O astrologii i sztuce przepowiadania

Tłumaczenie: Małgorzata Cierpisz
Wydawnictwo: Universitas
83-242-0475-X
astrologia, sztuka, przepowiadania
popularnonaukowa

W swojej zachwycającej i oryginalnej nowej książce David Berlinski opisuje potęgę najstarszego systemu prognostycznego w historii ludzkości. Astrologia narodziła się u zarania dziejów i na przestrzeni wieków rozwinęła w złożony system. Na jego podstawie obdarzeni tajemniczym talentem jasnowidze potrafili formułować niepokojąco trafne prognozy. Niemal od początków znanej nam historii astrologowie stali u boku bogaczy i władców. Jednak newtonowski porządek świata położył kres wielu aspektom tradycji astrologicznej. W rezultacie niegdyś poważana dyscyplina stała się przedmiotem powszechnej dezaprobaty, zwłaszcza ze strony krytycznych naukowców, mających nikłe pojęcie o jej zasadach. Berlinski, obdarzony talentem prozatorskim i umiejętnością wnikliwej analizy, wyjaśnia zasady działania astrologii. Pokazuje, że idee zawarte w tradycji astrologicznej – choć pod innym szyldem – pojawiają się we współczesnych teoriach naukowych.

Verien | 2016-07-06

Po prostu bełkot. W jednym akapicie autor umie przeskoczyć z naukowych faktów do wymyślonej przez siebie historyjki. Próbuje złapać wszystkie sroki za ogon, jednocześnie dodając nie wiadomo po co jakieś fabularne pierdołki, a wszystko to opisuje napuszonym, grafomańskim językiem. Astrologia jest tu tylko pretekstem do podzielenia się zdaniem autora o wszystkim i o niczym.

| 2014-11-23

Od wieków, patrząc w niebo, ludzie szukali odpowiedzi na pytanie o swoje przeznaczenie. Historia astrologii jest więc zapisem poszukiwań wiedzy o naszym losie i prawdy o nas samych.

Gawędziarska to opowieść, pełna kulturowych odniesień i barwnych postaci. Na kolejnych stronicach poznajemy babilońskich skrybów i wieszczów, alchemików, astrologów, są dworskie intrygi, zawiedzione nadzieje, cuda i guseł krytyka, polemiki znakomitych uczonych i narodziny nowożytnej astronomii.

Jej przesłanie traktuje o wyczerpaniu się naukowych podstaw astrologii i prowadzi do konkluzji, że jednak bez niej współczesna nauka, filozofia i kultura byłyby uboższe, więc pewien sentyment i obecność w naszym życiu horoskopów są usprawiedliwione.

Wiele ciekawych wątków, niejednokrotnie tylko lekko zarysowanych, stanowić może punkt wyjścia do dalszych poszukiwań niebanalnych historii - w każdej z nich tkwi jakieś ziarno prawdy o ludzkim losie.

Warto sięgnąć po tę książkę wieczorną porą, gdy na niebie widać...

Lady_B | 2010-07-27

Jakoś tak ciężko się to czyta

Mateusz Wawro | 2016-10-08

Okropnie męczyłem się czytając tę książkę. Autor nie trzyma wątku, często wtrąca jakieś dygresje i potem zapomina się, o czym się czytało wcześniej. Odnosiłem wrażenie, że czasami nie mają one związku z wcześniej poruszanymi kwestiami. Jeśli chodzi o chronologię, to ona leży. Według mnie książka została napisana chaotycznie i wiele się z niej nie dowiedziałem.

Weronika | 2016-09-10
black-fox | 2015-02-27