Bękart Eddiego

2003-01-01
2003-01-01
Ewa Horodyska
William Kowalski literatura amerykańska

Piękna, przejmująca opowieść. Jedna z najlepszych, które kiedykolwiek przeczytałam. Styl autora jest tak plastyczny, liryczny i emocjonalny, że chyba nie można przejść obok tego faktu obojętnie - jakaś łza musi się w oku zakręcić :)

Do tej książki podchodziłam bardzo sceptycznie. Wypożyczyłam ją z biblioteki, ale długo leżała na półce i omijałam ją, czekając na odpowiedni moment. Może poniekąd bałam się rozczarowania jej treścią?

Nie mniej jednak zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Pokazuje, jak wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa rodzina oraz korzenie, z jakich się wywodzi. Pokazuje także, że zawsze będziemy synami naszych ojców i wnukami dziadków, niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy tego uniknąć.

Ta książka bardzo mnie poruszyła. W swojej prostocie zawiera jasny i prosty przekaz, ukryte emocje. Ukazuje wiele tajemnic z przeszłości, którą odkrywa się pomału, na każdej stronie książki.

Książka na tyle interesująca, że warto po niąsięgnąć.

Billy Mann, nieślubne dziecko Eddiego Manna i nieznanej kobiety, zjawia się w koszyku pod drzwiami domu, gdzie samotnie mieszka jego dziadek, Thomas Mann (nie mylić z tym pisarzem).
Dziadek Eddiego, topiący smutki w butelce whisky, ofiarowuje wnukowi miłość i fascynujące opowieści o rodzinie Mannów. Eddie zakochuje się od małego w Annie Simpson, córce brutala, który ją od dzieciństwa gwałcił, a gdy się to wydało, Anna ucieka w wieku 16 lat do Kanady, do Montrealu, gdzie Eddie ją odwiedza, lecz jak szybko tam pojechał, tym szybciej wrócił, ponieważ Anna strasznie się zmieniła.
Eddie wraca do rodzinnego Manville, gdzie wciąż nie może przestać mysleć o Annie i łudzić się, że ona się zmieni. Niestety, na próżno...

Wspaniała, liryczna książka, przy samym końcu można się było naprawdę wzruszyć.

Dla mnie książka świetna i ciekawa, mimo że są momenty które wieją nudą. Ogólnie jednak wracam do tej książki co roku i po jej skończeniu myślę o niej cały czas.
Zdecydowanie polecam

2020
Wróciłem do tej książki po kilku latach i czuje się jakbym spotkał się znowu z zapomnianym, ale jakże wspaniałym przyjacielem. Dla mnie ta książka po prostu coś w sobie ma. Polecam każdemu!!!

Zdecydowanie polecam

2020

Pewnego pięknego dnia,zdumienie i nie dowierzanie u Thomasa Manna sięga zenitu.Kiedy na progu swej posiadłości-,której lata świetlne już dawno minęły- znajduje koszyk z płaczącym zawiniątkiem.
I tu zaczyna się piękna historia,bo otóż w zawiniątku leży wnuk Thomasa.Chłopiec przypomina kropka w kropkę przypomina swego ojca,a zarazem syna Thomasa Eddiego Manna.Który to nieszczęśliwie zginął w Wietnamie, będąc pilotem myśliwca.
Zaś matka samemu seniorowi rodu jest nieznana.Od tej chwili dotknięty samotnością i życiem w pojedynkę dziadek,uczy się relacji z drugim człowiekiem- swym małym wnuczkiem.
Od pierwszego karmienia rodzi się wielka i mocna wieź między obojgiem.Podczas takich chwil dziadek snuje opowieść o rodzie Mannów,o słynnym ojcu pilocie myśliwca,później zaś stara się przekazać wartości jakimi powinien wnuczek kierować się w swym życiu.
Pieczo łowicie pilnowany przez dziadka mały William Amos Mann IV-Billy wyrasta na chłopca, dla którego dziadek i jego opowieści są wartościami na całe życie.

"Pojawiłem się na tym świecie w taki sam sposób jak większość bękartów - przez zaskoczenie. To jedyny fakt dotyczący moich początków, o których wiem".

Tymi słowami rozpoczyna swoją opowieść główny bohater powieści - Billy. Bękart Eddiego - słowa-klucze, które naznaczyły całe jego życie. Jest synem Eddiego Manna, pilota poległego w Wietnamie, lecz o swojej matce Billy zupełnie nic nie wie, nawet nie zna jej imienia.

Pewnego sierpniowego dnia Thomas Mann znajduje malutkiego Billy'ego pod drzwiami swojego domu. Już od pierwszej chwili nie ma wątpliwości, że noworodek jest jego wnukiem. Postanawia się nim zająć. Odtąd między osamotnionym i zgorzkniałym Thomasem a chłopcem rodzi się niezwykła więź. Billy, choć pozbawiony matki i ojca, nie może narzekać na brak miłości. Dziadek stara się zająć wnukiem najlepiej jak potrafi, choć popełnia wiele błędów. Z czasem Billy'ego jednak zaczyna uwierać niewiedza na temat swojej przeszłości. Chce dowiedzieć się, jak doszło do spotkania jego rodziców, kim była jego matka. Czuje, że brak mu tzw. korzeni, które mogłyby go usadzić w rodzinnej historii. Tę pustkę w pewnym stopniu rekompensują mu fascynujące opowieści dziadka o swoich własnych doświadczeniach, jak i jego przodków. Wyjaśniają one Billy'emu znaczenie odwagi i honoru, a także tchórzostwa i ucieczki przed odpowiedzialnością.

Jeśli miałabym określić, co w tej powieści jest najmocniejszym punktem, to są to z pewnością dzienniki Williama A. Manna III - przodka Billy'ego. Płynie z nich swoista mądrość, znajdziemy w nich dużo celnych spostrzeżeń dotyczących mechanizmów rządzących naturą człowieka.

"Bękart Eddiego" to interesująca powieść, która dostarczy nam wielu powodów do wzruszeń, ale także do uśmiechu. Być może sprawi, że zastanowimy się nad naszą własną rodzinną przeszłością i spróbujemy zrozumieć, czy jest ona dla nas bardzo ważna. Być może tak jak Billy potrzebujemy tego mocnego gruntu, na którym będziemy mogli kształtować własne życie, a które w przyszłości stanie się gruntem dla naszych dzieci i wnuków...

"Tak jak najokazalszy dąb runie, nie mając korzeni, tak samo człowiek, nie znając swoich przodków, padnie na ziemię niespełniony i bez marzeń. Nie łudźmy się, że zrozumiemy samych siebie, jeśli nie znamy tych, którzy byli przed nami".

Udało mi się tę nad wyraz uroczą książkę podłapać w bibliotece. Przyznam, że tego typu obyczajowe powieści ze szczyptą magii są chyba moim ulubionym gatunkiem. Jest w nich taka jakaś nostalgia, melancholia spowodowana wspomnieniami dawnych czasów.

Historia chłopca, wychowującego się tylko z dziadkiem w ogromnym domu, pamiętającym jeszcze wspaniałe lata, gdy był pełen gwaru i śmiechu licznej rodziny, urzekła mnie od pierwszej strony. Ktoś mógłby z pewnością powiedzieć, że fabuła nie jest porywająca, nie ma niespodziewanych zwrotów akcji, ot tak po prostu wydarzenia następują po sobie raz za razem. Cóż to prawda, ale tę książkę czyta się przede wszystkim dla długich, wspaniale skonstruowanych opisów, barwnych dialogów i cudownych opowieści. Niejednokrotnie dała mi ona powody do wielu różnych emocji - od śmiechu przez strach aż do licznych wzruszeń.

I tak jak to zwykle bywa w przypadku takich powieści, przeczytanie ostatnich stu stron odwlekałam w czasie przez ponad tydzień. Nie dlatego, że opowieść mnie znudziła. Po prostu musiałam się przygotować psychicznie na koniec, który jak już z doświadczenia wiem prawie zawsze jest trudny i przejmujący. I tym razem nie było inaczej. Okropnie się spłakałam... Lecz na szczęście z toni bezbrzeżnego smutku wypłynęła także nadzieja, zarówno dla mnie jak i dla głównego bohatera.

Długo czytałam tę książkę i równie dużo czasu zajęło mi zebranie się w sobie do napisania tej recenzji, a w sumie to wyszła mi ona bardziej jak opinia. W najbliższym czasie zamierzam sobie zorganizować jakoś drugą część tej przepięknej powieści. Jej autora śmiało można postawić na podium na równi z moim ulubieńcem i mistrzem gatunku Johnem Irvingiem.

Jeśli macie ochotę oderwać się na chwilę od literatury pełniej nieziemskich stworów, banalnych romansów i przerażających zbrodni to ta powieść będzie dla Was jak znalazł. Ja w każdym razie polecam.

Wspaniała książka, którą czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać! Pokazuje jak ważna w życiu każdego człowieka jest świadomość tego kim jest.

Moja ulubiona książka: od lat mnie rozczula

Moja ulubiona książka: od lat mnie rozczula