rozwiń zwiń

Aletheia
2017-06-30
1987-01-01
Stanisław Stabryła

Po raz kolejny zachodzę w głowę jak to możliwe, że chrześcijaństwo wyparło stoicyzm. Być może dlatego, że nie wymaga tak wielkiej dyscypliny jakiej wymaga od nas Seneka. A wielki to Nauczyciel.

Fajne, dość lekkie i ciekawe myśli Seneki ;)

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Fajne, dość lekkie i ciekawe myśli Seneki ;)

„Myśli” Seneki to doskonała lektura na każdy dzień. Tak jak Pismo Święte czy Zapiski Maraiego. Można ściągnąć z półki, otworzyć na chybił trafił, przeczytać dowolną sentencję i próbować wdrażać jej sens w życie. Proszę, jakie to proste. I jakie niewykonalne.

Sentencje Seneki to piękny traktat moralny o życiu, umieraniu, mądrości, wiedzy, wartościach, przyjaźni. Doskonałe drogowskazy do życia.

Przeznaczenie rządzi rodzajem ludzkim, i nikt nie może obiecywać sobie pewnej i bezpiecznej drogi życia, po której zawsze groźny dla nas czas toczy przeróżne zdarzenia.

Jest to jedna z najmądrzejszych książek jaką miałem okazję przeczytać.
Muszę przyznać, że autor przekładu w mojej opinii jest lekko uprzedzony do Seneki. Wydaje mi się, że nie do końca zrozumiał sens i treść dzieł autora zarzucając mu brak konsekwencji w życiu podług głoszonych przez niego mądrości.
Nie można jednak odmówić tłumaczowi skrupulatności i trafności przytoczonych w przedmowie faktów. Bardzo pomagają w lepszym zrozumieniu tłumaczonych dzieł. Pomysł z wydaniem w języku oryginalnym i polskim zdecydowanie do mnie przemawia.
Co do dzieła to nie mogę nie zgodzić się z autorem w stwierdzeniu niespotykanego talentu Seneki do "pisania sentencjami". Ciężko robić notatki z lektury, gdyż jest ona tak trafnie napisana, bez zbędnego mydlenia oczu, że nie da się jej streścić bez przepisania niemal całości. Z pewnością język oryginału ma tutaj swoją zasługę.
Co do myśli przekazanych przez Lucjusza Anneusza to urzekają one swoją aktualnością. Skłaniają do refleksji nad tym, że mimo dwudziestu wieków różnicy nie zdążyliśmy się zauważalnie zbliżyć do mądrości przekazywanych przez autora. Z drugiej jednak strony wlewa trochę osłody, że ówcześni autorowi ludzie byli "tacy sami". Co daje nadzieję, że i obecna ludzkość jest zdolna wydać tak wielkie umysły jak ta starożytna.
Nie ukrywam, że założenia filozofii stoickiej prawie całkowicie trafiają w moje przekonania. Dzieła Seneki zdają się podwaliną współczesnych dzieł tak cenionych przeze mnie autorów jak Daniel Kahneman czy Nassim Nicholas Taleb (który pchnął mnie do przeczytania Seneki).
Książka ta jest zbiorem mądrości, tłumaczeń życia i porad na każdy dzień i każdy aspekt naszego żywota. Z pewnością pozostanie w mojej domowej bibliotece bym mógł w każdej chwili czerpać z nieprzebranej skarbnicy wiedzy wielkiego umysłu jaki mam zaszczyt spotykać w dziełach Lucjusza Anneusza Seneki.

Jest to jedna z najmądrzejszych książek jaką miałem okazję przeczytać.
Nie można jednak odmówić tłumaczowi skrupulatności i trafności...

Zbiór myśli Seneki. Książka daje do myślenia. Pozycja obowiązkowa dla filozofów.

Absolutnie genialne! Można śmiało cytować całą książkę. Kompletnie nie rozumiem wszelkich zarzutów wobec Seneki, kiedy wprost przyznawał, że nie jest doskonały i jest kilka kwestii, do których jest całkowicie przekonany, lecz jeszcze nie do końca udało mu się wcielić w życie, ale najważniejsze to nie ustawać w dążeniach.

Fragmenty z jego utworów fabularnych trochę nie pasują. Psują końcówkę i dobre wrażenie jakie powinna pozostawić książka. Są to cytaty wyrwane z kontekstu i co ważniejsze, nie można ich utożsamiać z poglądami autora. Na tle całości nic dobrego nie wnoszą. To jedyny mankament tej pozycji.

Fragmenty z jego utworów fabularnych trochę nie...

Cudowny i niesamowity zbiór myśli rzymskiego filozofa. Bardzo dobrze się to czyta. Kopalnia pięknych sentencji skłaniających do refleksji. Z pewnością będę do tej pozycji wracał.

"Kiedy się wzgardzi rozkoszą i bólem, wówczas w miejsce tych wszystkich błahych i bezwartościowych rzeczy, a i szkodliwych przez swoje haniebne skutki, wstępuje ogromna radość, niewzruszona i nieustanna, a potem spokój, harmonia duchowa i wielkość połączona z łagodnością. Wszelkie bowiem okrucieństwo rodzi się ze słabości."

"Niech człowiek nie da się zepsuć przez rzeczy zewnętrzne i niech będzie niepokonanym i podziwiającym tylko siebie, wierzącym w siebie, a na złe i dobre gotowym - artystą życia.."

Gdy większość słysząc filozofia myśli Arystoteles, Platon, Sokrates... moja pierwsza myśl to niedoceniany Seneka, o którym w szkołach nie mówi się niemal w ogóle. Myśli w wersji polsko/łacińskiej znalazłam w domu w fazie fascynacji językiem łacińskim i przepadłam. Mając jakieś 13 lat zaczytywałam się w nich, rozkładałam na czynniki pierwsze, składałam na nowo i rozmyślałam nad ich sensem. Sentencje pełne życiowej mądrości. Ponadczasowe i uniwersalne. Uczą pokory, zachęcają do ciągłego samodoskonalenia się, poznawania ludzkiej natury i uodporniania się na ciosy, które los dla nas gotuje, by wzmocnić nasz charakter. Myśli Seneki wywarły ogromny wpływ na moją osobowość, ukształtowały to, kim jestem. Cudownie jest od nich wracać.

Na półkach: , , , , ,

Lucjusz Anneusz Seneka to obywatel rzymski pochodzący z Hiszpanii, był on niewątpliwie wielkim myślicielem. Przez jego rozważania wciąż przebija się chęć poznania natury ludzkiej. A także doskonalenia naszego charakteru, tak byśmy stali się odporniejsi na ciosy, a także by innym żyło się z nami łatwiej.

"Myśli" są wyborem najważniejszych sentencji z 25 jego dzieł.
Seneka formułował myśli w sposób dosyć prosty i zrozumiały. Jednak zdania są tu bardzo długie, bywa że ciągną się przez 6 czy 7 linijek.

Wiele spostrzeżeń powtarzało się, ale większość była dla mnie odkrywcza.

Seneka był stoikiem, często powtarzał że człowiek powinien się psychicznie przygotować zarówno na to co najgorsze jak i najlepsze. Ponieważ los w swej nierówności jest jednak sprawiedliwy i przed każdym kładzie kłody jeśli nie wcześniej to później.

Lucjusz Anneusz Seneka to obok Horacego i Marka Aureliusza jeden z najważniejszych filozofów Rzymskich. Urodził się około 3 a zginął w 65 roku po Chrystusie. Ze wstępu dowiedziałem się że w swoim bogatym w przeróżne doświadczenia życiu, sprawował nawet władzę nad Imperium Rzymskim. Nie tytularną ale faktyczną. Przez pięć lat, gdy Neron był jeszcze brzdącem. Próbował go wychować, ale jednak nie udało mu się wpoić cesarzowi zasad moralnych.

Uważam że warto wracać do klasyków, to na nich wzorowali się wszyscy późniejsi mistrzowie.

"Myśli" są wyborem najważniejszych sentencji z 25 jego dzieł.
Seneka...