Oj, nie przez próg, nie przez próg

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7255-905-8
poradniki
agasta

Przesądy, zabobony, gusła, wróżby, proroctwa... Zdawałoby się, że to już zamierzchła przeszłość, że my, wychowani w kulturze umysłowej XX wieku, jesteśmy wolni od wszelkich magicznych pojęć i praktyk. Że jednak tak nie jest, świadczy choćby nieustająca popularność wszelkich senników i horoskopów (nie przypadkiem drukują je niemal wszystkie czasopisma). czy można im wierzyć? I czy rzeczywiście trzynastego, a już nie daj Boże w piątek lepiej z domu nie wychodzić? Bzdura czy rzeczywiście jednak jest coś na rzeczy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynosi książka Marii Ziółkowskiej, która w kilkudziesięciu felietonach próbuje nieco zracjonalizować zachowania magiczne współczesnego człowieka. A że przy okazji sięga głęboko w historię, szukając ich korzeni, lekka na pozór lektura pokaźnie wzbogaca naszą wiedzę.

Magda Kapłańska | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Ciekawa ksiażką dotycząca współczesnych zabobonów. Stara się tłumaczyć skąd wizięły się dane przesądy oraz ukazjuję ich zmienną formę we współczesnym świecie.

Xymena | 2011-05-04
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Przyznam szczerze, że odrobinę się zawiodłam... Uwielbiam książki Marii Ziołkowskiej, zwłaszcza jej savoir-vivre dla młodzieży, a ta pozycja wydała mi się zbyt ogólnikowa.

Jednak z dużym zainteresowaniem przeczytałam szereg ciekawostek na temat przesądów i zabobonów, z niejakim zdziwieniem odnotowując informację, że spora ich część, to nie tylko nasze wymysły, ale fakty potwierdzone naukowo o_O

Konrad | 2016-08-18
książek: 2090