Wiersze zebrane 1964-1971

978-83-60602-33-1
Wojaczek, poeta, przeklęty
poezja
Wilczek

Niniejsza książka przynosi najpełniejszy (jak dotychczas) zbiór wierszy tego wybitnego poety drugiej połowy minionego wieku. Oprócz wydanych za życia autora tomów "Sezon" (1969) oraz "Inna bajka" (1970), zbiór zawiera wszystkie wiersze opublikowane pośmiertnie w cyklach: "Nie skończona krucjata" (1972), "Którego nie było" (1972) i "Reszta krwi" (1999). Ponadto sześćdziesiąt dziewięć wierszy przygotowanych do wydania przez Wojaczka, a wśród nich usunięte z opublikowanych tomów przez cenzurę.

źródło opisu: okładka

Monika | 2014-02-10
Przeczytana: 2013 rok

Dla mnie wiersze Wojaczka są ulubione i znienawidzone zarazem. Pełne sprzecznych emocji, w zależności od nastroju bywają dołujące, jedne piękne drugie wręcz obrzydliwe. Mają w sobie to coś, co sprawia, że wracam do nich, że się zachwycam, że płaczę, że rzucam o podłogę, by po chwili podnieść i odłożyć do następnego razu. Tak wyglądają moje spotkania z Wojaczkiem- kiedyś się pozabijamy.

jolene7 | 2013-11-30

Do tego zbioru wierszy można wracać nieustannie. Co dzień. Co noc. I nigdy nie będzie za wiele.

Oniry | 2011-03-15
Przeczytana: 2010 rok

Trudnecudne.

Wierszyk Mironowi Białoszewskiemu
Wsłuchać się do ogłuchnięcia
Wpatrzeć się do oślepnięcia
Wdyszeć się do beztchu w piersiach
Wmyśleć do unicestwienia

Ach, wykrwawić się - do Słońca!

Kochać aż do obrzydzenia

29 X 1970

„Niezwykłemu Mironowi Białoszewskiemu radykalnie objawił się niezwykły Rafał Wojaczek. Obaj byli poetami „życia bez przerwy”. Obaj, zanurzeni w oczywistości, odkrywali jej nieoczywistą powierzchnię i głębię. Bycia i znaczenie. W tej błyskawicy spotkania, niezależnie od awanturniczych okoliczności, Rafał poczuł – przez konfrontację – sens i wartość bycia poetą „do końca”. Pewność, że „jest horyzont prawdziwy tam za horyzontem”. Żeby się przedrzeć do horyzontu prawdziwego i zajrzeć poza jego linię, za którą jest prawdziwe Słońce, potrzebna była… łaska”. – wewnętrzna transgresja – miała służyć odkryciu tego miejsca gotowego na przyjęcie łaski.

| 2010-11-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 listopada 2010

Niezwykły zbiór poezji Wojaczka, gdzie znaleźć możemy wiersze jak dotąd nie publikowane i mało znane. Polecam serdecznie wszystkim urzeczonym twórczością poete maudit, największej dumy literatury polskiej, wizjonera i geniusza.

"Nigdy jeszcze nie rósł taki krzyk
Przez sufity w głuche okno nieba"

Dawid | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016