Oj, nie przez próg, nie przez próg

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7255-905-8
poradniki
agasta

Przesądy, zabobony, gusła, wróżby, proroctwa... Zdawałoby się, że to już zamierzchła przeszłość, że my, wychowani w kulturze umysłowej XX wieku, jesteśmy wolni od wszelkich magicznych pojęć i praktyk. Że jednak tak nie jest, świadczy choćby nieustająca popularność wszelkich senników i horoskopów (nie przypadkiem drukują je niemal wszystkie czasopisma). czy można im wierzyć? I czy rzeczywiście trzynastego, a już nie daj Boże w piątek lepiej z domu nie wychodzić? Bzdura czy rzeczywiście jednak jest coś na rzeczy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynosi książka Marii Ziółkowskiej, która w kilkudziesięciu felietonach próbuje nieco zracjonalizować zachowania magiczne współczesnego człowieka. A że przy okazji sięga głęboko w historię, szukając ich korzeni, lekka na pozór lektura pokaźnie wzbogaca naszą wiedzę.

Isadora | 2011-03-17

Czy rzeczywiście dawnymi czasy pod progiem chowano zmarłych? Dlaczego coś tak makabrycznego jak powróz wisielca przynosi szczęście? Co oznacza określenie "feralne dni"? Jaka jest geneza łańcuszków szczęścia? Dlaczego wycie psa zwiastuje rychłą śmierć? O co chodzi tak naprawdę z rozbitym lustrem i niemalowanym drewnem? Skąd wziął się zwyczaj rzucania ziemi na trumnę?
Na te i inne pytania odpowie nam zabawny,napisany z dużą dawką humoru leksykon. Wyjaśni pochodzenie i znaczenie przeróżnych zabobonów oraz przesądów - nie tylko tych najbardziej popularnych jak rozsypana sól czy podkowa na progu, ale także tych mniej znanych, związanych choćby z pożyczaniem igieł czy chuchaniem.
Autorka przekonuje nas, jak wiele w naszym nowoczesnym, cywilizowanym życiu pozostało z tradycyjnego sposobu myślenia odziedziczonego nie tylko po pradziadkach, ale nawet po naszych słowiańskich przodkach.
Uświadamia nam, jak wiele z dawnych, magicznych praktyk i przesądów funkcjonuje, zazwyczaj zupełnie...

Xymena | 2011-05-04
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Przyznam szczerze, że odrobinę się zawiodłam... Uwielbiam książki Marii Ziołkowskiej, zwłaszcza jej savoir-vivre dla młodzieży, a ta pozycja wydała mi się zbyt ogólnikowa.

Jednak z dużym zainteresowaniem przeczytałam szereg ciekawostek na temat przesądów i zabobonów, z niejakim zdziwieniem odnotowując informację, że spora ich część, to nie tylko nasze wymysły, ale fakty potwierdzone naukowo o_O

Konrad | 2016-08-18
książek: 1985