Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1945-2006

Wydawnictwo: Święty Wojciech
poezja
Ag2S

Nowe kolekcjonerskie wydanie najważniejszego, programowego i bardzo osobistego, wyboru wierszy ks. Jana Twardowskiego, obejmującego twórczość poetycką z lat 1945-2006. Wybór ten pozwala spojrzeć na wyjątkowy dorobek księdza poety z szerokiej historycznej perspektywy. Wszystkie utwory zostały opublikowane w ostatecznej, przyjętej przez Autora wersji. Niniejsze wydanie, opatrzone wnikliwym...

Niniejsze wydanie, opatrzone wnikliwym esejem o wierszach ks. Twardowskiego pióra o. Wacława Oszajcy SJ oraz wzbogacone o oryginalne grafiki znanego i cenionego artysty Jerzego Dmitruka, zostało przygotowane z okazji jubileuszu 120-lecia istnienia Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

źródło opisu: https://www.swietywojciech.pl/

źródło okładki: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Poezja/Nie-p...»

gp_ | 2019-04-17

Poezję Twardowskiego znają prawie wszyscy i prawie każdy ma na jej temat swoje zdanie. Ten tom jest jednak szczególny - widać, że zaprojektowano go z wielką starannością i wyczuciem.

Mariusz | 2018-12-09
Przeczytana: 03 września 2018

Niestety to było słabe

bozenan | 2018-12-07

Kiedy potrzebujesz odpocząć po ciężkim dniu, po dniu wykańczającym, pełnym różnych wydarzeń, głównie nieprzyjemnych. A do tego źle się czujesz....Uważałam, że najlepiej się odmóżdżyć maksymalnie, słuchając no. despacito. Ale to nie dawało ukojenia. Nie pomagało. Kupiłam nowe wydanie wierszy x. Twardowskiego. Okazało się, że to jest to. Polecam. Daje dobre wytchnienie, a przy tym nie żałujesz tego czasu

Aleksander Andrus | 2018-03-19
Przeczytana: 13 marca 2018

Wybór wierszy ks. Twardowskiego dostałem na Boże Narodzenie - z początku byłem sceptyczny, bo wychowałem się raczej na Norwidzie czy Mickiewiczu i ich romantycznej egzaltacji.

Tutaj - bardzo przyjemna odmiana w postaci wyjątkowej skromności autora, która przejawia się zanikiem ego w wierszu i minimalizacji wykrzyknień. Z tekstów płynie przede wszystkim spokój. Myślałem, że skoro to wiersze księdza, to będzie smutna zaduma i wiersze pasyjne o Bogu. Pozytywne zaskoczenie: jak sam tytuł zbioru sugeruje "nie przyszedłem Pana nawracać". Pogodne, łagodne teksty, gdzie porusza się temat duchowości, ale jest on niejako tłem wydarzeń. Motyw boski jest, ale raczej w formie słońca gdzieś na horyzoncie fabuły. Polecam chcących odmiany dla poezji klasycznej, a nie zamierzających zagłębiać się w nieraz pozbawione ładu i składu odmęty wierszy nowoczesnych.

Anna Koszewska | 2018-01-04
Przeczytana: styczeń 2018

Często mam wątpliwości, a czasami gorsze dni. Dni zwątpienia, smutku, jakiejś melancholii i poczucia osamotnienia. Lubię w takie dni zrobić sobie kubek gorącej herbaty i sięgnąć po zbiór poezji ks.Twardowskiego. Wystarczy w takim momencie otworzyć losowy wiersz i zastanowić się nad jego przesłaniem, żeby znaleźć wskazówkę czy pocieszenie.
Ks. Twardowski jest jak dobry ojciec albo dziadek, nie ocenia, nie krytykuje, nie próbuje na siłę nawracać, ale po prostu jest i pomaga. :)
Polecam wszystkim nie tylko ten zbiór, ale również pozostałe książki ks. Jana.

jeke | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Z okazji 120 lat działalności wydawniczej Wydawnictwo Świętego Wojciecha wydało bibliofilską edycję tomu poezji księdza Jana Twardowskiego ,,Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1945-2006." Wydanie trzynaste opatrzone zostało posłowiem Wacława Oszajcy SJ, zawiera też grafiki Jerzego Dmitriuka, krakowskiego malarza i grafika.

Ksiądz Jan Twardowski z prostotą i delikatnością porusza w wierszach sprawy najważniejsze w życiu człowieka. Z wierszy przebija współczucie, troska, piękno świata, dobroć, miłość, smutek, cierpienie... Przez to, że pisze o powszechnych doświadczeniach dociera do dużego grona odbiorców. Nie namawia, by wierzyć w Boga. Wiersze nie są manifestami wiary, ale pokazują powszednie sprawy, piękno otaczającego nas świata i to, co najistotniejsze w przeżywaniu każdego człowieka. Ksiądz-poeta nie chce nikogo nawracać, gdyż nie wierzy, by w człowieku można było zabić dobro. Choć ludzie popełniają błędy i grzeszą nie są pozbawieni zupełnie człowieczeństwa. Poprzez...

Roman Dłużniewski | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Mądre, trafiające w czułą strunę wiersze ks. Twardowskiego. Dla każdego i o każdej porze.

Antoni Leśniak | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Wiara to absolutnie wolne doświadczenie egzystencjalne człowieka. Nie można nikomu jej narzucić, do niej zmusić, żądać i egzekwować z poczuciem, że wszyscy muszą być ludźmi wierzącymi, i to tak, jak ja chcę. Wprawdzie od razu pojawi się szereg rozwiązań, które mają pokazać, jak bardzo bez wiary jesteśmy ubodzy, to jednak nie zmieni to podstawowego faktu, że musi się ona urodzić w naszym sercu i być naszym świadomym i dobrowolnym wyborem. Wprawdzie przez bardzo długie wieki błędnie interpretowano ewangeliczną opowieść, a w zasadzie kilka słów z niej zaczerpniętych. Otóż kiedy gospodarz urządził ucztę, na którą zaprosił swoich gości, oni wymigali się od tego zaproszenia podając różne powody tłumaczące dlaczego nie mogą na nią dotrzeć. Rozgniewany gospodarz wypowiada wtedy słowa których interpretacja zaważyła na wiele wieków. Mówi on do swoich sług: idźcie tedy na opłotki i przymuszajcie kogo spotkacie, by przyszedł na moją ucztę. To sformułowanie 'przymuszajcie' i metaforyczne...

Anna | 2014-01-30

W prostocie tkwi piękno.

karuzela | 2013-05-16

Bystre oko + czule ucho + wrazliwe serce + otwarty umysl = poezja ksiedza Twardowskiego. Garsciami jesc!