Drzewo przetrwania

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Biblia, interpretacja, krytyka,
religia
Piotr Fras

Krąg biblijny to zbiór refleksji i rozmyślań, to wyznanie pisarza zafascynowanego Biblią. Obecne wydanie zostało rozszerzone o późniejsze eseje: Dęby patriarchy Izaaka, Walka Jakuba z Bogiem, Prorok Jonasz oraz o korespondencję pisarza. Ojczyzna to dla większości z nas kraj, a przynajmniej miejsce, gdzie czujemy się u siebie, gdzie mieszkamy. Brandstaetter zaś niewątpliwie w Biblii mieszkał....

Ojczyzna to dla większości z nas kraj, a przynajmniej miejsce, gdzie czujemy się u siebie, gdzie mieszkamy. Brandstaetter zaś niewątpliwie w Biblii mieszkał. Tego mieszkania w Piśmie Świętym uczył się mały Roman od swojego dziadka, a także od rodziców. Umieli to również wcześni autorzy chrześcijańscy, którzy po prostu "myśleli Biblią". Niepotrzebne były im do tego żadne pomoce naukowe, żadne konkordancje. Wszystko mieli w głowie, a przede wszystkim w sercu. Samo Pismo Święte podsuwało im słowa, którymi mówili czy pisali. To właśnie znaczy też "mieszkać w Biblii" i wtedy dopiero poznaje się ją naprawdę - ze Wstępu prof. Anny Świderkówny.

Andrzej | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Mała-Wielka książka... Warto czytać powoli, małymi fragmentami, ze skupieniem, tę historię niezwykłej "przyjaźni" człowieka i Księgi nad księgami. Nie potrafię wyobrazić sobie człowieka, którego by nic podczas takiej lektury nie poruszyło.. Brandstaetter, opowiadając o swoim dziadku, ojcu, przyjaciołach, wydarzeniach z życia, nieustannie odnosi je do historii biblijnych. Jednocześnie Biblię wyjaśnia poprzez historię historię swoją i ludzi wokół niego. Efekt tego symetrycznego spojrzenia jest zdumiewający. Namacalny przykład tego jak "żywe jest Słowo Boże".

darekolsztyn | 2013-12-18
Na półkach: Teraz czytam, Wydawnictwo M

Roman Brandstaetter to polski pisarz, poeta i dramaturg, znawca i miłośnik Pisma Świętego. W książce zatytułowanej „Krąg biblijny” Brandstaetter wprowadza czytelnika w fascynujący świat Starego i Nowego Testamentu. Dzieli się prywatnym doświadczeniem odkrywania pism natchnionych. Wspomina o tradycji czytania Biblii wyniesionej z domu rodzinnego. Opowiada o swoim nawróceniu z judaizmu na wiarę katolicką. Książka stanowi zbiór bardzo osobistych rad i wskazówek, które pomogą nam czytać i rozumieć teksty biblijne oraz żyć nimi na co dzień.

Autor pisze o Chrystusie jako Bogu – Człowieku w którym wypełniły się proroctwa Pisma. Chrystus jest Bogiem objawiającym się stopniowo. Brandstaetter pisze:

„Wraz z naszym systematycznie posuwającym się czytaniem Chrystus
stopniowo coraz wyraźniej wyłania się ze Starego Testamentu; w niektórych
księgach Jego wizerunek jest wyraźniejszy, w innych mniej wyraźny, w jeszcze
innych ukrywa się za podobieństwem różnych postaci, w jeszcze innych –...

MariaJolanta | 2018-03-16
Przeczytana: 01 lutego 2018

Arcydzieło! Piękna polszczyzna, wspaniale przedstawione przemyślenia, spostrzeżenia i doznania Autora. Warto czytać powolutku, by nic nie uronić z atmosfery, jaka towarzyszyła powstawaniu głębokich i trafnych doświadczeń obecności i działalności Boga w życiu Pana Romana.

Mateusz | 2015-05-23

Zdecydowanie polecam.Ciekawe wskazówki dotyczące czytania Biblii,a także osobiste przeżycia autora z czytania Słowa.

Jakub | 2011-08-31

Książka o doświadczeniu Biblii, o tym jak bardzo ta księga może być o życiu człowieka.

Jeniulka | 2017-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2017

Książka mocno teologiczna ale bardzo dobra dla miłośników Biblii

folko | 2013-05-07
Przeczytana: 2012 rok

Książka, która zachęciła mnie jeszcze bardziej do czytania Biblii. Teraz Biblię czytam codziennie, a Brandstaetter stał się jednym z moich ulubionych pisarzy.

Katarzyna | 2013-12-25

Brandstaetter oddycha słowem. Polecam.

anka795 | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Jak dla mnie ta książka jest bardzo trudna, a co za tym idzie wartościowa. Moja wiedza dotycząca Pisma Świętego dzięki niej się "trochę" pogłębia, choć ciężki z niej "kaliber".

BridgetSove | 2018-09-11
Na półkach: Biblia, Przeczytane