Vierundzwanzig Stunden aus dem Leben einer Frau
Inne
mantra

Inne wydania

W prezentowanym zbiorze zamieszczono cztery najbardziej znane nowele autora: Amok, List od nieznajomej, 24 godziny z życia kobiety i Nowelę szachową.

Olala | 2015-04-29
Przeczytana: 28 marca 2015

Cóż to za przepiękna książka.Dawno nie czytałam opowiadań które by mnie tak poruszyły. Cudowne konstrukcje postaci, w których zagłębiamy się całym sobą. Nie mogłam doczekać się kolejnych opowieści, jednocześnie nie chcąc kończyć obecnie czytanej. Opowiadania przepełnione są ludzką niedolą, kobietami na oślep pędzącymi za swoją oddalająca się miłością, niespełnionymi uczuciami, łzami. Mnie chyba najbardziej ujęło opowiadanie pt "List od nieznajomej". Coś przepięknego.Pozostaje mi tylko ubolewać nad tym, że Zweig jest tak mało popularny w naszym kraju.
P.S. jednocześnie czytałam jeden z tomów Alice Munro, no i z przykrością muszę stwierdzić, że nie mogą się one nawet równać z opowiadaniami zawartymi w tym tomie.

Łukasz Witt | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Bez cienia wątpliwości mogę napisać, że Stefan Zweig należy do ścisłej czołówki pisarzy, których twórczość dotychczas poznałem. Zachwyciła mnie "Dziewczyna z poczty", dlatego szukałem jego kolejnych pozycji. Trafiłem na "24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania". Już pierwsze strony wskazywały, że to nie będą nijakie opowieści. Przede wszystkim zauważalna jest w nich głęboka analiza psychiki bohaterów. Piękny język wprowadzał mnie w rozkoszną atmosferę, co potęgowało czytanie na świeżym powietrzu. Aż chciałem czytać sobie na głos i delektować się wyszukanymi porównaniami, metaforami. Historie są o czymś, mocno intrygujące, widać w nich większy zamysł. W pierwszych trzech opowiadaniach na pierwszy plan wybija się temat obsesyjnej miłości, z której demonami zmaga się mężczyzna, jak i kobieta w średnim wieku oraz młoda dziewczyna. Co warte odnotowania, widać różnicę w jej przeżywaniu przez poszczególnych bohaterów, naprawdę kapitalna praca autora. Oczywiście są poruszane w...

Magdalena Gościniak | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Namiętność - tym słowem określiłabym każde z 9 opowiadań tego zbioru. Afekt i piękny język, którym został zapisany.

Opowiadania Zweiga to czytelnicza rozkosz - cudowne konstrukcje zdań, interesujące opisy, ciekawy rys psychologiczny, przepiękny detal. Stara, dobra szkoła klasycznej prozy. Czytelnik "wchodzi" między słowa, wyobraźnia rozpoczyna rysować obrazy, pojawiają się emocje…

Namiętność w tej prozie odmienia się przez wszystkie przypadki i rodzaje. "Amok" opowiada o lekarzu, którego pewnego dnia odwiedza nieznajoma kobieta. "Kobieta i krajobraz" to zmysłowa jedność wyobraźni i rzeczywistości. "List od nieznajomej" to historia miłości pełnej tajemnic i sekretów. "Ulica w świetle księżyca" to opowiadanie o mocy nienawiści. "Leporella" podnosi temat ślepego przywiązania i całkowitego oddania. "24 godziny z życia kobiety" to traktat o hazardzie. "Zbiór, którego nie było" przywołuje pasję i kłamstwo. "Mendel od książek" opowiada o żarliwym antykwariuszu. "Nowela szachowa"...

Pelagia | 2012-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Babskie
Przeczytana: 19 maja 2012

Opowiadania sprzed niemalże 100lat, są tak plastycznie napisane, że czyta się jak baśnie. Magicznie przenoszą nas w świat parowców i transatlantyckich podróży, prawdziwych kolekcjonerów, baronów, nieskażonych krajobrazów i nieprawdopodobnych ludzkich historii w zderzeniu z tymi najtragiczniejszymi ubiegłego wieku.

prawdziwyninja | 2016-12-15
Na półkach: 2016, Przeczytane

Nie przepadam za opowiadaniami. Czyta się je z reguły bardzo szybko, szybko również ulatują z pamięci.
W tym przypadku z pamięci na pewno nie ulecą, gdyż są niesamowicie barwne i człowiek długo o nich później myśli.

adela | 2013-04-30
Przeczytana: 2013 rok

Warto przeczytać, choćby dla samej Noweli Szachowej.

deadboy | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Dobra, nieco ciężka książka - a właściwie zbiór opowiadań. Dużo w niej psychologicznych analiz, obsesji, pragnień. Zweig musiał być bardzo inteligentnym oraz wrażliwym obserwatorem ludzkiego życia.

Sylwia_a | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Dla fanów oldschoolowych narracji. Nowela szachowa, wybitny przykład nerdyzmu.

Justyna Henczel | 2014-03-11

Mistrzostwo- kwintesencja mądrości i umiejętności obserwacji jak i znajomości natury ludzkiej.

evil | 2012-05-08

pierwszy raz przeczytalam w liceum i niezmiennie sa na liscie ulubionych ksiazek