Opowieści Fantastyczne Tom 1

Tłumaczenie: Przekład zbiorowy
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Olek

Inne wydania

"Opowieści fantastyczne" Wells'a powstawały w ciągu ostatnich lat XIX wieku. Od tego typu "fantazji naukowych" wybitny pisarz rozpoczął swoją trwającą wiele lat karierę literacką. Współczesna science fiction stopniem skomplikowania znacznie przewyższa pomysły Wells'a, które często nie odwoływały się do naukowych uzasadnień. Mimo to "Opowieści fantastyczne" nie straciły nic ze swej atrakcyjności - przyciągają wciąż nowych czytelników i przewyższają popularnością inne utwory pisarza.

Książka zawiera m. in. opowiadania:

"Niewidzialny Człowiek"
"Wehikuł czasu"

anika | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Trudno mi wyjść z zachwytu nad wyobraźnią Wellsa. Zawarte w tym zbiorze opowiadania są różnorodne, podejmują tematykę z wielu dziedzin: medycyny, biologii, astronomii, techniki i wzbudzają w czytelniku sporo pytań dotyczących etyki czy natury człowieka. Zdumiewające jest wizjonerstwo Wellsa - gdy pisał opowiadania należały one do science -fiction, dla współczesnego czytelnika są realnością. Batyskaf, laser, samolot, środki dopingujące... - wszystkie te twory wyobraźni Wellsa znane nam są przecież z rzeczywistości.
Gorąco polecam!

bazylia | 2013-06-26
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Ta pozycja to zestaw dłuższych i krótszych opowiadań, wśród których znajdują się tak znane historie, jak ta o niewidzialnym człowieku, czy o maszynie czasu, ale także ciekawe, bo nie rozpoznawalne wśród szerszej grupy czytelników, opowieści o wynalazcach, podróżnikach... Sposób narracji jest dość trudny w odbiorze dla współczesnego czytelnika, ale warto przeczytać, by docenić niesamowitą wyobraźnię Wells'a.

cath | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 02 października 2013

Nigdy nie byłam fanką science-fiction, chociaż czasem sięgam po fantasy. Po opowiadania Wellsa sięgnęłam tylko dlatego, że leżały na półce brata. I cóż, zachwyciłam się! Ogromne pozytywne zaskoczenie. Wyobraźnia pana Wellsa godna pozazdroszczenia. Moją szczególną sympatię wzbudziło opowiadanie "Historia pana Elveshama". Wnet na pewno przeczytam tom II.

lolipop13 | 2015-02-03
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Drugi tom „Opowieści fantastycznych” Herberta G. Wellsa przypadł mi do gustu już od pierwszego opowiadania o Pyecrafcie. U autora bardzo zaciekawiło mnie bogactwo wyobraźni i pewna przenikliwość tez stawianych w związku z rozwojem cywilizacji i nauki. Książka powstawała pod koniec XIX wieku w związku z czym niektóre prognozy autora na temat przyszłości ludzkości nie sprawdziły się, mimo to opowiadania Wellsa czyta się z wielką przyjemnością nawet jako świadectwo dawnych wyobrażeń ludzi na temat ich własnej przyszłości.

Dla mnie najciekawsze w fantastyce naukowej Wellsa jest skupianie się nie na przewidywaniu, jak będzie wglądać przyszłość, ale na emocjach i myślach ludzi, których odkrycia i działania mogą wpłynąć na losy ludzkości. Wciąż aktualnie brzmią dylematy Flimera, konstruktora maszyny latającej, który boi się być tym, kto ją pierwszy przetestuje, czy dylematy Fotheringaya, który nagle odkrył, że ma moc czynienia cudów. Wells stawia pytania o odpowiedzialność naukowców za...

Bardzo dobrze napisany zbiór, naprawdę świetnie pomyślany i ciekawy. Niektóre rozwiązania (,,Kuszenie...") są przekomicznie mądre, a reszta poruszająca w swojej realistyczności (nie zachaczając o elementy fantastyczne, oczywiście). Jedynym opowiadaniem, które mi się osobiście nie podobało, było ,,Wyznanie...". Koniec przewidziałem już na początku, więc nie był wielkim zaskoczeniem. Mimo to, ta pozycja wędruje na półkę z tymi ulubionymi.

Krzeslicko | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, Sci-fi itp., 2016

Mogło być lepiej (poprzedni tom był cudowny), ale nie jest źle. Można bez bólu przeczytać, lecz nic na siłę.

Olek | 2010-08-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Ciekawy zbiór opowiadań o wymysłach ludzkiej wyobraźni.

BakaUsagi | 2017-05-27
Przeczytana: 26 maja 2017
Agnieszka Rolnik | 2017-05-24
Twiggy | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017
Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników?