Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Wojaczek, poeta, przeklęty

Wiersze Rafała Wojaczka były jak jego stosunek do rzeczywistości – pełne buntu, gniewu, ale także delikatności i uczucia. Sprzeczności targające „poetą przeklętym” prowadziły do nadużywania alkoholu, licznych awantur i kryzysu psychicznego. Wojaczek popełnił samobójstwo w wieku dwudziestu sześciu lat. Mimo to udało mu się zmienić bieg historii polskiej poezji, dla wielu stał się punktem odniesienia. Książka Bogusława Kierca przybliża kolejno dzieje rodziny Wojaczków, dzieciństwo przyszłego poety, wczesną młodość w Mikołowie i krakowski epizod akademicki. Dalej, intensywny okres artystycznego spełnienia, sławy i licznych miłości, a także pogłębiającego się załamania. Autor opisuje reakcję czytelników na twórczość Wojaczka, nierzadko pełną oburzenia, jego kłopoty z prawem – udokumentowane w protokołach milicyjnych i aktach prokuratorskich – i w końcu okoliczności śmierci. A wszystko to zebrane zostało przez świadka wielu wydarzeń z życia poety, jego wieloletniego przyjaciela.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

fulmir | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Biografia Rafała Wojaczka(1945-1971) wpadła mi w ręce całkiem przypadkiem. Z poetą tym spotkałem się już wcześniej, przygotowując się do matury ustnej z polskiego (omawiałem literackie postawy buntu). Pamiętam, że zrobiła na mnie wrażenie jego obrazoburcza i bezkompromisowa poezja. Takim też człowiekiem był Rafał Wojaczek: kontrowersyjnym i bezkompromisowym. Został okrzyknięty poetą przeklętym ale i genialnym. No właśnie, jeśli chodzi o jego geniusz to czytając książkę wyczuwałem go raczej intuicyjnie niż na podstawie twardych dowodów. Pan Kierc próbował nam je przedstawić ale muszę przyznać, że kiedy rozpisywał się o jego twórczości używając wielu trudnych słów z których dezynwoltura (teraz już wiem, że to swobodne, lekceważące zachowanie) oraz eschatologia (ogół poglądów dotyczących spraw ostatecznych) były najłatwiejszymi z nich, to muszę przyznać, że zrozumiałem z tych interpretacji niewiele albo prawie nic. Mam więc mieszane uczucia do tej biografii z przewagą jednak tych...

Meszuge | 2014-03-01
Przeczytana: 28 kwietnia 2008

Nie znałem Rafała Wojaczka. Nigdy się nie spotkaliśmy. We wrocławskim Pałacyku, do którego biegałem na występy Mufki czy kochanej Basi i który w latach siedemdziesiątych (i wcześniej) był swoistym centrum kultury studenckiej, wiele i często o nim mówiono. Głównie plotki w atmosferze sensacyjno-skandalicznej: młody, zbuntowany poeta, samobójstwo (raczej próba) w dworcowej toalecie, aroganckie i pogardliwe traktowanie kobiet, postrzeganych jedynie jako naczynia na spermę, które mimo to, a może dzięki temu właśnie, uganiały się za nim stadami…
Nie wiedziałem, co z tego wszystkiego jest prawdą, co wytworem fantazji oraz skrytych, osobistych pragnień opowiadającego.

Co ciekawe, wiele wtedy mówiono o Wojaczku, ale bardzo mało o jego wierszach. Odnosiłem wrażenie, że większość ich nie znała, a ci którzy podobno czytali, jeśli faktycznie czytali, chyba niewiele rozumieli.

Określenie, wówczas pewnie zupełnie nie znane, dziś oklepane do granic jarmarcznej tandety, pasuje mi tu znakomicie...

Qba84 | 2011-02-13

Ta książka to według mnie zupełne dno. Autor nie ma za grosz talentu opowiadacza, pobieżnie traktuje życiorys Wojaczka (a podtytuł przecież brzmi ,,Prawdziwe życie bohatera"), zadręcza natomiast czytelnika swoimi pseudofilozoficznymi analizami wierszy. Trudno zrozumieć te rozwlekłe, a niczego nie wnoszące wywody.Ponadto stara się wbić odbiorcę w kompleksy używając gdzie trzeba i nie trzeba ,,uczoną" terminologią. Nie tędy droga! W co najmniej trzech czwartych przypadków słowa pochodzenia łacińskiego dałoby się zmienić na polskie odpowiedniki. Pełno tu nudziarstwa, przysłowiowego lania wody, a także ciężkiego grzechu w biografii- wysuwania niekiedy osoby autora na pierwszy plan. Podsumowując, z książki trudno zapoznać się i zainteresować Wojaczkiem i jego poezją. Nie polecam.

biedronkax | 2011-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Rzadko spotykana nadinterpretacja i nadbudowa każdej sytuacji, wydarzenia oraz samej poezji Rafała Wojaczka. Postać poety staję się tu jedynie pretekstem do snucia swoich indywidualnych przemyśleń, filozofii oraz domniemań odnośnie konstrukcji poezji oraz nadmiernego popisywania się erudycją. Zastanawia mnie tylko jedno, skoro pan Kierc chciał nakreślić subiektywny obraz własnych przeżyć, dlaczego nie wydał autobiografii?
W końcu rola biografa nie polega na epatowaniu swoją osobą, lecz usilnym skrywaniu jej za odbiciem prezentowanego artysty.

Zdecydowanie odradzam !!!

Monika | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Bardzo, bardzo kiepska. Męczyłam się z nią i męczyłam. W sumie niczego nowego się o Wojaczku nie dowiedziałam, niż to, co wiedziałam przed sięgnięciem po książkę. Najgorsza biografia jaką dotąd czytałam.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: kwiecień 2009

Biografia Wojaczka Kierca okazała się porażką roku – nie wiem, jak to jest, że trzydzieści lat temu napisał bardzo dobre krytyczne omówienie poezji Wojaczka, rzeczowe i bezpretensjonalne, a teraz z afektowanym zacięciem kreuje go na bożyszcze, człowieka namaszczonego, z super-świadomością swojego boskiego poetyckiego posłannictwa. I głęboki tragizm, a także, ach, niezrozumienie i tylko ja, ja jeden, wybrany przez Poetę i namaszczony, godzien jestem pisać o nim, ach, zdjęcie Autora z synem na stronie 78. Bodajby się udławił swoją bufonadą. Bardzo podobało mi się za to wykazanie, że w latach 65-70 światem wstrząsały wielkie zmiany umysłowe, bo Jim Morrisom z The Doors, Grotowski z Teatru Laboratorium, połowa polityków świata i Wojaczek na pewno działali w mentalnym sprzymierzeniu.

Nathalie-bibki | 2012-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Zanim rozpoczęłam lekturę owej książki, byłam pewna, że jest to pozycja, ze względu na autora – warta przeczytania Niestety, kończąc ją dziś (akurat w rocznicę urodzin Rafała), muszę stwierdzić, że bardzo się zawiodłam.
Bogusław Kierc próbował - z dość marnym skutkiem – połączyć „filologiczną” interpretację z biografią Wojaczka. Pierwsze rozdziały są bardzo słabe – można w nich dostrzec skłonność do pseudonaukowych (nad)interpretacji, których głowiny cel stanowiło chyba stworzenie swoistej hagiografii mikołowskiego poety oraz utrwalenie Wojaczkowego „mitu”, „legendy”.
Za wartościowe można uznać te rozdziały, w których Kierc ujawnia nieznane wcześniej fakty lub materiały, a także te, w których autor wykazuje na intertekstualność poezji autora „Sezonu”.
Kolejnym minusem książki jest zbyt naukowy język(którego użycie nie zawsze jest konieczne) , może on bowiem utrudnić odbiór tekstu czytelnikowi, który nie jest filologiem.
Bez względu na to, jak oceniam „Prawdziwe życie...

kinga | 2014-07-03
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

nie na moje nerwy ten bełkot :(

katedra | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Czegoś tu nie rozumiem. Bogusław Kierc podaje się za PRZYJACIELA poety. W takim razie, na logikę, powinien opowiedzieć swoją własną "wojaczkową" historię, zamiast PRZEPISYWAĆ i korzystać przez cały czas z biografii Wojaczka napisanej przez Szczawińskiego.
Jakim sposobem ta pozycja ma mieć wysokie noty, skoro nie ma w niej niczego odkrywczego? (Nie, nadinterpretacje występujące na każdej stronie nie są niczym nowym - chociaż c h c i a ł a b y m, ale na przykład znajdowanie przyczyny sporego zainteresowania Wojaczka erotyką w piosenkach śpiewanych i tańczonych przez dziewczynki w krótkich spódniczkach, które m o g ł y zostać zauważone przez poetę??? To już bezsens.)
Radzę, odpuśćcie sobie tę paplaninę, brzmiącą jak efekt uboczny opium, i przeczytajcie na spokojnie Szczawińskiego.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-09
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo ambiwalentne uczucia mam co do tej biografii. Rozumiem, że Bogusław Kierc został namaszczony na jedyną osobę, która ma prawo o Wojaczku cokolwiek napisać (brat Rafała, Andrzej Wojaczek mówił w "Wojaczku wielokrotnym", że Kierc był właściwie jedynym prawdziwym przyjacielem jego brata), ale to w żaden sposób nie uprawnia go do takiego spektaklu kabotyństwa i pseudonaukowych teorii, których jesteśmy w tej książce świadkami. A to niestety bardzo negatywnie rzutuje na odbiór całej książki, która mogła by być dużo lepsza, gdyby jej autor bardziej skupił się na osobie samego Wojaczka, wydarzeniach z jego życia i klasyczną z literaturoznawczego punktu widzenia analizą jego poezji, powstrzymując się od swoich wątpliwych dygresji.