Gawędy o drzewach

popularnonaukowa
Arkona
1993-01-01
1988-01-01
esej drzewa legendy botanika drzewa

Książka do której wracam.

Książka do której wracam.

2071

Książka stara i niewznawiana. Widocznie wydawcy doszli do wniosku, że to już nie pójdzie, że nikogo nie zainteresuje. A mnie urzekła. Składają się na nią minimonografie drzew ułożone solidnie w porządku alfabetycznym. Każda z nich zawiera informacje o odmianach, wymaganiach poszczególnych gatunków, które z całą pewnością nie zadowolą nawet ogrodników amatorów. Ale zawierają także wiadomości dotyczące tego kiedy i w jaki sposób to drzewo pojawiło się na naszych ziemiach, jakie wiązały się z nimi a czasem do tej pory wiążą przesądy, wierzenia, podania. I to jest to, co tygryski lubią najbardziej. Urocza lektura pozwalająca scalić się ze światem. Polecam!

Bardzo ciekawa pozycja botaniczno-etnograficzna. Ukazuje związek drzew z obyczajami, postaciami historycznymi, legendami, przyslowiami. Polecam.

Książka przydatna zarówno dla osób, które nic nie wiedzą o drzewach, jak i tych, którzy mają pewną orientację w temacie. Opisuje drzewa w szerszym kontekście, nie tylko przyrodniczym. Autorka podaje ich znaczenie w kulturze ludowej, wierzeniach, mitologii etc. Z całą pewnością jest to zaleta książki, niemniej jednak miejscami opisy są zbyt rozciągnięte i mniej ciekawe. Podsumowując- polecam szczególnie dla dendrologów amatorów:)

Autorka przedstawia 44 rosnące w naszym kraju drzewa w formie opowiadań. Poza podstawowymi informacjami, które można odnaleźć w podręcznikach szkolnych lub leksykonach, prezentuje ich związek z obyczajami, postaciami historycznymi, legendami. Przykładem może być mało znane, choć nie bardzo eleganckie, staropolskie przysłowie nawiązujące do kaliny: Pan Bóg za glinę, ja za kalinę. Cóż ono znaczy? Ano, gdy komuś wiekowa żona umrze

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych przyrodą. Dla amatorów, ale i dla specjalistów - dendrologów, architektów krajobrazu, ogrodników, leśników, przyrodników, arborystów, a nawet etnografów itp.
Dobrze jest się poruszać po świecie przyrody, nie tylko mając wiedzę typowo botaniczną, ale posiadać także klucz do sfery niewidzialnej - wierzeń, mitów czy tradycji z danym drzewem związanych. Ta książka to skarbnica wiedzy właśnie o tym świecie.
Jest tylko jedno ale.
Pierwsze wydanie tej książki pochodzi z 1983 r. Ponad 3 dekady to w dendrologii jest, delikatnie mówiąc, przepaść. Marzy mi się, żeby tę książkę wznowić, a przy okazji uaktualnić (np. nazwy łacińskie, odświeżyć ranking najstarszych dębów itp.),wzbogacić (np. o szrotówka w rozdziale o kasztanowcu, nowe popularne gatunki i odmiany drzew) i dokonać korekty przez specjalistów. Autorka nie była dendrologiem, co niestety czasem dawało się odczuć. Pomijając te drobne amatorskie potknięcia, książka mogłaby się stać podręcznikiem dla wszystkich tych, którzy chcą, patrząc na drzewo, widzieć nie tylko ulistnienie okółkowe, przetchlinki, szyję korzeniową czy kubiki drewna, ale także wieki tradycji, wierzeń i cały ten kontekst kulturowy, którego jesteśmy niegodnymi dziedzicami.

Czytam tę książkę po raz drugi po dwudziestu latach strona po stronie. W ciągu tych lat często jednak sięgałam do niej po informacje. Trudno mi powiedzieć, co bardziej cenię - obfitość i wszechstronność informacji, czy ciepło i szacunek dla drzew emanujące z tekstów.

• Przyroda
  • Trees
  • Mam e-book

Dodaj cytat z książki Gawędy o drzewach