Opowiadania

Wydawnictwo: Czytelnik
Stachura, opowiadania
Wilczek

Druga część serii "dżinsowej". Redaktor tomu: Henryk Bereza.

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Warszawa - mała wieś, więc go znałem, i nie ceniłem, ale nie miejsce tu, by przytaczać szczegóły, które powodowały niechęć do niego. Zresztą o jego "niestandardowym" zachowaniu można wyczytać w jego biografii. Dodam tylko, że Stachura (1937 – 1979), umiejętnie tworzył swój fałszywy wizerunek romantycznego, zagubionego wędrowca, że pił jak wszyscy, że nieźle grał w pokera, że kolegował się z Romanem Śliwonikiem, jak i Barbarą Sadowską (matką Grzegorza Przemyka) i że wspominałem o tym w recenzji Wojciecha Tochmana "Schodów się nie pali":
"..Stachura, /jak i Sadowska/ powraca w siódmym opowiadaniu pt „Narzeczona”, w którym padają jakże prawdziwe słowa o nim: /str.122/
„..że ukochał śmierć, że to już żadna poezja, a obłęd. Że buduje sobie legendę..”
Ale jego mitomania i świrowanie miało u łatwowiernej młodzieży wzięcie, i trwa to do dzisiaj, bo jak niedouczony szczawik ma się nie załapać na ściągnięte z...

wiedzima | 2012-06-22
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Ciężko mi ocenić tę książkę. Właściwie to ciężko mi ocenić całą twórczość Stachury. Niektóre utwory są zachwycające, a przez inne nie da się przebrnąć. Niekiedy potrafił tak pięknie pisać, a czasem jego opowiadania to niezrozumiały (zapewne dla samego autora również) bełkot, sprawiający wrażenie pisanego na siłę.

Do niektórych opowiadań mogłabym wracać nieustannie.

| 2012-11-08

Najpiękniejsze opowiadania jakie czytałem w życiu, w tym o miłości i tzw. czystości - która okazuje się tutaj w dużo szerszym wymiarze niż tylko seksualny.

| 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Ta książka jest dla mnie tylko na szczególne momenty, kiedy znajduję się w specyficznym nastroju i chcę trochę "odlecieć", zastanawiając się nad społeczną (lub antyspołeczną) naturą człowieka.

yootsuu | 2012-05-30
Przeczytana: 07 lutego 2012

Stachurę czyta się ciężko. zwłaszcza opowiadania i książki. często czuć w nich zmęczenie, lęk, niechęć, mają bardzo depresyjny klimat, przez co przeczytanie wszystkich naraz stanowi istny wyczyn.

to, co podoba mi się w tym tomie opowiadań, to niezłomność, wola życia, podziw dla świata, mimo świadomości jego wad, okrucieństwa ludzi. moim ulubionym utworem jest "Czysty opis", który nawet wykorzystałam w prezentacji maturalnej. :) znalazłam tam cząstkę siebie, swojego światopoglądu - 'dopóki będę mógł, będę iść'. ;)

Jednostka-Urojona | 2011-10-29

Pierwsze opowiadania zachwycały mnie swoim językiem, a Stachura wyobraźnią i podejściem do świata, rewelacyjnym zmysłem słowo i zdanio-twórstwa; ale im dalej w las, tym ciężej mi się to czytało, aż wreszcie stachurowe zmęczenie materiału (które budzi we mnie wielkie wyrzuty sumienia) zwyciężyło nad wewnętrzną potrzebą serii dżinsowej, i porzuciłam 'dwójkę' na pastwę półki porzuconych książek.

Odpocznę póki co, i pewnie jeszcze wrócę.

MaPaKi | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Się przeczytało.
Interesujący cykl, polecam każdemu, niezależnie od tego czy zna Stachurę.

zorba76 | 2011-07-27

niesamowita wrażliwość i zmysł obserwacji siebie i świata. Dobrze się czyta w pociągu;)!

vitis | 2013-05-03

Książka mojej młodości.