Pretty Little Liars

Okładka książki Pretty Little Liars Sara Shepard
Okładka książki Pretty Little Liars
Sara Shepard Wydawnictwo: HarperTeen Cykl: Pretty Little Liars (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pretty Little Liars (tom 1)
Pretty Little Liars
HarperTeen
2006-11-03
2006-11-03
978-0060887308
pretty little liars sara shepard

Bogate, piękne i popularne dziewczyny z wyższej klasy średniej żyjące w pięknym luksusowym miasteczku we wczesnych latach dwutysięcznych. Tajemnice, zakazane miłości i skandale, czyli wszystko czego można chcieć w lekkiej książce dla nastolatków z nutką kryminału. Książka jest tak naprawdę tylko wstępem do serii, na końcu mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Zdecydowanie sięgnę po drugi tom. Zobaczymy czy uda mi się przeczytać wszystkie szesnaście.

Mimo narratora trzecioosobowego i tego, że momentami zapominałam która jak wygląda (bo dziewczyn jest sporo, które mają swoich byłych, crushów czy dziewdzynę) naprawdę wciągnęło!!!
Na koniec trochę dreszczy dostałam, bardzo fajnie napisane, mimo że to nie moje klimaty ;)

(Książka mi przypomina coś typu serial ELITE, który przez tematykę mnie irytował, ale obejrzałam cały, bo się wkręciłam xD)

Szczerze? Mam cholernie mieszane uczucia.

Z jednej strony książkę czytało się szybko, byłam zaintrygowana „A.”, wysyłanymi przez nią liścikami i tajemnicami, które skrywają dziewczyny. Na plus poruszanie tematów takich jak zaburzanie odżywiania czy odkrywanie swojej orientacji, choć mam wrażenie, że zostały one potraktowane z mniejszą głębią, niż być mogły.

Z drugiej strony styl autorki jest dość nijaki, może nawet kiepski. Opisy są dość rzeczowe, nie wzbudzały we mnie żadnych emocji. Bohaterki były, łagodnie rzecz ujmując, głupie i irytujące. I jasne, każdy ma jakieś irytujące cechy, ale tutaj one są aż zbyt irytujące. Choć w każdym rozdziale się coś działo, tak naprawdę, akcja rozwijała się w ślimaczym tempie. W dodatku liczyłam na trochę więcej wiadomości od "A."

Szczerze? Mam cholernie mieszane uczucia.

Z drugiej...

Każda z paczki przyjaciółek skrywa swoje sekrety.
Kim jest A.? I czy ma coś wspólnego z zaginięciem najpopularniejszej dziewczyny w Rosewood?
Książkę czytałam 10 lat temu, dlatego czytając ją ponownie, przeniosłam się do swoich czasów szkolnych i przypominałam sobie swoje relacje z rówieśnikami, chłopakami, rodzicami i nauczycielami.
Mam duży sentyment do tej serii.
Kryminalny wątek i miłosne rozterki z pewnością przypadną do gustu nastolatkom, które lubią zagadki i klimat Amerykańskiego liceum.

Każda z paczki przyjaciółek skrywa swoje sekrety.
Mam duży sentyment do tej serii....

Różnica pomiędzy serialem a książka jest uderzająca! Książkę czyta się bardzo szybko, jest ona bardziej dla nastoletnich czytelników, ale mimo wszystko bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Mam nadzieję, że przeczytam wszystkie części, chociaż często nudzę się czytając serie 😅

Dla bardzo młodych osób myślę, że książka i cała seria będzie w porządku, jednak nie dla starszych. Historia, jak i całe to opisywanie wszystkiego jest po prostu...głupiutkie? Puste? Takie mam wrażenie. Skusiłam się ponownie po pierwszą część, bo chciałam zobaczyć, co kiedyś mnie podkusiło, że przeczytałam parę części, jednak po tych paru latach widzę, jak bardzo moje podejście do książek i życia się zmieniło i muszę stwierdzić, że to nie dla mnie.

Toxic, socially damaging, unhinged, problematic, irresponsible, inappropriate. Couldn't help but binge.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jako fanka serialu z ciekawości sięgnęłam po książki i znowu jestem zachwycona! Doskonałe kreacje i napięcie. Już wiem, że przeczytam wszystkie tomy!

Fajna, a jakże.
Czasem rażą mnie różnice z serialem, który celowo zaczęłam oglądać przed sięgnięciem po książkę, ale pewnie byłoby tak samo, gdybym najpierw ją przeczytała 🤪
Tyle że... Hanna brunetką / ciemnorudą? A Mona i Emily (!) blondynkami?! Nie, to nie tak! To na odwrót! 😛

Fajna, a jakże.

Po zobaczeniu serialu o tym samym tytule postanowiłam zobaczyć czym się różnią książki od wspaniałego serialu. Książkę pochłonęłam w parę godzin, czyta się ją w zawrotnym tempie. Książka pokazana jest z różnych perspektyw: Hanna, Aria, Spencer i Emily przez co książka jest bardzo ciekawa i nie można się od niej oderwać. Z każdym rozdziałem dowiadujemy się o kolejnych tajemnicach skrywanych przze każdą z bohaterek.Styl pisania autorki jest bardzo lekki, sięgam po kolejnym tom z serii. Bardzo polecam!

• Pretty Little Liars

Sara Shepard Pretty Little Liars Zobacz więcej