angielski

Whether or not you believe in fate, or luck, or love at first sight, every romance has to start somewhere. MEET CUTE is an anthology of original short stories featuring tales of “how they first met” from some of today’s most popular YA authors. Readers will experience Nina LaCour’s beautifully written piece about two Bay Area girls meeting via a cranky customer service Tweet, Sara...

Readers will experience Nina LaCour’s beautifully written piece about two Bay Area girls meeting via a cranky customer service Tweet, Sara Shepard’s glossy tale about a magazine intern and a young rock star, Nicola Yoon’s imaginative take on break-ups and make-ups, Katie Cotugno’s story of two teens hiding out from the police at a house party, and Huntley Fitzpatrick’s charming love story that begins over iced teas at a diner. There’s futuristic flirting from Kass Morgan and Katharine McGee, a riveting transgender heroine from Meredith Russo, a subway missed connection moment from Jocelyn Davies, and a girl determined to get out of her small town from Ibi Zoboi. Jennifer Armentrout writes a sweet story about finding love from a missing library book, Emery Lord has a heartwarming and funny tale of two girls stuck in an airport, Dhonielle Clayton takes a thoughtful, speculate approach to pre-destined love, and Julie Murphy dreams up a fun twist on reality dating show contestants.

źródło opisu: https://www.hmhco.com/shop/books/Meet-Cute/9781328759870

źródło okładki: https://www.hmhco.com/shop/books/Meet-Cute/9781328759870