Marzec 1968 w Trójmieście

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Pierwsza próba obszernej prezentacji genezy, przebiegu i reperkusji protestu studenckiej i szkolnej młodzieży w Trójmieście w marcu 1968 r. Autor przybliża stosunkowo mało znany fragment najnowszych dziejów Gdańska, Gdyni i Sopotu a do tej pory na ogół przez piszących o dziejach tych miast po 1945 r. niedoceniany i pozostający w cieniu Grudnia 70 i Sierpnia 80.Sprzeciw trójmiejskiej młodzieży wobec monopolu PzPR i jej pragnienie wolności przedstawia na tle sytuacji społeczno-politycznej. Także i na Wybrzeżu Gdańskim studencki protest miał duży wpływ na polityczne dojrzewanie młodej inteligencji i kształtowanie się postaw opozycyjnych. Aby lepiej pokazać ówczesne uwarunkowania, prof. Marek Andrzejewski pisze o propagandowych masówkach w zakładach pracy i o zebraniach uczelnianych organizacji partyjnych. Stara się oddać klimat polityczny okresu apóźnego Gomułkia, wykorzystując w tym celu źródła archiwalne, relacje uczestników, prasę i literaturę przedmiotu.

Strooisel | 2011-04-12
Na półkach