Okładka książki Śledztwo w sprawie Pana Boga

papier
joly_fh
6,5 (8 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Kto odpowiada za istnienie świata? Głównym podejrzanym jest Bóg.

Horodeński przedstawia nowych świadków i nowe dowody, które mogą nas przybliżyć do rozwiązania odwiecznej zagadki.

Przeszukując archiwa fizyków i kosmologów, kognitywistów, genetyków oraz badaczy procesu ewolucji, pokazuje, jak wiele zmieniło się w naszym rozumieniu świata w ciągu ostatnich stu lat.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

Polecamy

Opinie czytelników
Amarcord | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Tytułowe śledztwo jest raczej chwytem marketingowym i pretekstem do dokonania szybkiej przebieżki po osiągnięciach współczesnej nauki.
Nie znaczy to że książki nie warto przeczytać - bo warto, zwłaszcza że jest krótka, w sam raz na jeden lub dwa wieczory - aby odświeżyć i ułożyć w głowie pewne fakty.
Niestety kilkakrotnie odniosłem wrażenie, jakby autor ślizgając się po przedstawianych teoriach próbował troszkę popisywać się swoją wiedzą przed czytelnikiem.
Osobiście muszę przyznać że nie słyszałem do tej pory o eksperymencie związanym z Globalną Świadomością i jest to coś, co naprawdę warte jest zainteresowania.
Nie polecam zatwardziałym materialistom spod znaku Dawkinsa, gdyż zapewne cały wywód potraktują oni jako podpadający pod kategorię "Boga-Zapchajdziury".
Natomiast polecam wielbicielom Sama Harrisa, którzy nie uznając religii nie ignorują jednak spraw związanych z transcendencją, metafizyką i duchowością.

jedutyzdi | 2013-12-15

pierwsza część ekstra, druga cześć trochę, że się tak wyrażę proistnieniu Boga, co mi osobiście przeszkadzało, bo jeśli śledztwo ma mieć jakikolwiek sens - to musi być bezstronne czyż nie?
Ogólnie polecam! Bardzo ciekawa pozycja próbująca zebrać do kupy wspólczesną wiedzę "o krańcach poznania"

Nymeria | 2014-12-05

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku