Władca świata

Wydawnictwo: Fronda
Lord of the World
religia
Szymon

Europa tworzy jeden organizm polityczny, rządzony przez parlament europejski i prezydenta zjednoczonego kontynentu. Do rywalizacji stają imperium amerykańskie i mocarstwo azjatyckie. O losach społeczeństw decyduje politycznie poprawna ideologia zwana humanitaryzmem, konsekwentnie wyrzucająca chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej. Katolicy stają się zanikającą mniejszością. Eutanazję...

Eutanazję zalegalizowano jako wybór dla każdego, kto chce „odejść z godnością”. Islam zagraża Staremu Kontynentowi. Wykluwa się Nowy Porządek Świata.

Brzmi znajomo, prawda?

Tyle, że powieść została napisana ponad 100 lat temu.

W roku 1907.

Ojciec Święty Franciszek, wracając do Rzymu z pielgrzymki na Filipiny w styczniu 2015 roku, powiedział: „Jest taka książka, przepraszam, że robię reklamę, została napisana w 1907 roku w Londynie….Nosi tytuł „Władca świata”, a autorem jest Robert Hugh Benson. I chociaż została napisana w 1907 roku, to warto ją przeczytać, a czytając ją dobrze zrozumiecie, co mam na myśli mówiąc o kolonizacji ideologicznej“.

W homilii z 18 listopada 2013 r. wymienił utwór Bensona, mówiąc, że pokazuje on, jak duch świata prowadzi do apostazji, „niemal jakby to było proroctwo, jakby autor przewidywał, co się stanie”.

„Władcę świata” stawia się do dziś w szeregu tak wybitnych dzieł, jak „My” Jewgienija Zamiatina (1921), „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya (1932) czy „Rok 1984” George’a Orwella (1948).

Autor powieści był synem anglikańskiego arcybiskupa Canterbury i pochodził z bardzo znanej i wpływowej na Wyspach Brytyjskich rodziny. Gdy udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej i ujrzał, „jak powszechny jest Kościół katolicki, zaś Kościół anglikański przypomina małą parafię”, przyjął wiarę katolicką. Powieść napisał już jako… katolicki ksiądz.

Dlaczego „Władcę świata” poleca Papież Franciszek?

Dlaczego uważa powieść za proroctwo?

Przeczytajcie, a zrozumiecie.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/wladca-swiata

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/wladca-swiata

Renax | 2017-06-24
Na półkach: 2017
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Książka ukazała się w lutym 2017 roku w wydawnictwie Fronda. Na okładce jest blurb z wypowiedzią papieża Fraciszka o tej książce. Ale nawet nie dlatego zechciałam ją przeczytać, ale dlatego że jest to powieść antyutopijna sprzed wieku, a takie książki mnie interesują. Interesuje mnie jak pisarze wyobrażali sobie przyszłość, przecież możemy takie wizje skonfrontować z rzeczywistością....
Tutaj mamy wizję świata oczami konwertyty, duchownego katolickiego, gorliwego gorliwością neofity.
Wikipedia powiada o nim, że był synem arcybiskupa Canterbury - duchownego anglikańskiego. W 1895 roku został też duchownym w tym wyznaniu, ale stopniowo zbliżał się ku katolicyzmowi, aż do wyświęcenia w wyznaniu rzymskokatolickim w dniu 11 września 1903. Powieść 'Władca świata' ukazała się w roku 1908. Zmarł w 1914, więc nie dożył upadku starego świata, dziewiętnastowiecznego.

Jego wizja apokaliptyczna, antyutopia różni się więc od innych antyutopii dwudziestowiecznych. Autor nie widział rodzącego...

jeke | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Robert Hugh Benson (1871-1914) to angielski pisarz, duchowny, który pisał powieści historyczne, futurystyczne dystopie, eseje, wiersze, autobiografie i opowieści o duchach. W swoich czasach uważany był za jednego z najlepszych pisarzy w Anglii. Jego najbardziej znana książka ,,Władca świata" to futurystyczny thriller apokaliptyczny. Powieść ta jest prawie nieznana w Polsce, co jest po części skutkiem działania cenzury w okresie komunistycznym.

Świat łączy się i na kuli ziemskiej istnieje Cesarstwo Wschodnie od Uralu do cieśniny Beringa i Indii, cała Europa od Uralu po Afrykę oraz Rzeczpospolita Amerykańska obejmująca cały kontynent amerykański. Europą rządzi parlament europejski i prezydent. Wschód przygotowuje najście na Europę. Islam coraz bardziej rozprzestrzenia się i zagraża Staremu Kontynentowi. W szybkim tempie tworzy się nowy porządek na świecie.

Główny bohater trzydziestopięcioletni ksiądz Percy Franklin przebywa w Londynie i codziennie przygotowuje materiały dla...

Mecha_Kulturacja | 2017-03-26

Motyw końca świata od zawsze cieszył się olbrzymią popularnością wśród pisarzy czy twórców filmowych i nasila się zazwyczaj przy okazji występowania dat granicznych czy określanych jako apokaliptyczne. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wątek ten rozpala wyobraźnię niejednego odbiorcy. Jednych przeraża, wielu zaś fascynuje. Faktem jest, że wobec takich tematów ciężko jest przejść obojętnie. Niestety w dzisiejszych czasach dobrą literaturę związaną z biblijnym Armagedonem ciężko znaleźć. Tym bardziej może cieszyć fakt, że wreszcie na polskim rynku, nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się książka Roberta Hugh Bensona - Władca Świata.

Autor był postacią bardzo intrygującą i niepospolitą. Ordynowany przez własnego ojca na anglikańskiego duchownego, z czasem staje się konwertytą. Jego zbliżenie do wiary katolickiej nie tylko owocuje zmianą wyznania, ale także wyświęceniem na katolickiego księdza. Był autorem licznych dzieł teologicznych, ale także wierszy, esejów i powieści. To właśnie...

Mairon | 2017-03-16
Na półkach: Religia
Przeczytana: 10 marca 2017

"Władce Świata" poleca papież Franciszek?!
Niema chyba na świecie rekomendacji która mogłaby mnie zniechęcić bardziej (może poza tej od partii "Razem").
Szczęśliwie jest coś takiego jak internet i ostatecznie przemogłam się do zakupu. I dobrze zrobiłem ufając już kolejnemu konwertycie. Wielka szkoda że Benson nie zdobył takiej sławy jak Chesterton.
Naprawdę trudno mi pojąć jak papież taki jak Franciszek może polecać taką książkę, książkę w której papież bez wahania wprowadza karę śmierci, książkę w której kościół w prost mówi że ma racje (dzisiaj uznane to by było z fundamentalizm).

Pomimo że czytając czułem niedosyt i byłem przeświadczony że coś za szybko to idzie, to teraz jestem pewien że nie pozostało tu nic do powiedzenia. Nie poznajemy zbyt szczegółowo życia i osobowości bohaterów a jednak sądzę że mają w sobie głębie, zwłaszcza tytułowy władca świata czyli Julian Flesenbug który ma w książce niemal taką samą rolę jak Sauron w "Władcy Pierścieni" (albowiem...

Krzysztof | 2017-03-15

Kolejny przykład na to, że konwertyci potrafią niekiedy lepiej dostrzec, co jest istotą katolicyzmu.
Dziwi mnie tylko, że tę książkę poleca Papież Franciszek. Być może jakaś młodzieńcza fascynacja.

anna | 2017-09-22
shadowowy | 2017-09-01