Droga do zniewolenia

Friedrich August von Hayek Wydawnictwo: Arcana nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Road to Serfdom
Gurba, Klyszcz, Margański, Rodziewicz
Arcana
Friedrich August von Hayek droga do zniewolenia socjalizm libertarianizm
The Road to Serfdom
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gurba, Klyszcz, Margański, Rodziewicz
Friedrich August von Hayek droga do zniewolenia socjalizm libertarianizm

'Ważniejsze jest stworzenie warunków sprzyjających postępowi niż planowanie postępu' - tak mało słów, a wyraża tak wiele.

Przeczytałem tę książkę zanim zajrzalem w komentarze. Momentami miałem wrażenie jakby autor wylewał miód na moje obolałe rozdawnictwem serce. Być może z tego powodu nie dostrzegłem trudności z jej lekturą - po prostu wyznajemy podobne poglądy.

Jednak...

Ostatnie 70 lat przeczy tezom Hayeka, ale to wartościowe obcować z tak prowokującą intelektualnie krytyką swoich przekonań.

Od tej książki odepchnęła mnie wrogość au-tora do wszystkich projektów, odmiennych od jego wizji. W rzeczy samej von Hayek chce kapitalizmu sprzed Wielkiego Kryzysu, który nigdy nie wróci, bo niewidzialna ręką rynku to mit. Po prostu miejsce państwa zajmie monopol i prywatną biurokracja. Swoją drogą nierealność hayekowsko-friedmanowskiego kapitalizmu wykazał kryzys z 2008...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Język może być trudny dla niezaznajomionych, ale mimo wszystko polecam arcydzieło.

Czasem ciężko było mi wyłuszczyć meritum z tak długich zdań. Nie powiem, żeby była to lekka lektura, ale oczywiście nikt by tego po tej pozycji nie oczekiwał. Bardzo merytoryczna.

Książka napisana w latach 1940–1943 przez austriackiego brytyjskiego ekonomistę i filozofa Friedricha Hayeka, jest to jego najsłynniejsza książka. Autor ostrzega w niej przed niebezpieczeństwem tyranii, które nieuchronnie wynika z rządowej kontroli gospodarki, przez zastąpienie mechanizmów rynkowych centralnym planowaniem. Twierdzi też, że porzucenie indywidualizmu i...

Lektura punktująca ustrój socjalistyczny oraz totalitaryzm strona po stronie. Ta książka jest chyba kwintesencjum austriackiej szkoły ekonomii. Niesamowicie wnikliwa, przepełniona żelazną logiką, rozwijająca umysł. Jedynym minusem jest to, że bardzo ciężko się ją czyta. Wielokrotnie musiałem przeczytać niektóre zdania po kilka razy, by zrozumieć co autor miał na myśli. Może...

Komentarz mój jest niezwykle subiektywny, a nawet stronniczy, ale wierze, że choć przed lekturą książki trąci on przesadą, to po jej lekturze okaże się całkiem rozsądny.

Moim zdaniem, sam Autor najlepiej wyłuszczył o czym jest Jego dzieło:
„Ważniejsze jest stworzenie warunków sprzyjających postępowi, a nie >>planowanie postępu<<. Pierwszym wymogiem jest uwolnienie się od...

Na półkach: , , , ,

Fryderyk August von Hayek opublikował „Drogę do zniewolenia" w 1944 roku, więc z tematyką nazistowską był zdecydowanie na bieżąco. Tytuł ten doczekał się kilkudziesięciu wydań w kilkunastu językach i zaczytywały się w nim pokolenia, co, mam nadzieję, nie zmieni się w przeciągu następnych dekad.

Powiedzieć, że ta książka traktuje o tym, jak państwowe regulacje prowadzą do...

Co tu dużo pisać, książkę powinien przeczytać każdy zwolennik wolnego społeczeństwa. Mimo upływu lat nie traci na aktualności, jedna z najlepszych przestróg przez wszechwładnym państwem i centralnym planowaniem.

Dyskusje

• Ekonomia