Jeśli Boga nie ma. O Bogu, diable, grzechu i innych zmartwieniach tak zwanej filozofii religii

Wydawnictwo: Znak
Religion. If there is no God...
978-83-240-1362-3
filozofia, religia, teologia
filozofia i etyka
Snoopy

Inne wydania

"Jeśli Boga nie ma..." to jedna z ważniejszych współczesnych książek dotyczących kwestii Boga i religii. Kołakowski rozważa w niej formułowane na przestrzeni wieków argumenty za i przeciw istnieniu Boga. Podejmując refleksję nad tajemnicą zła, językiem religijnym, doświadczeniem mistycznym, próbami racjonalnego uzasadnienia istnienia Absolutu, przeprowadza czytelnika przez najbardziej zawiłe kwestie refleksji religijnej. Precyzyjny i jasny opis opozycji między wiedzą a wiarą jest równocześnie fascynującą diagnozą świadomości współczesnego człowieka i jego sytuacji duchowej.

Herbi | 2013-12-03
Przeczytana: 26 listopada 2013

Świetna książka, choć trudna. W oryginale powstała po angielsku pierwotnie pod tytułem "If there is no God..." Potem tytuł, ze względu na serię w jakiej się ukazywał, uległ zmianie na "Religion", a pierwotny tytuł stał się podtytułem. W tłumaczeniu polskim (i nie tylko) wrócono do oryginalnego przekazu.

Uwielbiam Kołakowskiego za klarowność przekazu. Ale nie mylcie klarowności z prostotą. Myśl jest rozbudowana, skomplikowana, ale tak przekazana, że się nie pogubicie. Dobrze jest mieć do tej książki jakieś przygotowanie filozoficzne (choć nie jest to warunek konieczny) i trochę zacięcia i samozaparcia, bo niekiedy trzeba kilka razy wracać do pewnych myśli.

Czasem pojawia się nutka ironii, ale nie złośliwej w stosunku do kogoś lub czegoś, lecz takiej, która napędza myślenie poprzez częste podważanie wcześniejszych stwierdzeń, wobec czego zmusza nas do aktywnej lektury, autentycznej wewnętrznej dyskusji.

Kołakowski pokazuje najważniejsze koncepcje opowiadające się za Bogiem lub...

Olaf | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Drugi raz udało mi się przebrnąć przez to skromne, acz wielkie dziełko i muszę przyznać, wiem niby wszystko, ale prawie nic. Nic ponieważ, czuje, że w każdym akapicie filozoficzne wątki kilku myślicieli (których autor zna na wylot bardziej niż moja matka barwy szczęścia, piętnaście ostatnich odcinków)zapętlają się, zwalczają utwierdzają... O Boże. Jedno warto pamiętać po tej książce, empiryczna wiedza, jej wynik i uzasadnione opieranie się na nich jest czynem nie bardziej jakościowo roztropnym, niż wiara w Boga. Z deka można zgłupieć od tej tęgiej mega rozkminy, ale warto - polecam

PS: Żeby zrozumieć o co come on Kołakiwskiemu wystarczy na pod orędziu mieć Tatara III tomy filozofii i dłuższe przystanki zarządzać, na literaturę pomocniczą.

Rebel | 2014-02-22

Porywające, głębokie. Jaka wiedza i przenikliwość. Nie była dla mnie łatwa ta lektura, ale to nie znaczy, że będę krytykował, wręcz przeciwnie. Autor zmusza czyttelnika do wysiłku, ale daje mu w nagrodę bardzo wiele, niemalże oświecenie na pewnych polach.

Demios | 2013-07-23
Przeczytana: 2011 rok

Książka ważna, cenna i rozwojowa, a zarazem wymagająca. Dlatego nie polecam czytać jej w tramwaju bądź innych środkach transportu ;-) Osobiście czułem się po niej "zgwałcony intelektualnie", ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

| 2015-07-04
Na półkach: Nieskończone, Przeczytane
Tomek | 2011-08-04
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Zabierałem się do tej książki już dwa razy... Ale, przyznaję bez bicia, jest dla mnie za ciężka. Chyba muszę po prostu do niej dojrzeć i dorosnąć.

Kacper | 2015-07-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wielokrotnie wracam do tej książki. Jest to pozycja, nad którą warto się pochylić i ją na bieżąco przeanalizować - warto, ponieważ potrafi ona rzucić zupełnie inne światło na naszą rzeczywistość. Gorąco wszystkim ją polecam - bo warto mieć swoje zdanie a nie zdanie tłumu :)

Katarzyna Bysiek | 2012-01-07

Bardzo intrygujaca,gdy sie ja czyta mozna nad wieloma sprawami w swoim zyciu sie zastanowic.

AGnieszka | 2013-02-02

KONIECZNIE !