Z prawa na lewo

Okładka książki Z prawa na lewo Ryszard Kalisz, Krzysztof Kotowski
Okładka książki Z prawa na lewo
Ryszard KaliszKrzysztof Kotowski Wydawnictwo: Buchmann biografia, autobiografia, pamiętnik
Buchmann
2012-10-17
2012-10-17
978-83-7670-588-0
biografia polityka lewica

Szanuję faceta, a w książce są barwne opisy ludzi,polecam

Szanuję faceta, a w książce są barwne opisy ludzi,polecam

Zdecydowanie za krótka, lubię Kalisza bardzo, a tu tak nagle się wszystko urwało.

Bardzo ciekawy opis polskiej sceny politycznej po 89 roku. W ciekawy sposób przedstawione są ważne wydarzenia polityczne ostatnich dwóch dekad a także sylwetki głównych graczy politycznych. Polecam książkę wszystkim, nie tylko osobom o lewicowych poglądach.

Książka ciekawa, niektóre partie w książce były przemilczane, niektóre opisane zbyt obszernie. Jednak godna polecenia.

Z zasady nie ruszam książek politycznych przed szaloną demagogią, która ma na celu nawracać kolejne pokolenia Polaków. Z Ryśkiem Kaliszem, ku mojemu zaskoczeniu, jest inaczej. Skusiłem się, bo SLD nie jest już głównym graczem na naszej scenie politycznej i tym bardziej książka ta, wcale nie odwraca naszej głowy i sumienia "w lewo".

Ryszard Kalisz, uznawany za najpopularniejszego komentatora życia politycznego, wyważonego polityka i moim zdaniem faceta, który jako jedyny mówi cokolwiek "z sensem", opowiada nam o naszym państwie z perspektywy adwokata, faceta bez bawełnianej marynarki i skórzanej teczki na dokumenty. Dowiemy się dlaczego teraz rządzą ci a nie inni, dodatkowo Pan Ryszard opowie jak to było dawniej na scenie politycznej.

Myślę, że to cenna lekcja historii Polski, w pigułce, ale zawsze.
Starsi czytelnicy będą zadowoleni, także niestety ci, którzy "szukają dziury w całym". Czuć, że książka swoją formą i polotem, powinna trafić do młodego Polaka. Przychylam się do tego stwierdzenia, bo nie ma tu nawoływania do lewicy, ani "odzyskania Polski z rąk obcych" a jedynie prośba o wyrobienie sobie zdania na temat tego co widzimy i słyszymy w radiu czy telewizji.

A trzeba przyznać, że Ryszard Kalisz nie chowa się za Leszkiem Millerem, ani Aleksandrem Kwaśniewskim, tylko opowiada i krytykuje prosto z mostu. Dopełnieniem tego jest "alfabet Kalisza" czyli rozdział końcowy z sylwetkami popularnych polityków i opinią samego autora na ich temat. Miejscami są to mocne słowa.

Przeczytajcie, jak nie z zamiłowania politycznego, to chociaż z ciekawości, bo moim zdaniem jest co czytać.

Ryszard Kalisz, uznawany za...

Wiele ciekawych wątków, R. K. ciekawie opowiada, ale też wiele tematów bardzo powierzchownie zarysowanych, a szkoda.
Indeks osób w trzeciej części też krótkawy.

Indeks osób w trzeciej części też krótkawy.

Mimo mojej ogromnej sympatii do posła Kalisza książka mnie rozczarowała. Trochę słaba:(

http://miejskalegenda.blogspot.com/ Chociaż nie zawsze zgadzam się z decyzjami politycznymi Ryszarda Kalisza, muszę przyznać iż bardzo go lubię. Uważam go za człowieka wyjątkowo inteligentnego, posiadającego ogromną wiedzę, w większości przypadków wyważonego i obiektywnego, a także niezwykle (jak na polityka) sympatycznego. Nie bez kozery według badań CBOS Kalisz uznawany jest za jednego z najbardziej zaufanych działaczy sceny politycznej, a w studiach telewizyjnych i radiowych najmilej widzianym gościem. Lektura książki „Z prawa na lewo – osobisty alfabet Kalisza” była dla mnie zatem samą przyjemnością. Nasz bohater dzieli się w niej swoimi spostrzeżeniami na temat najważniejszych wydarzeń w kraju (począwszy od Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca) a także opiniami o 70 najbardziej znanych osobistościach polskiego życia publicznego. Tekst okraszony jest fotografiami pochodzącymi z prywatnego archiwum Kalisza (w tym zdjęcie z 1975 r. gdzie mamy okazję podziwiać szczupłego i długowłosego Rysia, który pali fajkę na prywatce u koleżanki). Wywiad rzekę z Kaliszem prowadzi Krzysztof Kotowski – znany pisarz, poeta, dziennikarz telewizyjny i radiowy, który często prowokuje swojego rozmówcę do wydania opinii na tematy kontrowersyjne, takie jak afery agenturalne i korupcyjne, sprawa Olewnika i katastrofa smoleńska. Kalisz daje nam okazję do zapoznania się z przebiegiem jego błyskotliwej kariery, której najważniejszymi etapami było współtworzenie obecnej konstytucji, objęcie stanowiska sekretarza stanu i pełniącego obowiązki szefa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz uznanie za wybitnego i wszechstronnego prawnika oraz jednego z najbardziej wpływowych polityków SLD. Nie brakuje również wątków bardziej osobistych – Kalisz dzieli się opowieściami i anegdotami z życia prywatnego, zachowując przy tym ogromną klasę i umiar. Bohater książki wprowadza nas w arkana rozgrywek politycznych, opisuje realia życia sejmowego, a przede wszystkim dokonuje odśrodkowej analizy dziejów III RP, która daje świeży pogląd na niektóre znane wydarzenia. Interesującym elementem książki jest również wspomniana charakterystyka kilkudziesięciu znanych postaci, które Kalisz zna osobiście, zatem w jego opiniach zawsze znajduje się nuta prywatnej refleksji. Grzegorz Lato, Antoni Macierewicz, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Komorowski, Joanna Mucha, Tadeusz Rydzyk, Jarosław Kaczyński i Donald Tusk to zaledwie garstka z siedemdziesięciu zwięzłych portretów które ukazał tu autor. W tej części książki wyłania się kolejna cecha Kalisza, którą bardzo w nim lubię – pomimo tego, że Kalisz nie każdego darzy sympatią, zawsze wypowiada się o nim z rozwagą, szacunkiem i zawsze stara się znaleźć w nim coś pozytywnego. A że Kalisz jest świetnym erudytą, o niezwykle ciekawym sposobie wypowiadania się i ujmującym poczuciu humoru, książkę czyta się świetnie. Polecam!

• Biografie
  • Polska
  • Publicystyka, nauka

Dodaj cytat z książki Z prawa na lewo