Marzec 1968 w Trójmieście

Okładka książki Marzec 1968 w Trójmieście Marek Andrzejewski
Okładka książki Marzec 1968 w Trójmieście
Marek Andrzejewski Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej powieść historyczna
398 str. 6 godz. 38 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
398
Czas czytania
6 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360464731
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
195
195

Na półkach: , , ,

Pierwsza w Polsce tak obszerna monografia protestów mających miejsce w marcu 1968r. w Trójmieście. Ukazana w szerokim spektrum społecznym, przedstawiająca krok po kroku jak powstały i rozwijały się protesty w szkołach, na uczelniach i w zakładach pracy.
Gomułka, ekonomista - samouk, prowadził polską gospodarkę w ślepą uliczkę. Po nadziei związanej z odwilżą po czasach stalinowskich, już na początku lat 60-tych, zwiększyło się poczucie społecznej niewiary w możliwość poprawy bytu materialnego i gwałtownie spadał społeczny optymizm. Władza powoli dokręcała śrubę likwidując w kraju "ośrodki oporu". W 1957r. zamknięto opiniotwórczy tygodnik"Po prostu" i stłumiono związaną z tym falę protestów. Opozycjonistów - Kuronia, Modzelewskiego- osadzono w więzieniu. Krytycznych wobec władzy pisarzy - Wańkowicza, Mackiewicza, Millera systematycznie szykanowano.
W 1967r. klęska koalicji antyizraelskiej w wojnie sześciodniowej na Bliskim Wschodzie, spowodowała w krajach zależnych od Moskwy, sterowany przez partie komunistyczne, wybuch nastrojów antysemickich. Gomułka w oficjalnym przemówieniu nazwał zamieszkałe w Polsce osoby pochodzenia żydowskiego "V kolumną".
Autor monografii odsłania kulisy czystek wśród kadry uczelnianej na terenie Trójmiasta, preparowanie przez SB dowodów przeciwko uczonym pochodzenia żydowskiego. Usuwanie zasłużonych naukowców z pracy podczas posiedzeń rad uczelni w tajnych głosowaniach, w których inni profesorowie ulegali presji partii i głosowali za dyscyplinarnym usunięciem swoich kolegów z uczelni. Przeciwko temu głosowali nieliczni np. prof. H. Samsonowicz.
Do kolejnej fali protestów w Trójmieście doszło po zakazie wystawiania w Teatrze Narodowym "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Autor stawia tu śmiałą tezę, że za rozpowszechnienie plotki, iż był to rozkaz z Moskwy ( na łamach moskiewskiej "Prawdy" 30 stycznia 1968r. bardzo pozytywnie oceniono spektakl),odpowiada środowisko związane z Mieczysławem Moczarem (s.55),dążące do osłabienia pozycji Gomułki.
Prof. Andrzejewski podkreśla, że wśród trójmiejskich studentów nie było nastrojów antysemickich. A nagonka przeciw "syjonistom", rozpętana przez PZPR w Polsce była sterowana odgórnie i miała odwróć uwagę Polaków od istotnych problemów kraju. Miała także izolować domagających się respektowania przez władze podstawowych swobód demokratycznych od reszty społeczeństwa, co władzom udało się tylko do pewnego stopnia. Materiały archiwalne nie potwierdzają masowego wzrostu nastrojów antysemickich w Trójmieście w Marcu 68. (s.194).
Na zakończenie autor stwierdza, że w kraju i w Trójmieście wydarzenia marcowe przyspieszyły oraz pogłębiły proces odchodzenia od komunizmu środowisk inteligenckich i rozpoczęły nieuchronną destrukcję narzuconego Polsce ustroju. Przyczyniły się do tego, że 12 lat później Gdańsk miał odegrać wiodącą rolę w jego ostatecznym demontażu.

Pierwsza w Polsce tak obszerna monografia protestów mających miejsce w marcu 1968r. w Trójmieście. Ukazana w szerokim spektrum społecznym, przedstawiająca krok po kroku jak powstały i rozwijały się protesty w szkołach, na uczelniach i w zakładach pracy.
Gomułka, ekonomista - samouk, prowadził polską gospodarkę w ślepą uliczkę. Po nadziei związanej z odwilżą po czasach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Historia
    1
  • PRL propaganda
    1
  • Z MBP
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Marzec 1968 w Trójmieście


Podobne książki

Przeczytaj także