Zmiana

Okładka książki Zmiana Robert Hellenga
Okładka książki Zmiana
Robert Hellenga Wydawnictwo: Galaktyka Seria: Zapach Pomarańczy literatura piękna
Zapach Pomarańczy
Philosohy made simple
Galaktyka
2006-01-01
2006-01-01
Piotr Amsterdamski
powieść amerykańska

s. 58
Gdy mówił po hiszpańsku, był inną osobą - swobodniejszą, mniej niecierpliwą. Po hiszpańsku czas płynął wolniej. Opowiedzenie prostej anegdoty o czymś, co stało się na rynku, po angielsku zajęłoby mu dwie minuty, natomiast gdy mówił po hiszpańsku, trwało to kwadrans. Rozmawiając po angielsku, Medardo i on prawdopodobnie unikaliby pewnych tematów, na przykład filozoficznych planów i poszukiwań Rudy'ego.

s. 85
- Musi pan zdawać sobie sprawę, panie Harrington, że umieranie wcale nie przypomina zasypiania. Tylko nieliczni umierają z godnością. Co najwyżej pięć procent. Dla większości ludzi to bardzo bolesne doświadczenie.

s. 221
Życie to bolesny proces. Młodzi się starzeją, miłość gaśnie. Podróż nigdy nie jest takim wyzwoleniem, jakiego oczekujemy. Oscylujemy między znudzeniem a niepokojem.

s.230
Rudy wiedział, że jest rzeczą niebezpieczną pragnąć czegoś zbyt mocno. W tej sprawie zgadzali się wszyscy filozofowie. Temperuj swoje pragnienia. Ciesz się tym, co masz. Przestań chcieć, pożądać, pragnąć.

s. 270
Życie ma tylko takie znaczenie, jakie sami mu nadamy.

s. 58

Ilość stron: 286
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Czyta się to nawet dobrze, ale momentami treść była nudna. Nie na tyle jednak żeby nie skończyć czytać. Z ciekawości doczytałam do końca żeby się dowiedzieć co dalej z plantacją awokado głównego bohatera.
W książce jest dużo filozoficznych przemyśleń, zdarzają się też ciekawe cytaty.
Oceniam jako dobrą powieść.

Cytaty:
„Gdy myślał, że jakiś rozdział już zaraz się skończy, ciągnął się on w nieskończoność. Gdy sądził, że jest w połowie rozdziału, nagle następował koniec.” (str 4)
„Umieranie jest trudniejsze niż to sobie wyobrażałam. Myślałam, że śmierć to coś, co się zdarza, nie zaś coś, co musisz zrobić sam” (str 101)
„Medytacja polega na uświadomieniu sobie przepływu z chwili na chwilę.” (str 272)

Ilość stron: 286
W książce jest dużo filozoficznych przemyśleń, zdarzają się...

W zgiełku codzienności, w zamęcie współczesnego życia, znalazłem oazę spokoju, enklawę ciszy, nadziei i takie niesamowite wrażenie, że wszystko jest dokładnie takie, jakie być powinno. A jeśli jednak nie jest, to zawsze jeszcze jest czas na zmianę. To właśnie „Zmiana”.

Handel awokado, sprzedaż domu, normalne problemy z dorosłymi córkami, kupno farmy, a także słonica malująca obrazy czy jaskinia Platona, są jedynie tłem, podłożem. „Zmiana” tak naprawdę dotyczy najbardziej podstawowych kwestii filozoficznych: kim jestem, co to jest życie, jaki to wszystko ma sens, co ja tutaj robię, czy jestem szczęśliwy i czym jest szczęście?

„Zmiana” zajmuje się samą istotą filozofii, jej treścią, czyli najważniejszymi pytaniami stojącymi przed człowiekiem- i robi to w sposób tak lekki i delikatny, że przypomina to muśnięcie motyla. W każdym razie do lektury nie jest potrzebne żadne przygotowanie lub specjalna wiedza. Odrobina wrażliwości i pragnienie życia lepszego, pełniejszego, piękniejszego, całkowicie wystarczą.

Czym różni się moha od mokszy? Czy żeby osiągnąć szczęście rozum musi opanować namiętności i pragnienia? I co wspólnego ma migawka białych majtek Marylin Monroe w Słomianym Wdowcu z uniwersalną rzeczywistością? Na te i wiele innych ważnych pytań próbuje odpowiedzieć hodowca avokado w Teksasie. Jego głównym mottem życiowym jest "Rób jak uważasz, jeśli tego naprawdę chcesz". Książka poruszy wielbicieli Indii, Słoni, avokado i tajemniczych związków ludzi i losu.Ja zabieram sobie z niej prawo do małej awentury. Co to jest? Zajrzyjcie do książki.

„Zmiana” książka tak inna od wszystkich,przepełniona obawą,lękiem teraźniejszego życia...Pokonać je,stanąć na nogi,kto tego już nie przerabiał... Ścieżka Rudego jak każdego człowieka raz kręta i wyboista raz pełna pozytywnych emocji... Co zrobić aby odnaleźć się w świecie pełnym zawirowań? Co zmienić w sobie aby nie poddać się,stać się twardym na ból? Może powtarzać słowa bohatera... „Życie jest dobre. Muszę się wziąć w garść i nie dać się ogłupić kolejnymi zwrotami w argumentacji” Poruszająca książka, którą czyta się jednym tchem z pełnym zrozumieniem. Problem filozofii życiowej ma wpływ także na nas samych, w myślach tworzymy obrazy z naszego życia, analizując je razem z bohaterem książki. Bo zmiana, to nie tylko zmiana miejsca gdzie przebywamy, tą zmianę toczymy w sobie krok po kroku aby ocalić resztki siebie a zredukować wszystko co niedoskonałe... Polecam gorąco książkę osobom, dla których czytanie przejawia się pogłębianiem swoich myśli, dla tych którzy nie chcą marnować czasu na bezowocne i pobieżne oglądanie, czyli wszystkim tym dla których czas z wartościową książką, to miód na czasem tęskniące serce... bo właśnie to wszystko można odnaleźć w jednym miejscu.

Ze zwyczaju sięga się po książki o poszukiwaniu, czy to sensu czy znaczenia. Po "Zmianę" sięgnęłam właśnie dlatego, że czas, w którym się znalazłam wymagał ode mnie odpowiedzi na "wielkie pytania ludzkości".

Książka w sam raz na wakacje. Bo lekka. Słońce, wiatr i historia mężczyzny zapatrzonego w filozofię tak bardzo, że aż nieco przesadnie i fanatycznie. Ale o to właśnie chodzi.

Bo zrozumienie dla stanu życia, życia samego w sobie i życia po życiu polega na dostrzeganiu szczegółów dookoła nas, na których dostrzeżenie Wielcy Filozofowie nie mieli czasu.

I stąd właśnie morał płynie taki:

Chcesz wiedzieć? - żyj, a dostrzeżesz znaki!

• Śmierć - i co dalej?
  • Do przemyśleń,sens życia