Morze Ciche

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
De stille zee

Urodziłem się za wcześnie. Zbyt wcześnie rano. Lepiej urodzić się wieczorem, wtedy się i słyszy, i umie mówić. Rano rodzi się głuchym i nie umie się mówić, w południe tylko się słyszy, a jak się rodzi wieczorem, umie się wszystko.
Emilio jest głuchy i mówi z trudem. Na szczęście jest Javier, sąsiad. Rozumie Emilia bez słów i tłumaczy mu, jak "usłyszeć" szum morza.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Marcelina | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 listopada 2014

Często sięgam po książki dla dzieci, aby wiedzieć co polecić młodym czytelnikom. Nie ukrywam , że lubię czytać literaturę dziecięcą czy młodzieżową, odkrywając tym samym naprawdę wartościowe tytuły. Niektóre z nich mogłabym polecić dorosłym, aby spojrzeli na świat z innej perspektywy, z większym dystansem do pewnych spraw, problemów, tematów.

"Morze ciche" Jeroena Van Haele (wydana przez "Naszą Księgarnię") porusza trudny temat tolerancji, akceptacji dziecka głuchoniemego. Emilio jest głuchy od urodzenia. Jego ojciec "Stary" nie potrafi zaakceptować syna, wobec niego zachowuje się grubiańsko, złośliwie, ironicznie. Chłopiec jest wyjątkowo wrażliwy na przytyki ojca, na szczęście znajduje oparcie w matce i przyjacielu - Javierze. Sąsiad obdarza niesłyszące dziecko ogromną sympatią, potrafi znaleźć czas na wspólną zabawę, a nawet opowiadać o morzu i jego dźwiękach. Pomimo, że Emilio nie słyszy szumu morza czy sztormu, czerpie radość z samej obecności Javiera, obdarzając go zaufaniem...

Awenturyna | 2014-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Książka trafiła do mnie przypadkiem, zamówiona przez moją poprzedniczkę, leżąc i kurząc się gdzieś w szkolnej bibliotece, czekając na "wciągnięcie" do księgozbioru. Aż w końcu ją odnalazłam. Mimo, że niepozorna, od razu zwróciła moją uwagę. Przede wszystkim dzięki przepięknej okładce, ale tytuł także odegrał swoją rolę - krótki, niepozorny, ale jakże wymowny!
Nie żałuję ani jednej sekundy spędzonej z tą książką! Pełna ciepła i optymizmu opowieść o przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia i zrozumienia. Pomimo smutku, którego doświadcza, Emilio nadal pełen jest wiary w człowieka i człowieczeństwo. Niejednemu z nas, rozczarowanemu światem, mógłby służyć za przykład.
No i jeszcze te ilustracje! Tak doskonale obrazujące słowo pisane, że człowiek wpada w zachwyt od pierwszego wejrzenia! Trudno nie polecać tej książki - każdy powinien ją przeczytać i na własne oczy przekonać się, jakie cuda kryją się za okładką.

Olga | 2012-01-06
Przeczytana: 17 listopada 2010

Biblioteka szkolna. Przedzieram się przez tonę literatury młodzieżowej, aż trafiam na niczym niewyróżniającą się, małą książeczkę. "Morze ciche" - czytam na głos i odwracam ją zerkając na opis książki. Nie była długa, więc od razu zabrałam się za czytanie. Możecie sobie wyobrazić, jak dziwnie wyglądałam siedząc w szkolnej bibliotece i płacząc nad tą książką. Wszystko było w niej idealnie przedstawione. Główny bohater, głuchoniemy Emilio zdany jest na łaskę ludzi, którzy z reguły wyśmiewają go. Ta książka pokazuje jak bardzo ludzie stali się źli, bezuczuciowi. Przecież każdy z nas, szarych osób skrywa w sobie coś pięknego co pielęgnuje latami. Nie wszyscy jednak mogą to dostrzec, częściej śmieją się z tej inności kiedy ujawniamy naszą prywatną część siebie.
Przeraża mnie ojciec Emilia. Niedoceniający syna. Po prostu widać, że go nie kocha i traktuje jak wyrzutka, kogoś kogo nie powinno być na tym świecie.
Jednak Emilio ma się całkiem dobrze dzięki swojemu jedynemu przyjacielowi, z...

starryeyed | 2014-09-09

Często wracam do tej książki, a można by nawet stwierdzić: książeczki. Często ją cytuję, częstą ją przytulam. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać tak jak "Małego księcia", czy "Oskara i Panią Różę". Pouczająca, wzruszająca, dająca do myślenia. Po prostu cudowna.

"Wdrapię się wyżej niż skała aby napotkać słowa - wypowiedziane przez wiatr i wyśpiewane przez morze"

Karolax97 | 2013-04-01
Przeczytana: 16 marca 2013