Żelazne rekiny Dönitza Tom 1

Wydawnictwo: Alma-Press
9878370204006
historyczna
Amara_Nomad

Do najpowszechniej używanych bojowo jednostek podwodnych w niemieckiej U-Bootwaffe podczas drugiej wojny światowej należał średni pełnomorski okręt typu VII. Była to udana konstrukcja, dowodem czego duża skuteczność „siódemek” w bitwie o Atlantyk. Szturmowych okrętów tego typu weszło do służby aż 703! Zdaniem jednego ze współczesnych amerykańskich historyków morskich, okręty podwodne typu VII były najbardziej „zapracowanymi” jednostkami bojowymi w Kriegsmarine. Niemieckie U-Booty zostały zarazem określone „najskuteczniejszą bronią do prowadzenia wojny podwodnej”. Na pokładach tych właśnie okrętów niemieccy marynarze walczyli wszędzie, gdzie posłał ich rozkaz – od Wyspy Niedźwiedziej na Morzu Arktycznym, aż do Bermudów, od Grenlandii do Gibraltaru, jak również na Morzu Śródziemnym. W tomie I dużo miejsca poświęcono genezie i rozwojowi prac nad niemiecką bronią podwodną, która została zapoczątkowana pod koniec pierwszej połowy XIX i na początku XX wieku, które pozwoliły przedstawicielom niemieckiego przemysłu okrętowego na wprowadzenie wiele innowacji. Przyjrzymy się, jak na przestrzeni lat przebiegała ewolucja projektów jednostek typu VIIA, B i C, C/41, D i F. Czytelnik znajdzie w książce też informacje na temat U-Bootów wersji VIIC/42 i VIIC/43 oraz VIIE, których rozwiązania konstrukcyjne pozostały na etapie projektu lub były już wdrożone do produkcji, lecz ich realizacja w stoczniach została wstrzymana. Przyjrzymy się też jak wyglądało życie we wnętrzu śmierdzącego olejem napędowym, potem i pleśniejącą żywnością okrętu podwodnego. Pełne napięcia życie w zatłoczonej, wypełnionej łomotem diesli, dusznej, cuchnącej moczem, wymiocinami i fekaliami oraz wonią psującej się żywności, pokrytej solą stalowej skorupy, stanowiło codzienność dla kilkudziesięciu członków załogi każdego U-Boota. Pięknie wydana, bogato ilustrowana (niektóre zdjęcia publikowane po raz pierwszy oraz rysunki techniczne) monografia o „koniach roboczych” Wielkiego Admirała Karla Dönitza.

Adm_Lütjens | 2015-05-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Hmmm...Kolejna REWELACYJNA kniga Mariusza Borowiaka opisująca U-Booty typu VII.
Kiedy zaczynałem się interesować U-Bootami była taka strona – www.uboat.net – zawsze byłem ciekawy czy ktoś opisze te wszystkie U-Booty w książce / książkach, których było ponad 700!!!
Ale było moje zaskoczenie jak zobaczyłem, że jednak ktoś się na to zdecydował – szok!!!
Wszystko opisane bardzo szczegółowo, rzadko zdarza się, że brakuje informacji przy jakimś U-Boocie (w końcu pisarz znany jest ze swojej pedantyczności).
Mam nadzieję, że kiedyś pan Borowiak zdecyduje się wydać knigę o U-Bootach typu IX (VII i II już opisał).
Jest w książce kilka błędów i pomyłek – no ale jak mówi jedno z moich ulubionych powiedzeń:

„Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi”

Panie Mariuszu czekam na typ oceaniczny!!!
Dla marynistów pozycja obowiązkowa !!!
Moja ocena – 9.0 (od 1-10)

P.S. Opinia dotyczy obydwu tomów "biblii".

Pio | 2011-09-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011