O pocieszeniu do Marcji

2014-01-01
2014-01-01
Leon Joachimowicz.
pocieszenie filozofia stoicyzm

Seneka jest mistrzem pisania o śmierci i żałobie. W tekście znajdziemy wiele stoickich pocieszeń w sytuacji straty bliskiej osoby. Co ciekawe znajdziemy także nawet feministyczny cytat, w którym Seneką przekonuje Marcję, że kobiety są w stanie znosić trudności losu nie gorzej od mężczyzn. Jeśli kogoś interesuje temat śmierci i podejścia stoickiego do śmierci, to serdecznie polecam.

Każdy ma wyznaczony czas do życia na Ziemi.

Każdy ma wyznaczony czas do życia na Ziemi.

Tekst jest częścią szerszego spojrzenia na wszystkie trzy pocieszenia Seneki (pozostałe teksty zjawią się na LC najpewniej jutro), całość do przeczytania tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2016/01/o-pocieszeniu.html

Najstarsze z trzech pocieszeń Seneki pochodzi z roku 40 i kierowane jest do niejakiej Marcji. Z tekstu dowiadujemy się o ciężkiej marcjowej doli – utraciła najpierw ojca (Kremucjusza Kordusa – wpływowego rzymskiego historyka), później zaś syna (Metiliusa) i ta właśnie matczyna strata, stała się przyczyną głębokiego, ciągnącego się latami żalu i bólu. Swe pocieszenie filozof zaczyna od przytoczenia przykładów tego, jak zdrowo zażegnany żal po stracie dziecka potrafi przynieść chwałę i jak straszne owoce rodzić może ten stale rozdrapywany, niezagojony.

Głównym jednak filarem pocieszenia ma być tutaj głęboka refleksja nad człowieczym losem – Seneka udowadnia, że wszyscy, jak jeden mąż bierzemy udział w tych samych zmaganiach i wszystkich nas czeka ten sam los. Jest to niepodważalna prawda, winniśmy więc żyć z jej świadomością, tak, że gdy pojawią się trudne zrządzenia losu, nie przyniosą nam one zguby. Jak pięknie pisze autor: "raz po raz należy przypominać sobie, że winniśmy kochać rzeczy jako mające odejść, więcej – jako już odchodzące". Słowa te przełamują wielką połać czasu i trafiają nie tylko do Marcji ale i do nas, je czytających! Jaka rozdzierająca prawda! "Nic nie jest nam dane na zawsze", napisał Seneka prawie dwa tysiące lat temu. Nie zmieniło się nic.

Tekst zawiera też dużo świetnych przemyśleń o naturze samego życia i śmierci – zwłaszcza o tej drugiej, nieraz okazującej się być wybawieniem, sprawiedliwością i ulgą. Pisze o zmaganiach z losem – to rzecz godna pochwały. Żadna z tych refleksji nie traci na aktualności, przez co O pocieszeniu do Marcji równie dobrze pocieszyć może każdego i każdą z nas, dziś żyjących.

Lucius Annaeus Seneca (Seneka) O pocieszeniu do Marcji Zobacz więcej