Fabula rasa. Z wypowiedzi rozproszonych

Wilczek

Ostatni tom serii "dżinsowej". Redaktor tomu Krzysztof Rutkowski

aplut | 2015-07-26
Przeczytana: 2013 rok

To prawdopodobnie najlepsza książka jaką w życiu czytałem. Jest w niej dosłownie wszystko. Ani jednego zbędnego słowa. Ciężko się do czegokolwiek przyczepić i nawet to chyba nie jest możliwe. Po prostu arcydzieło. Stwierdzam to z pełną świadomością. Czytałem ją trzykrotnie, a ostatnio nowe wydanie z apendyksem (jakby dalszą częścią, lub dodatkiem), którego nie ma w starszych wydaniach więc polecam. Nie ma drugiej takiej książki.
Człowiek-Nikt jest zastanawiający. Nigdy wcześniej w literaturze nie było takiej samej postaci. Moim zdaniem tylko niektórzy bohaterowie z powieści Hermanna Hessego są w jakimś stopniu pod pewnymi względami zbliżeni. Ten trop nasunął mi inny pomysł. Otóż przez 2 lata nie zauważyłem prostego spostrzeżenia - wydaje mi się że Stachura tu garściami czerpał z buddyzmu.

P.S. Wiem że puszczam wodze fantazji, ale zastanawia mnie czy taka rozmowa jak w Fabula Rasa mogła się rzeczywiście odbyć.

Pumba | 2015-08-07
Przeczytana: 2004 rok

Ta książka to od początku do końca wołanie o pomoc specjalisty. Treści urojeniowe leją się szerokim strumieniem. Z wolna narastające w twórczości autora "jęczydupstwo" osiąga w tym przerośniętym, groteskowym słowotoku swoje apogeum. Tego się nie da czytać. To jest niestrawne. To zwykły bełkot, chorego już wtedy człowieka, wydany w "dżinsowej wersji" na fali "Stachuromanii" egzaltowanej młodzieży tamtych lat.

Ceniąc sobie przez sentyment jego wcześniejszą twórczość, cierpiałem z każdą stroną Niebieskiej Piątki. Wolałbym, żeby tego nie napisał.

AlexRishia | 2015-04-27
Przeczytana: kwiecień 2015

Ta książka zmieniła moje życie i postrzeganie świata. Zmusza do myślenia nad każdym zdaniem. Arcydzieło. Przeznaczona dla odważnych. Podjęłam wyzwanie i nie żałuję.

| 2012-11-08

Co tu dużo pisać. Człowiek żyjący całym sobą, bez obłudy i zakłamania, tak też piszący. I ten... List do Pozostałych.

Daisy | 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

Niesamowita, pełna uczuć, tajemnicza, zmuszająca do myślenia opowieść Edwarda Stachury, który jest poetą w każdym wymiarze.

lady_of_theflowers | 2013-04-16
Przeczytana: kwiecień 2013

"to nie jest książka do czytania.
to jest książka do odkrycia".

tak. nas samych. i do myślenia książka również to jest.

ZakochanaWeMgle | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Kurcze tych książek nie da się tak łatwo oceniać... są tak wyjątkowe, że po prostu nie potrafie...

Ryan | 2015-04-23
Przeczytana: 30 kwietnia 2015