Gawędy o drzewach

Wydawnictwo: Arkona
83-83546-06-5
esej, drzewa, legendy, botanika, drzewa

Autorka przedstawia 44 rosnące w naszym kraju drzewa w formie opowiadań. Poza podstawowymi informacjami, które można odnaleźć w podręcznikach szkolnych lub leksykonach, prezentuje ich związek z obyczajami, postaciami historycznymi, legendami. Przykładem może być mało znane, choć nie bardzo eleganckie, staropolskie przysłowie nawiązujące do kaliny: Pan Bóg za glinę, ja za kalinę. Cóż ono znaczy? Ano, gdy komuś wiekowa żona umrze

Pierwszy raz czytałam tę książkę jakieś dwadzieścia lat temu. Teraz sięgnęłam po nią po raz drugi. Wtedy czytałam ją z wielkim zainteresowaniem, bo też autoraka podała naprawdę wiele informacji. Dziś jednak czyta się tę książkę zupełnie inaczej. Tyle się zmieniło, lasy skurczyły się przez te lata znacznie, wiele starych drzew już nie ma. Jednak miłość i szacunek do nich w moim sercu pozostała. I chociaż w książce tej akurat mało jest o prawdziwej mocy drzew, to cieszy mnie, iż człowiek na powrót do tej wiedzy wraca.

Alinka | 2010-08-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1989 rok

Czytam tę książkę po raz drugi po dwudziestu latach strona po stronie. W ciągu tych lat często jednak sięgałam do niej po informacje. Trudno mi powiedzieć, co bardziej cenię - obfitość i wszechstronność informacji, czy ciepło i szacunek dla drzew emanujące z tekstów.

Łukasz | 2016-01-28
Przeczytana: 04 marca 2016