Świat bez nas

The world without us
978-83-60206-90-4
ekologia
Jakub Szwedo

Co wydarzyłoby się na naszej planecie, gdybyśmy nagle z niej zniknęli? Czy wiesz, że większość domów nie przetrwałaby 10-15 lat? Wciągająca i zmuszająca do myślenia wycieczka po Ziemi pozbawionej ludzi. W książce „Świat bez nas” Alan Weisman przedstawia niezwykle oryginalne podejście do pytań o wpływ ludzkości na naszą planetę: zaprasza nas do odwiedzenia Ziemi, z której nagle znikamy. W...

W książce „Świat bez nas” Alan Weisman przedstawia niezwykle oryginalne podejście do pytań o wpływ ludzkości na naszą planetę: zaprasza nas do odwiedzenia Ziemi, z której nagle znikamy. W swojej opowieści Alan Weisman opisuje, w jaki sposób rozpadłaby się i ostatecznie znikła nasza rozległa światowa infrastruktura, gdyby zabrakło ludzi. Wyjaśnia też, które z przedmiotów codziennego użytku mogłyby zostać unieśmiertelnione jako skamieniałości. Dlaczego niektóre z naszych najstarszych budynków mogłyby stać się ostatnimi trwającymi bastionami architektury? Czy tworzywa sztuczne, posągi z brązu, fale radiowe i kilka cząsteczek stworzonych przez człowieka stałyby się naszymi najtrwalszymi darami dla wszechświata?

Maciej | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Lektura tej pozycji prowadzi do wniosku, że autor jest człowiekiem niezwykle pracowitym, lecz niestety niezbyt utalentowanym. Uchwycił się jednego pomysłu (nie swojego zresztą), aby przedstawić losy świata po niespodziewanym wyludnieniu. Wykonał tytaniczną pracę, jeżdżąc po świecie i zbierając od dziesiątek fachowców z wielu dziedzin, informacje o procesach jakie zachodzą w przyrodzie samoistnie, oraz w wyniku ludzkich działań. Opisał wyczerpująco i ze szczegółami zebrane relacje, dbając o takie detale jak np. łacińskie nazwy wymienianych gatunków. Dołączył obszerną bibliografię książek i artykułów. Problem w tym, że lektura przypomina brnięcie przez książkę telefoniczną. Zabrakło tu pomysłu na jakąś formę narracji, jakiś suspens, który nadałby tej podróży przez fakty choć odrobiny napięcia. Krótko mówiąc - wartościowe ale męczące.

Marcin Polański | 2011-03-20

Tematyka książki wydawała mi się bardzo ciekawa, jednak po jej przeczytaniu byłem nieco zawiedziony. Autor jakby nie bardzo wiedział o czym ma pisać. Mam wrażenie, że Alan Weisman próbował zbyt wiele spraw upchnąć do jednego worka. Są świetne fragmenty, nie powiem, głównie te traktujące o wpływie czasu na inżynieryjne wytwory ludzkości, ale są również fragmenty po prostu nudne, pełne ekologicznego dydaktyzmu.

Bateczek | 2016-11-06
jsx | 2015-09-14