Okładka książki Wielka Gilly

wydawnictwo
Nasza Księgarnia
typ
papier
6.34 (76 ocen i 10 opinii)

Opis książki

Jedenastoletnia Gilly, opuszczona we wczesnym dzieciństwie przez matkę, która wybrała nieskrępowane niczym życie w grupie tzw. dzieci-kwiatów, znajduje po wielu złych doświadczeniach schronienie w kolejnej rodzinie zastępczej...

źródło opisu: z okładki

Polecamy

Opinie czytelników
Specynka | 2010-10-05
Przeczytana: 05 października 2010

Nierozwiązanym do dziś problemem literatury młodzieżowej jest pogodzenie stylu i warsztatu - na tyle zręcznego i wymagającego, by uprawomocnić wartość książki w oczach dorosłych, nierzadko zbyt żarliwie podejmujących się roli krytyków młodzieńczych gustów - oraz fabuły - tak wartkiej, zajmującej i adekwatnej, by zaspokoić oczekiwania nastolatków, zmiennych jak pogoda londyńska lub też identycznych jak stadko rozbrykanych zebr. A przeważnie i zmiennych, i silnie utożsamionych z resztą rówieśników jednocześnie. Taka sama ma być książka nastolatka: modna, aktualna, dopasowana do trendów, ale zarazem na tyle bliska tematyce - fermentującego koktajlu hormonów i uniesień młodości - by po latach nie spowodować konsternacji rodziców, częstujących pociechę lekturą i otrzymujących odpowiedź: "E, stare i głupie toto."

"Wielką Gilly", w oryginale: "The Great Gilly Hopkins", Katherine Paterson napisała pod koniec lat osiemdziesiątych. Stare toto. Dla człowieka młodego, który niejednokrotnie za st...

Karolina | 2012-11-05
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 31 października 2012

Kolejna konkursowa pozycja.
Szczerze mówiąc, spodziewałam się kolejnej nudnej i dziecinnej książki dla dwunastolatek. Jednak pozycja naprawdę zadziwiła mnie lekkim do czytania opisem wydarzeń, intrygującymi postaciami oraz ciepłem. Używając wyrażenia "ciepło", mówię tutaj o wartościach, które propaguje. Zaciekawiła mnie już od pierwszej kartki, gdzie Gilly przyjeżdża do nowej rodziny zastępczej, jak się później okazuje - najlepszej dotychczas. Książka ukazuje, że myślenie dzieci nie zawsze jest takie niewinne i naiwne, ale i wołające o pomoc, można nawet powiedzieć, że buntownicze. Główna bohaterka chce za wszelką cenę udowodnić, iż powiedzenie "dzieci i ryby głosu nie mają" straciło etykietkę ważności, jednak na własnej skórze się przekonuje, że dzieci - niestety - z dorosłymi nie wygrają. Nawet gdyby były najinteligentniejszymi stworzeniami na świecie.

Ffer | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Tym razem zacznę od uzasadnienia, dlaczego wybrałam tę książkę do recenzji. Powód jest prosty- napisała ją Katherine Paterson. A kto to jest?- myślicie pewnie. A czy mówi Wam coś "Most do Terabithii"? Otóż tę pozycję oraz "Wielką Gilly" napisała ta sama osoba. Oczarował mnie film dotyczący bajkowej krainy i zasmucił fakt, iż nigdzie nie mogę znaleźć książki. Gdy w bibliotece trafiłam na znajome nazwisko, po "Wielką Gilly" sięgnęłam bez wahania. Po filmie, który dostarczył mi tylu wspaniałych emocji (tak, popłakałam się), miałam nadzieję, że inna książka autorki tej ciekawej historii okaże się równie dobra. Nie zawiodłam się.

Jedenastoletnia Gilly to inteligentna i nieposłuszna dziewczynka, której matka zdecydowała się wieść życie Dziecka-Kwiatu i opuściła ją. Galadriel, bo tak brzmi jej pełne imię, tuła się po kolejnych rodzinach zastępczych, marząc o powrocie matki. Niestety, w kolejnym domu czeka na nią jedynie otyła pani Trotter, upośledzony William Ernest oraz niewidomy mężczyzn...

Rosemarie | 2012-10-08
Przeczytana: 06 października 2012

Książkę musiałam przeczytać do konkursu kuratoryjnego z j.polskiego, ale i tak wydawała mi się ciekawa. Gdybym czytała ją jak miałam 10 lat, to na pewno podobałaby mi się o wiele bardziej niż teraz. Mimo wszystko, jak na "lekturę" była świetna.

Venix | 2012-10-29
Przeczytana: październik 2012

Pozory, pozory, pozory. Gadka szmatka dla młodej młodzieży, którą zdaje się być na pierwszy rzut oka okazuje się być nawet interesującą powieścią psychologiczną, pokazującą różne aspekty życia dziecka pokrzywionego psychicznie przez doświadczenia.

Kasia | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Super jak na lekturę. Podobała mi się , szybko się czyta. Opowiada o dziewczynce ,która pozostawiła matka, o jej przeżyciach . Otwiera przed nami jej wnętrze i myśli. Zakończenie mnie zaskoczyło ,jednak według mnie za bardzo urwane, ale polecam:)

klaudia | 2013-08-19

tą książkę również przeczytałam na konkurs , ale okazała się naprawdę bardzo wciągającą lekturą . ;D polecam , bo jest warta przeczytania :D

werciaa119 | 2012-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2012

Na początku myślałam, że to taka o książka, ale nie wiedziałam, że wywrze na mnie takie emocje. świetna książka! polecam

KaJo | 2013-06-19
Przeczytana: 2012 rok

Książka interesująca, szybko się ją czyta.

kicia11325 | 2011-04-14
Przeczytana: 20 marca 2011