Historia kawalera z różą i ciężarnej dziewicy z Liliputu

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Cuentos completos
kasia85

Twórczość Onettiego uważana jest jednak za zjawisko nietypowe dla literatury zarówno Urugwaju, jak i całej Ameryki Południowej. Niektórzy krytycy skłonni są nawet zaliczać go do tzw. "europejskich pisarzy" tego kontynentu i dopatrują się w pisarstwie Onettiego, a zwłaszcza w rysunku postaci, charakterystycznych cech wspólnych z Camusem czy Sartre'em. W zbiorze opowiadań "Historia kawalera z różą..." - podobnie jak w dwóch znanych już polskiemu czytelnikowi książkach, "Pożegnania" i "Martwy Port" - uwaga autora skupia się głównie na życiu wewnętrznym bohaterów. Są to najczęściej ludzie przegrani bądź przegrywający. Miejscem akcji, naszkicowanej ledwie kilkoma pociągnięciami pióra, jest przeważnie małe miasteczko urugwajskie, Santa Maria.

źródło opisu: Czytelnik, 1977

źródło okładki: conrada11.pl

kasia85 | 2010-09-07
Przeczytana: 06 września 2010

Lektura dobra dla każdego, kto lubi egzystencjalne rozważania. Autor roztacza przed czytelnikiem ponurą wizję rzeczywistości. Zdecydowanie nie jest to lekkie "czytadło".

Anna | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nike
Przeczytana: 1981 rok
gggagg | 2015-03-05
Piotr Prachnio | 2013-12-23
Przeczytana: 30 grudnia 2013
Hannah | 2010-12-16
Na półkach: Przeczytane, Moje :)
książek: 1923
robinslav | 2017-06-09