Opowieści Fantastyczne Tom 2

"Wytwórca diamentów"
"Kraina Ślepców"
"Królestwo mrówek"
"Kryształowe jajko"
"Człowiek który czynił cuda"
"Nowy akcelerator"
"W czwartym wymiarze"
"Gwiazda"
"Cudowny wzrok pana Davidsona"

lolipop13 | 2015-02-03
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Drugi tom „Opowieści fantastycznych” Herberta G. Wellsa przypadł mi do gustu już od pierwszego opowiadania o Pyecrafcie. U autora bardzo zaciekawiło mnie bogactwo wyobraźni i pewna przenikliwość tez stawianych w związku z rozwojem cywilizacji i nauki. Książka powstawała pod koniec XIX wieku w związku z czym niektóre prognozy autora na temat przyszłości ludzkości nie sprawdziły się, mimo to opowiadania Wellsa czyta się z wielką przyjemnością nawet jako świadectwo dawnych wyobrażeń ludzi na temat ich własnej przyszłości.

Dla mnie najciekawsze w fantastyce naukowej Wellsa jest skupianie się nie na przewidywaniu, jak będzie wglądać przyszłość, ale na emocjach i myślach ludzi, których odkrycia i działania mogą wpłynąć na losy ludzkości. Wciąż aktualnie brzmią dylematy Flimera, konstruktora maszyny latającej, który boi się być tym, kto ją pierwszy przetestuje, czy dylematy Fotheringaya, który nagle odkrył, że ma moc czynienia cudów. Wells stawia pytania o odpowiedzialność naukowców za...

Krzeslicko | 2016-02-19
Na półkach: 2016, Sci-fi itp., Przeczytane

Mogło być lepiej (poprzedni tom był cudowny), ale nie jest źle. Można bez bólu przeczytać, lecz nic na siłę.

dymek | 2016-09-16
Stardust | 2016-08-09