Historia świata XX wieku. Od Rewolucji Październikowej do "Solidarności". Tom 1

Tłumaczenie: Adam Szostkiewicz
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
historyczna

Lenin należał do zupełnie nowego gatunku działaczy, był zawodowym organizatorem polityki totalitarnej. Nigdy chyba, począwszy od młodzieńczych lat, nie przyszło mu do głowy, że warto by zająć się jakąkolwiek inną dziedziną ludzkiej działalności. (...) Odwrócił się plecami do zwykłego świata, z pogardą odrzucił sugestię matki, by zająć się rolnictwem, tylko przez kilka tygodni pracował jako prawnik, szczerze nienawidząc tej roboty... Fragment książki, t.1

źródło opisu: Fijor Publishing, 2009

źródło okładki: http://www.fijor.com/historia-swiata/

przemo_ignacy | 2015-09-23
Przeczytana: sierpień 2015

Książką doskonała, przeczytałem 2 razy. Czyta się świetnie, autor wyraża zdecydowane i często kontrowersyjne poglądy, trudno aż czasami nie zauważyć pewnych sympatii i antypatii do poszczególnych postaci historycznych. Dostrzegam pewne podobieństwo z twórczością Pawła Jasienicy, który podobnie, jak Johnson przypisuje poszczególnym jednostkom wiodącą rolę w historii świata, czy konkretnych państw.

mineralen | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Absolutnie fantastyczna. Autor zgrabnie przechodzi pomiędzy kolejnymi regionami świata. Paul Johnson wyraźnie zaznacza swoje zdanie na temat postaci historycznych i jest w tym znacząco odmienny od większości historyków. Uczta intelektualna.

Jonasz | 2010-09-21
Przeczytana: 1999 rok

Genialne

Wiktoria | 2013-07-28

Podsumowanie dziejów całego świata (USA, Anglii, Chin, Japonii...) od końca I wojny światowej. Autor dogłębnie analizuje przyczyny oraz skutki posunięć głów państw, zwraca uwagę na błędne postanowienia traktatów, ukazuje słabości państw totalitarnych oraz demokratycznych.

spajkeeeee | 2014-01-12

Mistrzostwo świata. Nie dla laików.

Piotr Bies | 2013-11-03

Ciężka lektura, ale wartościowa