Śledztwo w sprawie Pana Boga

W.A.B.
typ
papier
joly_fh
6,27 (11 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Kto odpowiada za istnienie świata? Głównym podejrzanym jest Bóg.

Horodeński przedstawia nowych świadków i nowe dowody, które mogą nas przybliżyć do rozwiązania odwiecznej zagadki.

Przeszukując archiwa fizyków i kosmologów, kognitywistów, genetyków oraz badaczy procesu ewolucji, pokazuje, jak wiele zmieniło się w naszym rozumieniu świata w ciągu ostatnich stu lat.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
almos | 2015-05-01
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Tytuł jest nieco mylący – zamiast kolejnej książki omawiającej argumenty za i przeciw istnieniu Boga dostajemy niezłą rzecz popularno-naukową, w której najnowsze teorie fizyczne i biologiczne przedstawione są pod kątem rozważań filozoficzno-teologicznych. Z drugiej strony natrętny deizm autora prowadzi często do argumentacji na niskim poziomie, to obniża wartość książki.

Może najlepszy jest rozdział początkowy w którym autor omawia rozwój fizyki na przestrzeni ostatnich stuleci poczynając od wieku XVIII w którym „zaczął się utrwalać pogląd o wszechświecie jako o swego rodzaju mechanizmie zegarowym, który trwa i porusza się dzięki uniwersalnym prawom fizyki i nie potrzebuje elementów nadprzyrodzonych, by wyjaśnić swoje istnienie”. Pogląd ów został uwieczniony w słowach Laplace'a, który odpowiadając Napoleonowi dlaczego w jego pracy na temat ruchu ciał niebieskich nie ma wzmianki o Bogu, odrzedł „Sir, ta hipoteza nie jest mi potrzebna”. Konstrukcja owa została podważona w wieku XX,...

Amarcord | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Tytułowe śledztwo jest raczej chwytem marketingowym i pretekstem do dokonania szybkiej przebieżki po osiągnięciach współczesnej nauki.
Nie znaczy to że książki nie warto przeczytać - bo warto, zwłaszcza że jest krótka, w sam raz na jeden lub dwa wieczory - aby odświeżyć i ułożyć w głowie pewne fakty.
Niestety kilkakrotnie odniosłem wrażenie, jakby autor ślizgając się po przedstawianych teoriach próbował troszkę popisywać się swoją wiedzą przed czytelnikiem.
Osobiście muszę przyznać że nie słyszałem do tej pory o eksperymencie związanym z Globalną Świadomością i jest to coś, co naprawdę warte jest zainteresowania.
Nie polecam zatwardziałym materialistom spod znaku Dawkinsa, gdyż zapewne cały wywód potraktują oni jako podpadający pod kategorię "Boga-Zapchajdziury".
Natomiast polecam wielbicielom Sama Harrisa, którzy nie uznając religii nie ignorują jednak spraw związanych z transcendencją, metafizyką i duchowością.

jedutyzdi | 2013-12-15

pierwsza część ekstra, druga cześć trochę, że się tak wyrażę proistnieniu Boga, co mi osobiście przeszkadzało, bo jeśli śledztwo ma mieć jakikolwiek sens - to musi być bezstronne czyż nie?
Ogólnie polecam! Bardzo ciekawa pozycja próbująca zebrać do kupy wspólczesną wiedzę "o krańcach poznania"

black-fox | 2014-12-30

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica