Długi sen

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
The Long Dream
Pretender

Richard Wright zasłyną dzięki zbiorze opowiadań Dzieci wuja Toma , jego utwory powieściowe ugruntowały jego sławę jako jednego z najwybitniejszych czarnoskórych pisarzy. W swoich książkach Wright porusza problem rasizmu i podziałów społecznych. Autor urodził się w stanie Missisipi jednym z głównych ośrodków amerykańskiego rasizmu, gdzie lincze i chłosty były na porządku dziennym. Bohaterem...

Bohaterem Długiego snu, podobnie jak i Syna swego kraju jest młody, czarnoskóry chłopak. Rex Ryba Tucker jest synem Tyree’a Tuckera, przedsiębiorcy pogrzebowego. Czytelnik śledzi losy Ryby przez cały okres jego dojrzewania, aż do osiągnięcia pełnoletności. Młody Tucker, podobnie jak i wszyscy Murzyni z Clintonville, zamieszkuje Czarną Dzielnicę. Białych zna tylko z opowieści kolegów oraz z przestróg ojca, by odnosić się do nich z szacunkiem. Na obszary zamieszkałe przez białych nigdy się nie zapuszcza, instynktownie czując, że nie byłby tam pożądanym gościem. W miarę dorastania, przed Rybą odmalowuje się świat, który tylko na pierwszy rzut oka wydawał się prosty i zrozumiały.

źródło opisu: Czytelnik, 1966

źródło okładki: zdjęcie autorskie