Obcy. 8 pasażer Nostromo

Cykl: Obcy (tom 1)
Alien
Ellen, Ripley, Nostromo, Alien, Obcy
Krzysiek

W otchłani kosmosu rozgrywa się odwieczny dramat ludzkich namiętności. Trwa walka wielkich korporacji o pieniądze i władzę, walka bezlitosna i bezpardonowa, trwa też walka o przetrwanie, którą toczą zwykli ludzie, niczym pionki na tajemniczej szachownicy kosmicznej pustki. Kto zwycięży?

comboometga | 2018-05-13
Przeczytana: 12 maja 2018

Film widziałam już parę miesięcy temu, lecz gdy dowiedziałam się, że istnieje książka, nie umiałam opanować ekscytacji. Na myśl, że będę mogła poznać od strony literackich opisów jedną z moich ulubionych historii moje serce robiło fikołki. Jeszcze gdy znalazłam ją w swojej bibliotece, nie umiałam oprzeć się radości, która posiadła mnie całą.
W końcu siadłam do lektury i... pochłonęła mnie od pierwszej strony. Mogę śmiało powiedzieć, że również trzymała w napięciu, chociaż znałam już tę historię. Sądzę jednak, że Alan Dean Foster wykonał kawał dobrej roboty, zabierając się za tę i parę następnych pozycji, z Antologii Obcego. Planuję w najbliższym czasie zapoznać się z kolejnymi częściami, ponieważ nadal nie jestem w stanie uwierzyć w to, że coś tak pięknego jak Obcy, którego widziałam na ekranie, mogę również przeżywać na kartach książek. Jestem wręcz zachwycona!

Matt | 2017-11-20

Ehh... Jedno jest pewne: gdybym najpierw nie obejrzał filmu to za kija nie wiedziałbym o co chodzi w niektórych momentach. Także książke tę oceniam tylko i wyłącznie przez pryzmat filmu.
Polecam osobom które interesują się statkami kosmicznymi albo chcą wiedzieć więcej na temat tytułowego obcego :)
I mimo że uwielbiam obcego to więcej niż 5/10 dać nie mogę. Ale kto wie może kiedyś do niej jeszcze wrócę.

sybla | 2013-12-16

Film jest moim numerem jeden, książka zaraz za nim. Ale tylko ze względu na papierową szybko dostępną formę. Po prostu coś dla fana do kompletu, niemniej jednak mam, nie oddam, często wracam i polecam.

karpatkadobra | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Lata 1977 i 1979 to daty, które raz na zawsze zapiszą się w historii Kina i kanonu kultury Science Fiction. Pierwsza z nich to czas powstania ,,Gwiezdnych Wojen: Nowej Nadziei” – dzieła tak fenomenalnego, że nie da się raczej opisać jego gargantuicznego wpływu na media i zwyczajnych ludzi, a szczególnie zakochanych w świecie naukowej fantastyki. Kreacja Mocy – to, że jest w pewnym sensie czystą energią, wszech-wiecznym bytem, czymś co jak Bozon Higgsa nadaje swoim akolitom potęgę i niemożliwą siłę i kreuje jej ciemną i jasną stronę w zależności od charakteru ,,gospodarza”- stało się Absolutem, które pchnęło myśl technologiczną i rozrywkę w każdym znanym nam pojęciu na totalnie inny boski poziom.

Tak samo Absolutem można określić to co przydarzyło się w popkulturze w 1979 roku. Ridley Scott dokonał rzeczy wręcz niesłychanej. Z połączenia Horroru z Science Fiction w rozległej przestrzeni kosmicznej wyszła mu genialna i wbijająca w fotel produkcja. Stworzył ,,Obcego – 8...

Ksiądz Pistolet | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: listopad 2014

Historia, wiadomo świetna ale literacko wypada blado.

Krzysiek | 2010-08-12
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 2001 rok

Zręcznie napisana historia o przerażających istotach z kosmosu. Historia znana, jednak mimo to trzyma w napięciu.

Niestety w porównaniu w filmem wypada raczej blado i można książkę polecić głównie tym, którym obejrzenie całego cyklu filmów to za mało. I takie chyba też było jej główne przeznaczenie. Faktycznie pod tym względem książka może górować nad filmem, bo sama forma papierowa pozwala na dodanie wątków pobocznych i dygresji względem głównej akcji.

jeremieblanc | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Książka Obcy - 8 pasażer Nostromo jest ciekawą pozycją jeśli chodzi o literaturę grozy, która rozgrywa się w kosmosie. Na pewno bardziej spodoba się osobą, które nie miały przyjemności oglądać filmowego pierwowzoru. Książka ma swoje minusy ze względu na bardzo okroiony opis obcego, kilka sytuacji które mogły być przedstawione w bardziej wyrafinowany sposób oraz płytko przedstawione postacie z którymi czytelnik w żaden sposób nie może się utożsamiać.

Michał Konkol | 2012-03-06

Cieżko określić, które lepsze - książka, czy film.. w koncu wychowałem sie na obu z nich.

Tomek | 2014-03-26
Przeczytana: 23 marca 2014

Zdecydowanie autor tej książki nie zostanie moim ulubionym, moim zdaniem brak mu trochę kunsztu. Co do samej książki to jest ona po prostu odwzorowaniem tego co zobaczymy na ekranie oglądając film Scotta, czasem doda kilka ciekawych szczegółów, a czasem uprości nieco obraz filmowy. Chyba można określić ją jako zabawę na jeden wieczór.

sahquel | 2012-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2012

Książka jest całkiem dobra. Można powiedzieć, że jest rozwinięciem filmu wzbogaconym o przemyślenia bohaterów oraz kilka wydarzeń nie pokazanych w filmie.