Krąg Biblijny

1994-01-01
1994-01-01
Biblia interpretacja krytyka

1936

Dlaczego tak późno ją przeczytałam!
Autor, zakorzeniony w świecie pojęć i wartości żydowskich, z lekkością stylu interpretuje postacie i wydarzenia Starego Testamentu. Pokazuje jak można żyć Pismem Świętym na co dzień. Odkrywa też drogę swoich poszukiwań Prawdy.

Dlaczego tak późno ją przeczytałam!

Miał sześć lat, kiedy naukę czytania rozpoczynał od pierwszych słów z Księgi Rodzaju. Wychowywał się w rodzinie żydowskiej, a w czasie II wojny światowej, będąc w Ziemi Świętej, odnalazł swoją drogę do Chrystusa. Niedługo po wojnie został ochrzczony.

Roman Brandstaetter i jego "Krąg biblijny" towarzyszył mi przez ostatnie wiosenne tygodnie. Odkrywał w nim przede mną stopniowo swoją, bardzo osobistą, jeśli nie intymną, relację z Biblią. Przekonywał, że można Biblią żyć, można Nią swoje życie uświęcać i jak jałową ziemię ożywiać. Bo "całe Pismo święte jest życiorysem własnym Boga" i niezgłębionym źródłem wiedzy o człowieku.

"I mój przyjaciel odkrył w Piśmie świętym swój własny życiorys.
- Wiesz - powiedział raz do mnie - czytanie Biblii jest rzeczą bardzo łatwą. Trzeba ją tylko sobą wypełnić, a wtedy wszystko stanie się w niej jasne".

Jednak wbrew tym słowom to przecież zadanie bardzo trudne. Ile razy zdarzało mi się zniechęcać, niecierpliwić i stwierdzać, że to nie dla mnie? Ile razy moja Biblia "lamentowała": "Więc po co kupiłeś mnie, człowieku? Po co zapłaciłeś za mnie trzysta złotych, po co dźwigałeś mnie w teczce przez miasto i po co przyniosłem mnie do domu?"

I mimo że moja Biblia jest dość mocno sfatygowana i podkreślona, ciągle mam poczucie, że czytam ją za mało, za krótko i zbyt powierzchownie. A dziadek Brandstaettera powiedział do niego tuż przed śmiercią:

"Będziesz Biblię nieustannie czytał. Będziesz ją kochał więcej niż rodziców. Nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy się zestarzejesz, dojedziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jednej Księgi".

Ten, "który w Biblii mieszkał", przekonuje, żeby czytać ją "według własnych możliwości i na swój własny sposób". Delikatnie zachęca i motywuje, odwołując się do własnych życiowych doświadczeń. Daje konkretne wskazówki. Udowadnia, że to lektura zadana każdemu, kto chce przylgnąć do Boga, zrozumieć siebie i czasy, w których żyje. Dlatego napisał:

"Wszystko jest w Tobie,
Cokolwiek przeżyłem.

Wszystko jest w Tobie,
Cokolwiek kochałem.

Wszystko".

Jeśli któreś z zacytowanych fragmentów do Was trafiły, polecam Wam z serca lekturę całego "Kręgu biblijnego"!
Ta książka skraca dystans między człowiekiem a Biblią!

Zachwycił mnie „Jezus z Nazaretu”, więc lektura „Kręgu biblijnego” była naturalną tego zachwytu konsekwencją. Autor przedstawia swoją drogę do chrześcijaństwa i przyczyny fascynacji jakie wywołuje w nim lektura Słowa Bożego.

Opowieść nie ma linearnej, przyczynowo-skutkowej formy. To raczej zbiór esejów, a może właściwiej byłoby napisać midraszy, bo podobnie, jak w „Jezusie z Nazaretu”, tak i tutaj najbardziej przejmujące i odkrywcze dla mnie jest spojrzenie na jedność Starego i Nowego Testamentu z perspektywy osoby zanurzonej w tradycji żydowskiej, obyczajach, rytuałach, zamiłowaniu do numerologii, specyficznym stosunku do czasu i przestrzeni. Tradycyjnie lektura Brandstaettera daje również wielką przyjemność estetyczną. Piękna, precyzyjna i poruszająca polszczyzna.

Piękna opowieść o ukochaniu Biblii, wyrażona w różnych formach. Poprzez świadectwo życia, troski i obrony Biblii (np. wobec sowieckiego pogranicznika), Poprzez poezję wyrażającą emocje powiązane z Biblią (Biblio, ojczyzno moja). Poprzez wnikliwe studia nad tekstem Biblii, szukając powiązań pomiędzy różnymi częściami Biblii, próbując wniknąć w zwyczaje i kulturę tamtych czasów i ziem, aby odkryć ten pierwotny, unikalny przekaz (np. trzeci jeździec Apokalipsy czy nie-używanie tytułu „mesjasz” przez Jezusa). Czy poprzez piękne parafrazy (midrasze?) na tematy biblijne (opowieść o Izaaku i Jakubie, historia Jonasza).

Świetna książka z błyskotliwymi uwagami. Niesamowicie wciągająca. Mnie zachęciła, by bardziej się wgłębić w czytanie Starego Testamentu. Szczególnie do mnie przemówiły rozdziały dotyczące niektórych bohaterów ST, autor świetnie ukazał uczucia i myśli, które mogły im towarzyszyć - co sprawiło, że wręcz nie byłam w stanie się oprzeć sięgnięciu po Pismo i przeczytaniu oryginalnych Księg samodzielnie. Czyli ogólny cel tej książki został w moim przypadku spełniony, a przy okazji bardzo przyjemnie zapełnił mi czas, bo książka napisana w bardzo przystępny sposób, piękną polszczyzną (w końcu autor uczył się polskiego na Piśmie Świętym!).

Romana Brandstaettera darzę szacunkiem. Kocham jego "Jezusa z Nazaretu" i poezję. Niniejsza pozycja w mojej duchowości odgrywa zacną rolę. Choć autor już nie żyje to jego słowa rezonują we mnie i tak jak on chciałabym zamieszkać w Biblii. Ta Ojczyzna karmi mnie codziennie Swoim Słowem!

Arcydzieło! Piękna polszczyzna, wspaniale przedstawione przemyślenia, spostrzeżenia i doznania Autora. Warto czytać powolutku, by nic nie uronić z atmosfery, jaka towarzyszyła powstawaniu głębokich i trafnych doświadczeń obecności i działalności Boga w życiu Pana Romana.

Na półkach: , , , ,

Książka mocno teologiczna ale bardzo dobra dla miłośników Biblii

Książka mocno teologiczna ale bardzo dobra dla miłośników Biblii

Mała-Wielka książka... Warto czytać powoli, małymi fragmentami, ze skupieniem, tę historię niezwykłej "przyjaźni" człowieka i Księgi nad księgami. Nie potrafię wyobrazić sobie człowieka, którego by nic podczas takiej lektury nie poruszyło.. Brandstaetter, opowiadając o swoim dziadku, ojcu, przyjaciołach, wydarzeniach z życia, nieustannie odnosi je do historii biblijnych. Jednocześnie Biblię wyjaśnia poprzez historię historię swoją i ludzi wokół niego. Efekt tego symetrycznego spojrzenia jest zdumiewający. Namacalny przykład tego jak "żywe jest Słowo Boże".

Zdecydowanie polecam.Ciekawe wskazówki dotyczące czytania Biblii,a także osobiste przeżycia autora z czytania Słowa.