Śledztwo w sprawie Pana Boga

Seria: Z żukiem
Wydawnictwo: W.A.B.
joly_fh

Kto odpowiada za istnienie świata? Głównym podejrzanym jest Bóg.

Horodeński przedstawia nowych świadków i nowe dowody, które mogą nas przybliżyć do rozwiązania odwiecznej zagadki.

Przeszukując archiwa fizyków i kosmologów, kognitywistów, genetyków oraz badaczy procesu ewolucji, pokazuje, jak wiele zmieniło się w naszym rozumieniu świata w ciągu ostatnich stu lat.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

• Pasterska korona
  • W obcej skórze
  • Zadziwiająca historia samotnego listonosza
  • Tylko w mojej głowie
  • Alicja w krainie czasów
  • Ponad wszystko

Uczeń architekta
Elif Şafak

8 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
almos | 2015-05-01
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Tytuł jest nieco mylący – zamiast kolejnej książki omawiającej argumenty za i przeciw istnieniu Boga dostajemy niezłą rzecz popularno-naukową, w której najnowsze teorie fizyczne i biologiczne przedstawione są pod kątem rozważań filozoficzno-teologicznych. Z drugiej strony natrętny deizm autora prowadzi często do argumentacji na niskim poziomie, to obniża wartość książki.

Może najlepszy jest rozdział początkowy w którym autor omawia rozwój fizyki na przestrzeni ostatnich stuleci poczynając od wieku XVIII w którym „zaczął się utrwalać pogląd o wszechświecie jako o swego rodzaju mechanizmie zegarowym, który trwa i porusza się dzięki uniwersalnym prawom fizyki i nie potrzebuje elementów nadprzyrodzonych, by wyjaśnić swoje istnienie”. Pogląd ów został uwieczniony w słowach Laplace'a, który odpowiadając Napoleonowi dlaczego w jego pracy na temat ruchu ciał niebieskich nie ma wzmianki o Bogu, odrzedł „Sir, ta hipoteza nie jest mi potrzebna”. Konstrukcja owa została podważona w wieku XX,...

Amarcord | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Tytułowe śledztwo jest raczej chwytem marketingowym i pretekstem do dokonania szybkiej przebieżki po osiągnięciach współczesnej nauki.
Nie znaczy to że książki nie warto przeczytać - bo warto, zwłaszcza że jest krótka, w sam raz na jeden lub dwa wieczory - aby odświeżyć i ułożyć w głowie pewne fakty.
Niestety kilkakrotnie odniosłem wrażenie, jakby autor ślizgając się po przedstawianych teoriach próbował troszkę popisywać się swoją wiedzą przed czytelnikiem.
Osobiście muszę przyznać że nie słyszałem do tej pory o eksperymencie związanym z Globalną Świadomością i jest to coś, co naprawdę warte jest zainteresowania.
Nie polecam zatwardziałym materialistom spod znaku Dawkinsa, gdyż zapewne cały wywód potraktują oni jako podpadający pod kategorię "Boga-Zapchajdziury".
Natomiast polecam wielbicielom Sama Harrisa, którzy nie uznając religii nie ignorują jednak spraw związanych z transcendencją, metafizyką i duchowością.

malakaja | 2015-09-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2015

To nie jest książka o religii. Tzn. trochę jest. Ale to jest przede wszystkim ogromna dawka wiedzy podana w bardzo przystępny sposób. Ja, nienawidząca fizyki, nie mogłam oderwać się od atomów, dziur (czarnych). Jest też trochę dobrych rozważan filozoficznych. A najważniejsze, że autor niczego nie narzuca. Każdy czytelnik sam rozwiąże zagadkę :)

sowa | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przyciągnęła mnie tytułem, opis na obwolucie dodatkowo zachęcił. Spodziewałam się naukowej dyskusji z argumentami "za" i "przeciw", dzięki czemu czytelnik sam będzie musiał wytężyć umysł i zdecydować co do niego bardziej przemawia... To były moje oczekiwania, które zupełnie rozminęły się z rzeczywistością, bo to jest książka z tezą. Autor przedstawia różne luki w wiedzy naukowej, których jego zdaniem (i cytowanych naukowców) nie można wytłumaczyć inaczej niż istnieniem "siły wyższej". W związku z tym od połowy książki wiadomo było czego można się spodziewać w dalszym ciągu...
Nie do końca też wiem, do kogo była adresowana ta książka. Bardzo naukowe podejście sprawiło, że tematy mi bliskie (biologia, ewolucja itp) w innych publikacjach są przedstawione o wiele ciekawiej i głębiej, więc tę książkę mogłam sobie odpuścić. Natomiast szczegóły z fizyki kwantowej lub kosmologii w ogóle do mnie nie przemawiały. Miałam wrażenie, że książka jest przeintelektualizowana. Plusem jest...

Patrycja | 2015-12-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Trochę ciężko się czyta ze względu na mnogość skomplikowanych pojęć z zakresu fizyki, biologii i innych dziedzin nauki, ale sama w sobie nie jest zła. Autor w swojej książce próbuje znaleźć naukowe przesłanki na istnienie Boga. Niektóre przedstawiane przez niego fakty są zaskakujące, a czasami nawet trudne do pojęcia przez ludzki rozum, o którym też, z resztą jest tam parę słów. Książka nie przekonała mnie ani do tego, że Bóg istnieje, ani do tego, że nie istnieje, więc właściwie nie dokonała w moim życiu jakiejś rewolucji, ale zachęcam do lektury każdego, kto jest choć trochę ciekawy wyników śledztwa w sprawie Pana Boga.

jedutyzdi | 2013-12-15

pierwsza część ekstra, druga cześć trochę, że się tak wyrażę proistnieniu Boga, co mi osobiście przeszkadzało, bo jeśli śledztwo ma mieć jakikolwiek sens - to musi być bezstronne czyż nie?
Ogólnie polecam! Bardzo ciekawa pozycja próbująca zebrać do kupy wspólczesną wiedzę "o krańcach poznania"

Ilona | 2015-11-07
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Bez wiedzy z zakresu fizyki bardzo trudna do zrozumienia.

zaksięgowana | 2016-03-29
Arokis | 2016-01-25