Z prawa na lewo

Wydawnictwo: Buchmann
978-83-7670-588-0
biografia, polityka, lewica
pikowy

Ta książka to nie tylko osobiste wyznanie człowieka, który miał ogromny wpływ na obecny kształt naszego kraju, ale przede wszystkim cenna lekcja historii "z pierwszej ręki". Według najnowszych badań CBOS Ryszard Kalisz cieszy się, zaraz po prezydencie Bronisławie Komorowskim, największym zaufaniem Polaków. Jest także najchętniej zapraszanym przez media politykiem. Ryszard Kalisz "jeden na...

Ryszard Kalisz "jeden na jeden" rozmawia z Krzysztofem Kotowskim - pisarzem, dziennikarzem i autorem kilkunastu książek i tomików poetyckich.

Historia błyskotliwej kariery prawnika, a następnie polityka - sekretarza stanu i szefa kancelarii Prezydenta, współautora dzisiejszej Konstytucji, posła, ministra spraw zagranicznych, jednego z liderów SLD.

Osobiste spojrzenie zwykłego człowieka, jakim zawsze chciał być, ale także najpopularniejszego polityka obecnej opozycji, na historię III RP.

Tajniki zakulisowych politycznych gier, korytarzy sejmowych, historia konfliktu "słusznych" i "wykluczonych" oraz wnikliwa analiza największych afer ostatniego ćwierćwiecza.

Intrygującym dodatkiem do wywiadu jest "Podręcznik do ludzi", czyli alfabet Ryszarda Kalisza - nazwiska znanych, ważnych i lubianych w autorskim wyborze i przedstawieniu.

źródło opisu: Wydawnictwo Buchmann, 2012

źródło okładki: od wydawcy

Piotrek | 2014-05-22
Przeczytana: 21 maja 2014

Z zasady nie ruszam książek politycznych przed szaloną demagogią, która ma na celu nawracać kolejne pokolenia Polaków. Z Ryśkiem Kaliszem, ku mojemu zaskoczeniu, jest inaczej. Skusiłem się, bo SLD nie jest już głównym graczem na naszej scenie politycznej i tym bardziej książka ta, wcale nie odwraca naszej głowy i sumienia "w lewo".

Ryszard Kalisz, uznawany za najpopularniejszego komentatora życia politycznego, wyważonego polityka i moim zdaniem faceta, który jako jedyny mówi cokolwiek "z sensem", opowiada nam o naszym państwie z perspektywy adwokata, faceta bez bawełnianej marynarki i skórzanej teczki na dokumenty. Dowiemy się dlaczego teraz rządzą ci a nie inni, dodatkowo Pan Ryszard opowie jak to było dawniej na scenie politycznej.

Myślę, że to cenna lekcja historii Polski, w pigułce, ale zawsze.
Starsi czytelnicy będą zadowoleni, także niestety ci, którzy "szukają dziury w całym". Czuć, że książka swoją formą i polotem, powinna trafić do młodego Polaka. Przychylam się do...

Meryoli | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Bardzo ciekawy opis polskiej sceny politycznej po 89 roku. W ciekawy sposób przedstawione są ważne wydarzenia polityczne ostatnich dwóch dekad a także sylwetki głównych graczy politycznych. Polecam książkę wszystkim, nie tylko osobom o lewicowych poglądach.

MiejskaLegenda | 2013-06-25
Przeczytana: czerwiec 2013

http://miejskalegenda.blogspot.com/ Chociaż nie zawsze zgadzam się z decyzjami politycznymi Ryszarda Kalisza, muszę przyznać iż bardzo go lubię. Uważam go za człowieka wyjątkowo inteligentnego, posiadającego ogromną wiedzę, w większości przypadków wyważonego i obiektywnego, a także niezwykle (jak na polityka) sympatycznego. Nie bez kozery według badań CBOS Kalisz uznawany jest za jednego z najbardziej zaufanych działaczy sceny politycznej, a w studiach telewizyjnych i radiowych najmilej widzianym gościem. Lektura książki „Z prawa na lewo – osobisty alfabet Kalisza” była dla mnie zatem samą przyjemnością. Nasz bohater dzieli się w niej swoimi spostrzeżeniami na temat najważniejszych wydarzeń w kraju (począwszy od Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca) a także opiniami o 70 najbardziej znanych osobistościach polskiego życia publicznego. Tekst okraszony jest fotografiami pochodzącymi z prywatnego archiwum Kalisza (w tym zdjęcie z 1975 r. gdzie mamy okazję podziwiać szczupłego i...

Chemik | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Wiele ciekawych wątków, R. K. ciekawie opowiada, ale też wiele tematów bardzo powierzchownie zarysowanych, a szkoda.
Indeks osób w trzeciej części też krótkawy.

michau89 | 2015-02-01

Książka ciekawa, niektóre partie w książce były przemilczane, niektóre opisane zbyt obszernie. Jednak godna polecenia.

bookcase | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Z BIBLIOTEKI
Przeczytana: 12 września 2013

Mimo mojej ogromnej sympatii do posła Kalisza książka mnie rozczarowała. Trochę słaba:(

cornee | 2017-12-20
Przeczytana: 2014 rok