Mówi Józef Światło. Za kulisami bezpieki i partii 1940-1955

Wydawnictwo: LTW
historyczna

Inne wydania

Trudno znaleźć inny dokument dający tak głęboki wgląd w tajniki i metody funkcjonowania policji politycznej w totalnym ustroju komunistycznym. Nie znam bardziej wstrząsającego świadectwa deprawacji i degradacji tego ustroju. Jan Nowak-Jeziorański

edit3008 | 2013-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Świetny dokument. Jednak polecam go raczej osobom zainteresowanym tematyką PRL i historią. Książka jest po części zapiskiem relacji radiowych jakie zostały ujawnione przez Światło w Radiu Wolna Europa, ale opatrzona jest też komentarzami Zbigniewa Błażyńskiego. Relacje Światły na temat kulisów "walki partyjnej" robią niesamowite wrażenie. Zresztą również relacje na temat życia prywatnego "wierchuszki", a także na temat "polowania" na partyzantów AK i BCh i innych organizacji wolnościowych powstałych po 1945 r. mogą wstrząsnąć, mimo, że znane są już dziś z wielu książek. Polowanie na Gomułkę i konsekwencja Bieruta w "fabrykowaniu" na niego dowodów i organizowania fikcyjnych "przestępstw i procesów" doprowadziła z czasem do usunięcia lub uciszenia "elementów reakcyjnych" z partii. W książce przewija się dużo nazwisk, ale można się zorientować kto był kim, gdyż jest to od razu wyjaśniane, a poza tym jest też skorowidz nazwisk z opisem funkcji jaką pełniła ta osoba. No, ale cóż nawet...

Bagienka | 2015-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2015

Solidna lekcja historii.
Dla mnie ogromne źródło wiedzy.
Polecam gorąco cytując słowa Jana Nowaka -Jeziorańskiego:
"Trudno znaleźć inny dokument dający tak głęboki wgląd w tajniki i metody funkcjonowania policji politycznej w totalnym ustroju komunistycznym. Nie znam bardziej wstrząsającego świadectwa deprawacji i degradacji tego ustroju."

Leszczu | 2013-08-15

Wydaje się, że traktowanie tej książki wyłącznie jako opisu dawnej, złej przeszłości jest nie do końca poprawne.
Światło ukazał zwyrodnienie władzy totalitarnej, ale czy tylko takiej? Nie chodzi tu o aresztowania i procesy pokazowe, ale raczej o świadomość tego, jak się żyje ludziom będącym na szczytach władzy. Bogato, drogo, dostatnio. Rzucając sloganami o braterstwie z ludem "bratają się" w sposób co najmniej dziwny.
Warto też zwrócić uwagę na rozpracowywanie przeszłości. Wszystkich. Czy i dziś jest inaczej? Śmiem wątpić.
Ciężko oceniać walory "artystyczne" tej książki - nie takie było przecież jej przeznaczenie. W relacjach Światło się powtarzał, no ale nie o to przecież chodzi.
Nie należy książki tej traktować w oderwaniu od rzeczywistości. Życie pokazuje, że ludzkość na błędach się nie uczy.
Oczywiście, ważny jest walor historyczny, ale przez niego należy patrzeć na teraźniejszość i w przyszłość.
Ku przestrodze.

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Ta książka stanowiła ogromny wstrząs dla systemu. Płk. Światło uciekając na Zachód odsłonił wiele tajemnic PRL-u. Inna sprawa, że z niego samego była niezła kanalia.

martolina | 2014-08-17

szczegółowy zapis systemu totalitarnego w Polsce w jego początkowym okresie, książka skłoniła mnie do przesłuchania audycji Radia Wolna Europa i uświadomiłam sobie że jako kilkuletnie dziecko z dziadkiem słuchałam RWE

książek: 2009
gorofil | 2016-03-30