Śledztwo w sprawie Pana Boga

Seria: Z żukiem
Wydawnictwo: W.A.B.
6,25 (12 ocen i 3 opinie)
joly_fh

Kto odpowiada za istnienie świata? Głównym podejrzanym jest Bóg.

Horodeński przedstawia nowych świadków i nowe dowody, które mogą nas przybliżyć do rozwiązania odwiecznej zagadki.

Przeszukując archiwa fizyków i kosmologów, kognitywistów, genetyków oraz badaczy procesu ewolucji, pokazuje, jak wiele zmieniło się w naszym rozumieniu świata w ciągu ostatnich stu lat.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

• Powrót do Daringham Hall
  • W krainie kolibrów
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Czarny świt
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
Podziemny labirynt

7,63 (16 ocen i opinii)
W krainie kolibrów
Sofia Caspari

6,75 (24 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,71 (7 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
almos | 2015-05-01
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Tytuł jest nieco mylący – zamiast kolejnej książki omawiającej argumenty za i przeciw istnieniu Boga dostajemy niezłą rzecz popularno-naukową, w której najnowsze teorie fizyczne i biologiczne przedstawione są pod kątem rozważań filozoficzno-teologicznych. Z drugiej strony natrętny deizm autora prowadzi często do argumentacji na niskim poziomie, to obniża wartość książki.

Może najlepszy jest rozdział początkowy w którym autor omawia rozwój fizyki na przestrzeni ostatnich stuleci poczynając od wieku XVIII w którym „zaczął się utrwalać pogląd o wszechświecie jako o swego rodzaju mechanizmie zegarowym, który trwa i porusza się dzięki uniwersalnym prawom fizyki i nie potrzebuje elementów nadprzyrodzonych, by wyjaśnić swoje istnienie”. Pogląd ów został uwieczniony w słowach Laplace'a, który odpowiadając Napoleonowi dlaczego w jego pracy na temat ruchu ciał niebieskich nie ma wzmianki o Bogu, odrzedł „Sir, ta hipoteza nie jest mi potrzebna”. Konstrukcja owa została podważona w wieku XX,...

Amarcord | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Tytułowe śledztwo jest raczej chwytem marketingowym i pretekstem do dokonania szybkiej przebieżki po osiągnięciach współczesnej nauki.
Nie znaczy to że książki nie warto przeczytać - bo warto, zwłaszcza że jest krótka, w sam raz na jeden lub dwa wieczory - aby odświeżyć i ułożyć w głowie pewne fakty.
Niestety kilkakrotnie odniosłem wrażenie, jakby autor ślizgając się po przedstawianych teoriach próbował troszkę popisywać się swoją wiedzą przed czytelnikiem.
Osobiście muszę przyznać że nie słyszałem do tej pory o eksperymencie związanym z Globalną Świadomością i jest to coś, co naprawdę warte jest zainteresowania.
Nie polecam zatwardziałym materialistom spod znaku Dawkinsa, gdyż zapewne cały wywód potraktują oni jako podpadający pod kategorię "Boga-Zapchajdziury".
Natomiast polecam wielbicielom Sama Harrisa, którzy nie uznając religii nie ignorują jednak spraw związanych z transcendencją, metafizyką i duchowością.

jedutyzdi | 2013-12-15

pierwsza część ekstra, druga cześć trochę, że się tak wyrażę proistnieniu Boga, co mi osobiście przeszkadzało, bo jeśli śledztwo ma mieć jakikolwiek sens - to musi być bezstronne czyż nie?
Ogólnie polecam! Bardzo ciekawa pozycja próbująca zebrać do kupy wspólczesną wiedzę "o krańcach poznania"

Unn | 2015-06-30
Przeczytana: 21 czerwca 2015