebywale pochłonęła mnie ta książka, a kolejne strony przewracałem z nieustanną ciekawością, jak dalej potoczy się akcja. Tym, co najbardziej mnie zauroczyło w tej powieści to klimat (momentami niemal czułem ten mróz i okropne warunki wyspy Desolacion i jej okolic), cały opis odkrycia i wydobycia meteorytu, a także (a raczej przede wszystkim) postacie. Główni bohaterowie są niesamowicie wyraziści, ciekawi, a na dodatek łatwo zdobyć sobie ich sympatię. Na czoło wysuwa się Glinn, który z miejsca stał się jedną z moich ulubionych postaci książkowych w historii - wyrachowany, spokojny, analityczny, przewidujący i rozpatrujący każdy, najmniejszy detal z wielu stron kierownik EES, która podejmuje się wydobycia meteorytu....

cavaliero | 2013-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2013

Wartka akcja, wciągająca fabuła. Sfera przygodowa i zwroty akcji zdominowały aspekty naukowe potraktowane w gruncie rzeczy bardzo powierzchownie. Spodziewałem się na tym polu rozwinięcia, tym czasem było na odwrót. Trochę nie wyszedł rys charakterologiczny postaci, jedynie Glinn i Loyd to postacie z krwi i kości, Macfarlane i kobiety blado. Wątki miłosne mocno niewiarygodne. Za całokształt, napięcie i przede wszystkim zakończenie ocena jednak wysoka.

Beefdolf | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Po przeczytaniu Reliktu zachęcony fajnym piórem autorów sięgnąłem po ich kolejne dzieło. Było jeszcze lepiej niż w Relikcie.
Przygoda, sensacja, ocean, lód, zimno, maszyny, dźwigi, podnośniki, palec na globusie.. Maksymalna ocena, dla mnie ideał książki.