Sententiae selectae
8372206015
filozofia i etyka
Oceansoul

Antologia obejmuje zarówno twórczość filozoficzną, jak i tragedie Seneki. Wybór ten ma stanowić szeroki przegląd systemu etycznego wypracowanego przez rzymskiego myśliciela i literata. Autor, decydując się na przygotowanie dwujęzycznej, łacińsko-polskiej edycji myśli Seneki, pragnął umożliwić odbiorcom zapoznanie się z sentencjmi tego pisarza również w ich brzmieniu oryginalnym.

| 2013-02-06
Przeczytana: styczeń 2013

Mądre, piękne i inspirujące myśli; gdyby tak można żyć podług nich, stosować je codziennie, o ileż lepsza, wartościowsza i szczęśliwsza byłaby egzystencja na tym „łez padole”…ale czy nie nudniejsza? Wyzbyć się wszelkich żądz i pragnień, nie pożądać zbyt mocno, nie poddawać się namiętnościom, izolować się od świata zewnętrznego – radzi Seneka – to zapewne uczyniłoby życie spokojniejszym i bardziej zrównoważonym, ale czy nie pozbawionym „dreszczyku” emocji? Im więcej czytam takich maksym, tym rośnie we mnie nieodparte wrażenie, że wybierającym samotność, zamkniętym w kręgu własnej jaźni, oderwanym trochę od rzeczywistości filozofom łatwo było pisać takie piękne, górnolotne sentencje, nijak mające się niekiedy do banalnej prozy życia codziennego zwykłych ludzi.

Jednak jakkolwiek bym miała wątpliwości, trzeba przyznać, że „Myśli” Seneki są zbiorem ponadczasowych, uniwersalnych prawd o świecie i ludziach. Dlatego warto do nich wracać i odkrywać je na nowo, tym bardziej teraz, w...

W książce mamy zawarte znane, niezwykle mądre i cenione sentencje filozoficzne filozofia.

(Wydanie dwujęzyczne łacina i język polski)

Emilia | 2014-03-12
Przeczytana: 2006 rok

FILOZOFIA I ETYKA

Eyck | 2016-02-13

Absolutnie niesamowita książka, pełna mądrości, pełna prawd. Filozofia która dotyczy każdego z nas, filozofia która daje do myślenia i która daje odpowiedzi na nurtujące pytania.

asiadutki | 2016-09-23

Jedna z moich ulubionych pozycji ever.

mozdzynka | 2016-11-28
dziaren | 2016-09-22